Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 03 led 2022, 19:01

Kurde v mě s těma kamčatkama děsíte... Včera jsem to prošel a zatím jakoš takoš ale mělo by se co nejrychleji ochladit ať se fakt neprobudí protože to by nebylo vůbec dobré 3.1. :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 03 led 2022, 20:21

Tak, a dnes už u mňa zmizol všetok sneh. Dokonca aj rieka bola poriadne rozvodnená. Pri tých celodenných mrazoch a osemnástkach , čo sme tu mali, tak zem poriadne zamrzla. Sneh sa začal rýchlo topiť, no a voda sa kvôli zamrznutej zemi nevsakovala do pôdy. Bol som prekvapený skade sa vzalo odrazu v rieke toľko vody.

Moje kamčatky zatiaľ spia. No tie, čo mám zakorenené v kontajneroch, tak mi tam stále stojí voda, nakoľko spodok je zamrznutý a nie a nie rozmrznúť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 04 led 2022, 12:46

U nás právě všechen sníh zmiznul na Silvestra a od té doby je teplo :( přitom ještě mezi svátkama bylo v noci i víc jak -15
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MarekZ » 07 led 2022, 23:06

Zdravim,

Kupili sme dom so zahradou a robim plany, co tam zasadim. Je to rovina pri Leviciach cca 180m.n.m.
Pre zaciatok som si dal limit 2-4 odrody na vyskusanie. Ak preziju (alebo nepreziju), tak vyskusam dalsie.
Nemam so zahradou doteraz velke skusenosti, ale plany su smele. Mali by byt najma odolne, chutne a urodne.
Jeden zemolez uz v zahrade je (neznama odroda), uvidim na jar, co z neho bude.

urcite zasadim:
Aurora
Indigo Gem ako opelovac, ale mal by byt tiez dobry

podla (https://www.fragaria.sk/uploads/fck/file/zemolez%20kvitnutie%20a%20dozrievanie%20nov%C3%A9.pdf) by mal byt Indigo Gem pouzitelny opelovac aj pre Juganu.

Dobre ohlasy ma tiez Boreal blizzard (+ Boreal Beast na opelenie)

Chcelo by to mozno este nieco zo skorych...

Dalsie dobre hodnotene odrody boli:
Morena - kvitne aj plodi skor (takze jej asi treba ineho opelovaca)
Vostorg - kvitne skor, ale plodi +- ako Aurora
pripadne Amur, Fialka, Amfora, Doc. Velikana ku ktorym som nenasiel cas kvitnutia/plodenia.

Co poviete? Staci Aurora, ci je nieco z tych dalsich "povinna jazda"?
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 08 led 2022, 09:34

S těmi termíny kvetení a vzájemnými opylovači se moc nezatěžuj, pokud pořídíš 4-5 různých odrůd, tak se to navzájem nějak opyluje. Ony stejně na keři nevykvetou všechny květy úplně naráz, takže k nějakému překryvu vždy dojde a ta kompatibilita je podle mě velmi vysoká. Když jsem několikrát prováděl ruční opylení křížem mezi cca 10ti odrůdami, tak se vždy vytvořily plody, nikdy se v žádné kombinaci nestalo, že by květ zůstal neopylený.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 08 led 2022, 09:36

Na tuhle otázku ti odpoví zkušení pěstitelé. Zimolez mám krátkou dobu a opyleni jsem neřešil. Dva roky mám Leningradsky velikan a Amur, vůbec nekvetl. V loňském roce na jaře jsem vysadil Zojka, Honey bee,Indigo gem a Aurora zakoupené v jiném zahradnictví a okamžitě po výsadbě byli plody. Vypadá to že Zimolez není náročný na pěstování.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 08 led 2022, 15:44

Máme doma mix 8 druhů od ranných po pozdní a všechno se to mezi sebou pěkně opyluje takže bych neřešil časy kvetení :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 18:28

Vdaka,
Ak prve 2 budu Aurora a Indigo, ktore by mali byt tie druhe 2 podla Vas?
Viac ich zatial nemozem zobrat, lebo budem defenestrovany. Najprv musim rodinu presvedcit, ze im to chuti a potrebuju toho viac :).
Zemolez som este nejedol, takze nemam s cim porovnavat.
Idelane by som chcel mat diverzitu v case dozrievania aj v chuti (ale zase to nemusi byt nieco zle, aby som si "vazil" auroru :) ).
Nie je Boreal serial prilis chutovo podobna Aurore?
Skusil by som mozno nieco z ruskych a tam ma tusim Jugana mierne navrch oproti Vostorgu (spolahlivostou).
Amura a Fialku som zase nikde v obchode nevidel
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 08 led 2022, 18:44

Já jsem asi lopata ale tohle podrobné rozlišování chutí u mě neprobíhá :D podtóny vanilky, banánu atd jsou pro mě fakt sci-fi :D ale zimolezy nám chutnají a hlavně jsou brzo což je jejich obrovská výhoda
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 08 led 2022, 19:11

MarekZ píše:Nie je Boreal serial prilis chutovo podobna Aurore?


Na to, že jsi zimolez ještě nikdy nejedl, zbytečně řešíš příliš mnoho věcí najednou.
Jasně, každý by chtěl na zahradě hnedka to nejlepší, ale smiř se s tím, že jde o postupný proces.
Prostě k té Autoře pořiď ještě ze tři nějaké další odrůdy, které zde jsou obvykle doporučovány a nejdřív vyzkoušej jestli ti to půjde pěstovat, později se můžeš zaobírat
takovýma věcma jestli náhodou něco není moc chuťově podobné něčemu dalšímu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 19:31

Bullets píše:Já jsem asi lopata ale tohle podrobné rozlišování chutí u mě neprobíhá :D

V tomto som aj ja, ale ked o tom ini tak rozpravaju, tak som si povedal, ze mozno tentokrat motyka vystreli :).

... tak tym padom je asi priorita, aby to dozrievalo pocas roznej doby. Ktore z tych "odporucanych" patria medzi najskorsie? (Aurora tym padom bude stredne skora a Boreal seria neskora)
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 19:38

moonvil píše:zbytečně řešíš příliš mnoho věcí najednou.


Ano mam taku diagnozu :).
Tak porad 1-2 dobre skorsie, neskorsiu vezmem Boreal Blizzard.
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 08 led 2022, 19:47

MarekZ píše:V tomto som aj ja, ale ked o tom ini tak rozpravaju, tak som si povedal, ze mozno tentokrat motyka vystreli :).

... tak tym padom je asi priorita, aby to dozrievalo pocas roznej doby. Ktore z tych "odporucanych" patria medzi najskorsie? (Aurora tym padom bude stredne skora a Boreal seria neskora)

Tady je taková malá nápověda ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 20:21

Vdaka za pomoc,
Tak to vidim na Indigo, Aurora, Jugana a B.Blizzard...
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 09 led 2022, 00:36

Aurora - veľmi dobrá voľba. Bez pochyby zobrať. Len ja by som k nej zobral radšej Boreal beast ako Blizarda. Beast je neskorší a tento rok sa ukázal ako veľmi chutný.
Jugana - tiež veľmi dobrá voľba, no na tvojom mieste by som k nej radšej zobral ešte niečo Ruského. Išiel by som do Doč velikána. Veľmi chutná odroda.
Inak Moonvil napísal dobre že si to najskôr treba overiť že ako to u teba porastie, ale pokiaľ ide o chuť tak som ešte nestretol človeka čo by mu to nechutilo.
Samozrejme treba dobré odrody z dôverihodného zdroja. Ja sám som viacero zemolezov vykopal lebo chuťovo na tom boli ozaj biedne.
Inak aj vyššie spomýnané: Amur, Fialka, Morena sú veľmi chutné odrody.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron