Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 19 bře 2024, 19:05

Jo, zarazily se a odpadly až s nějakým odstupem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 19 bře 2024, 19:34

Niektoré odrody sú dosť náchylné na omrznutie plodíkov. Napríklad som to odpozoroval na odrode Sinij Útes - to bola totálka, Honeybee, L. Velikán a aj odroda Altaj, keď som mal konce plodov namrznuté. Niektoré plody ani neodpadli, ale narástli, ale bolo vidieť priškvareny špicatý koniec plodu. S týchto odrôd mám vysadené, len minimum.

Tým, že je vegetácia dosť posunutá dopredu, tak je veľká príležitosť, že sa to bude diať. Bude to skúška a aj test u iných odrôd, ako obstoja.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 20 bře 2024, 11:44

Konečne slnko, bez silnejšieho vetra a aj vyššia teplota. Hneď nabehli včely a dokonca som videl aj dvoch čmeliakov. To je bzukot, ako na lipe. Čmeliakom to každý rok trvá o niečo dlhšie, kým nabehnú a to vo väčšom množstve.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 26 bře 2024, 20:20

Stále čakám na čmeliakov a oni len 1 - 2 kusy. Veľmi divné, čo si nepamätám. Možno je to tým, že kvitnutie je posunuté dosť dopredu. Naopak včely majú na kamčatkách neobyčajne silnú aktivitu a to hneď, keď je slnko a teplota dosiahne 12°C. Neletia na iný zdroj, ako minulé roky, ale držia sa na kamčatkách. Myslím si, že dostatok zrážok a vlhký vzduch má vplyv na silnú produkciu nektáru, čo včely chcú využiť. Zatiaľ som s priebehom opeľovania veľmi spokojný.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 27 bře 2024, 08:28

Včera takto
Obrázek
No čmeliakov je málo aj tu,možno sa neriadia teplom ale časom a počasie je ešte hodne dopredu S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 27 bře 2024, 20:06

loni píše:Stále čakám na čmeliakov a oni len 1 - 2 kusy. Veľmi divné, čo si nepamätám. Možno je to tým, že kvitnutie je posunuté dosť dopredu. Naopak včely majú na kamčatkách neobyčajne silnú aktivitu a to hneď, keď je slnko a teplota dosiahne 12°C. Neletia na iný zdroj, ako minulé roky, ale držia sa na kamčatkách. Myslím si, že dostatok zrážok a vlhký vzduch má vplyv na silnú produkciu nektáru, čo včely chcú využiť. Zatiaľ som s priebehom opeľovania veľmi spokojný.

U nas uz nejakou dobu vali jak vcely tak cmelaci S6 vyprovokovaly je vresovce kde se to jimi uplne hemzilo
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 27 bře 2024, 20:13

Dnes som mal zase nálet včiel a bzučali tam okolo 6 hod. Mraz sa nekonal a je vlhší vzduch. Určite produkcia nektáru kvetmi pri mrazoch a suchom vzduchu je znížena. Minulé roky som mal neustále mrazíky a nikdy som tak často a tak dlho, nálety včiel nemal. Tento rok je na opeľovanie včelami ideálny. Podvečer som spozoroval, už aj viac čmeliakov.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 02 dub 2024, 01:14

U nás je tiež veľa veľkých, robustnych čmeliakov na kamcatkach. Mozno viac ako včeliek... Občas aj nejaké motýle.

Pestujete niekto Zemolezy kamčatské odrody Regina, Diana, príp. mate o ich pôvode, charaktere, chuti nejaké pravdivé informácie...??
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 02 dub 2024, 10:00

Dianu mám, ale nevidím na ní vůbec nic zajímavého. Časem pravděpodobně nahradím něčím lepším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moravak » 03 dub 2024, 17:07

Aktuální stav:

Indigo gem
Obrázek

Aurora
Obrázek

Honey bee
Obrázek
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 04 dub 2024, 06:27

moonvil píše:Dianu mám, ale nevidím na ní vůbec nic zajímavého. Časem pravděpodobně nahradím něčím lepším.


Hladame iba informacie o tychto 2 odrodach. Pravdepodobne boli vyšlachtene v Lotyšsku, prip. niekde v Pobaltsku. Dočitali sme sa iba strucné infá, ze mávajú plody 10-14mm. Nič viac. Nepestujeme ich.
U nas maju kamcatky aktulne plody velke cca 10mm. Testujeme tento rok aj Blue King, pretože mal dosť negativne rcenzie zahradkarov na chut, kvalitu plodov, tak sme boli zvedaví aká je pravda pri kríkoch, ktore maju chránene stanovisko na cca plnom slnku.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2024, 08:03

Dianu mam primo od slechtitele z Michurinska, ale uz si nepamatuju zda to byla jejich vlastni selekce nebo to odnekud prevzali. I kdyby se ale podarilo sehnat vice informaci, tak je to
dost irelevantni, dulezite je, jak to funguje tady a ne daleko na vychode.
Nevim teda co presne testujete, ale obavam se, ze nejaka univerzalni "pravda" se bude hledat jen tezko. Zvlaste pokud jste nekde v teplejsi oblasti, tam
tyhle ruske ci pobaltske odrudy moc nefunguji a vyplati se pestovat spise kanadske veci typu Aurora. Nejake 'rusaky' si ale jeste nechavam, zejmena kvuli ranosti.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 04 dub 2024, 12:35

moonvil píše:Dianu mam primo od slechtitele z Michurinska, ale uz si nepamatuju zda to byla jejich vlastni selekce nebo to odnekud prevzali. I kdyby se ale podarilo sehnat vice informaci, tak je to
dost irelevantni, dulezite je, jak to funguje tady a ne daleko na vychode.
Nevim teda co presne testujete, ale obavam se, ze nejaka univerzalni "pravda" se bude hledat jen tezko. Zvlaste pokud jste nekde v teplejsi oblasti, tam
tyhle ruske ci pobaltske odrudy moc nefunguji a vyplati se pestovat spise kanadske veci typu Aurora. Nejake 'rusaky' si ale jeste nechavam, zejmena kvuli ranosti.


Aha čiže pôjde asi o v Rusku vyslachtene 2 odrody.
Poľské odrody vseobecne vraj nemajú delikátnu sladkú chut. Napriek tomu testujeme kamčatky zrejme zo všetkých štátov kde sa šľachtia (okrem SR, tie pre nás nie sú zaujimave).
Čiže odrody - kanadské, ruské, poľské, japonské, jednu česku.
Inak ano sme v teplejsej oblasti. Prvým rokom testujeme-robíme selekciu pre finalne pestované odrody.
Vysadené mame napr. všetky 3 boreal, Giants Heart, banana blue, Strawberry Sensation, poklad, leningradsky velikán, Balalaika (ta ma peknu extra bohatú listnatu korunu, ale nevidno zatiaľ žiaden kvet, plod...), wojtek, Aurora (ma asi najväčšie listy).
Zatiaľ najviac kvetov ma boreal beauty.
Potrebovali by sme vedieť pravdivé empiricke informácie aké rozmery (hlavne výšku) majú naše dospelé odrody, pretoze takmer každý výrobca uvádza iné rozmery +-50cm.
Niektoré kusy mame ešte v nádobách a potrebujeme ich vhodne rozmiestniť aj aby si rôzne rastliny v ovosade netienili.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 06 dub 2024, 08:02

K 44
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil paloo dne 06 dub 2024, 08:10, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 06 dub 2024, 08:08

moonvil píše:Dianu mam primo od slechtitele z Michurinska,.... Nejake 'rusaky' si ale jeste nechavam, zejmena kvuli ranosti.

Michal mohol by si mi namnožiť Pamjati Kuminova lebo som prišiel o rastlinu a čo bolo namnožené som rozdal :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků