Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MarekZ » 09 led 2022, 02:29

ja by som k nej zobral radšej Boreal beast ako Blizarda

Po precitani fora som mal pocit, ze Blizzard mal konzistentnejsie hodnotenie ako Beast.

Išiel by som do Doč velikána

Moze byt, tusim som ho mal v alternativach.

Moonvil napísal dobre že si to najskôr treba overiť že ako to u teba porastie

Veru dobre napisal a preto zistujem, co by mala byt ta referencna vzorka. Samozrejme by mali byt hlavne chutne a spolahlive.
A ked to narastie, tak mozem experimentovat.

Samozrejme treba dobré odrody z dôverihodného zdroja.

Dnes som zistil, ze p. Simala (tatraberry.sk) uz nepredava, tak sa musim poobzerat niekde inde.
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 09 led 2022, 09:09

Prodejce bude chtit hold vyzkouset protoze obcas to uplne nevyjde
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 11 led 2022, 18:54

Já jsem loni na jaře zasadil 2 rostliny které jsem koupil už na podzim ale nechal je přezimovat v původních květináčích. Pak jsem chtěl ještě nějakou koupit a jak to dopadlo tay někde ve vlákně bude (2 zdarma a jednu koupenou :D ) pak ještě něco a nakonec jsem skončil na 7 :D konkrétně mám:
Sinij Utes, Blue Treasure, Blue Banana, Aurora, Honey Bee, Wojtek, Volchov a teď na podzim jsem píchnul do země ještě malinkatou Boreal Blizzard :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 11 led 2022, 20:10

Blue Anus neměli? Pořád čekám, až někdo poreferuje, jak to chutná...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 11 led 2022, 20:20

Ne tady u nás kde kupuju víceméně všechny ovocné stromky a keře neměli. Ještě možná na jaře uvidím jak Volkhov protože proti ostatním loni moc nejel...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 12 led 2022, 15:22

MarekZ píše:Vdaka za pomoc,
Tak to vidim na Indigo, Aurora, Jugana a B.Blizzard...

Keď niečo chceš, tak sa môžeš na jar zastaviť u mňa. Mám niečo namnožené. Bližšie info som ti dal do správ.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 13 led 2022, 08:48

Škoda že si tak daleko... hnedka bych se taky stavil pro nějakou tu Kamčatku ;) :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 led 2022, 17:01

V jeseni som robil výsadbu, kde tvoria väčšinu odrody z Kanadského šľachtenia, ako Aurora, Blizzard a z ruskej Vostorg a dohodol som sa zo susedom, že namiesto toho škaredého plota vysadím plot s kamčatiek. Z jednej strany budem oberať ja a z druhej sused.

Ešte na jar dám agrotextíliu a bude to užitočný plot.

Obrázek

Množím v podstate pre mňa osvedčené odrody a každá ma výhody aj nevyhody. Minulého roku som množil odrody ako - Aurora, Blizzard, Beast, Vostorg, Honeybee, Fialka - Morena, Amfora.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 15 led 2022, 19:44

Vypadá to pěkně, co děláš s tak velkým množstvím plodů?
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 16 led 2022, 10:07

Waw to je paráda ;) to těch pár mojich prcků je nic :D ale taky je mám v řadě u plotu
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 led 2022, 11:43

Jožka píše:Vypadá to pěkně, co děláš s tak velkým množstvím plodů?

Plody kamčatiek sú u nás veľmi cenené a populárne, takže o odbyt si nemusím robiť starosti. Dosť toho spracovávame a mrazíme. Časť sa rozdá rodine a susedom. No a doma máme celý rok veľmi cenné ovocie spracované na rôzne spôsoby.

Mám množiareň a kamčatky sa dajú veľmi rýchlo namnožiť. To je predpoklad lacného riešenia v prípade výmeny odrôd, za odrody iné.

Hoci vysadených kríkov mám veľa, tak plodov je tak akurát a napíšem aj prečo. Na svojom pozemku to mám rozčlenené. Časť mám experimentálnu a neustále tam obmieňa odrody, takže kríky sú rôznej veľkosti a teda aj rôznej rodivosti. No a odrody, ktoré sa mi osvedčili, tak vysádzam na druhú časť pozemku, no a tie ešte nedosiahli plnú rodivosť. Teda nie všetky kríky dosahujú plnej rodivosti. Tak tretina kríkov sčasti dosahuje plnú rodivosť. Ostatné sú buď zmladené a zrezané až k zemi, niektoré likvidujem a zasadím iné, niektoré sú ešte malé 1,2,3 ročné. Kríky, ktoré sú až priveľmi vo vnútri vyholené a na periférii prehustené, s malými prírastkami vetvičiek a malými plodmi na jeseň zmladzujem a zrežem ich pri zemi. Tie mi začnú rodiť až druhým rokom. A pri tom zrezaní nepozerám či sú kríky staré, alebo mladšie. Ak nesú tieto hore uvedené znaky, tak ich zrežem. Rodivosť sa postupne zvyšuje a keď vídím znova zahustenie, vyholenie a menšie plody, tak zvovu ich zrežem a tak to neustále opakujem. Kto má len 2 – 3 kríky, tak si to nemôže dovoliť. To by bol 2 roky bez plodov.

U kamčatiek platí pravidlo, že kto chce mať stabilnú úrodu pekných veľkých plodov, tak kríkov musí mať oveľa viac. Potom si môže dovoliť obmieňať odrody za iné, zmladzovať atd, bez toho, aby stratil úrodu.

Hoci mi kamčatky dosť stabilne rodia s malými výkyvmi, tak rok 2020, bol najslabší rok, aký si pamätám odkedy pestujem kamčatky. No nasledujúci rok 2021 bol zasa najlepší. V roku 2020 časť plodov namrzla, časť poškodili ucholaky, slizniaky a bzdochy. No a to, čo ostalo skončilo doma v mrazáku pre vlastnú potrebu.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 16 led 2022, 12:30

Loni- tak teď už to chápu, já mám pouze šest keřů tak jsem si říkal kdybych měl velké množství musel bych jít asi na tržnici prodávat. U nás spousta lidí toto ovoce nezná. Mojim největším nepřítelem je ptactvo, především Špaček. Problém je zasitovat velké množství keřů.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 16 led 2022, 13:19

Síťování je stejné jako u klasických borůvek :D je to každoroční válka mezi lidmi a ptactvem :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 16 led 2022, 13:55

loni píše:Keď niečo chceš, tak sa môžeš na jar zastaviť u mňa. Mám niečo namnožené...

Leningrádskeho velikána si úplne náhodou nemnožil?
A skúšaš už tie nové Americké odrody: Gigants heart, Strawberry sensazion, Blue treasure atď.?
Dosť by ma pri nich zaujímalo ako neskoro dozrievajú v porovnaní s Boreal beauty a Boreal Beast.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 led 2022, 13:56

Jožka

Je zaujímavé, že minulého roku mimo slizniakov, žiadna takáto háveď na kamčatkách nebola. Migráciu slizniakov som zavčasu stopol. Videl som a to ešte keď boli menšie z akého smeru migrujú a včas som zasiahol. Mal som natiahnutú netkanku pri plote a to zo smeru odkial migrovali a dával a dával na textíliu granulky metarexu. Práve to ich zastavilo a nedostali sa pod kríky. Na pozemku sa potom vybíjalo len to čo zostalo. No bol to len zlomok toho, čo bolo rok predtým. To budem praktizovať častejšie a včas ich zastaviť.

Sietí mám dosť , no minulého roku som ich nemusel použiť a to ani na kanadky. Po rokoch neúrody mali škorce dostatok čerešní a pod. Alebo to boli premnožené straky, ktoré škorcov vyháňali. Minulý rok som naopak ostal bez rakytníka. Bol to jediný rok, že v mrazáku nemáme žiadny rakytník. Nikdy som nemusel sieťovať rakytník a preto ma to trošku zaskočilo. Na rakytníky sa vrhli sýkorky a straky a bolo po plodoch. Nechcel som už zbierať plody, ktoré boli sýkorkami z väčšej časti poškodené. Keď som videl tú spúšť, čo urobili straky a sýkorky, tak som ich nechal, nech to už všetko vyžerú, čo sa aj stalo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků