Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2021, 13:40

loni píše:Hofis

Máš aj Kanaďanov? Ak áno, tak ako dopadli?

Ano, Aurora je dobrá a něco, o čem si myslím, že je Borealis také. Určitě si ale myslím, že to bude něco z té Boreal série, kvetlo to na stejném stanovišti ve VDF ve stejnou dobu s Aurorou. Dobře se doplňovaly. Ty mají násadu blížící se 100%. Jiné Kanaďany nemám. A výborně ještě letos dopadla v Praze Sibirjačka, také 100% násady, pěkné, kvalitní a chuťově dobré plody. Aurora se Praze zatím trápí, ale z jiných důvodů, určitě nezmrzla. A i na tu mizérii má plody. Trochu slabší je letos Vostorg, řekl bych tak 70% běžné násady. Plody jsou letos nějaké menší a některé mi přijdou, že nebyly dobře opyleny. Modrý triumf má v Praze tak 30% běžné násady, pomrzlo hodně vrcholků. Takže asi tak. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3852
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 06 čer 2021, 15:17

Potvrdzujem slová Martina a Hofisa.
Auroru, Boreal Beast + Beauty mám len malé rastlinky od minulého roku, takže nemôžem robiť nejaké veľké závery, ale u nich vyzerá byť násada aj ten rok úplne normálna. Borealis som mal, ale som ho sa ho zbavil, takže tu povedať ozaj neviem.
Inak menšia rastlinka Vostorgu je tiež riadne obsypaná plodmi. Mám ju v zadnej časti záhrady, tak som si to hneď nevšimol.
Inak aj s tou Juganou je to u mňa tento rok presne ako u Martina. Strašne málo plodov, ale vynikajúca chuť. Ozaj perfektná. Nielen sladkosť, ale aj super aróma.
Boreal Beast a Beauty eše len teraz začali chytať farbu, takže jedlé u mňa budú najskôr tak za 2 týždne.
Som zvedavý čo to bude, lebo tie som ešte nechutnal.
Inak Sibirjačka u mňa nič extra čo sa týka násady, ale je to dosť mladá rastlina, tak zatiaľ nehodnotím...
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 06 čer 2021, 15:34

Tibor, mas pravdu s tou Juganou. Vnimanie chuti a aromy je subjektivne, ale ja mam pocit, ze tam citim mix cucoriedky a jahody, celkom fajn. A jednoznacne najvacsie straty utrpeli tento rok Amury. Na nich bolo tak 10-20% nasady. Je najchutnejsi, ale zial aj najchulostivejsi.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 920
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 06 čer 2021, 20:58

Jožko nedalo mi to tak som išiel strihať :(
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 06 čer 2021, 20:59

Ale ich teraz je. Všelijaké druhy, čo mi tam lietajú. No a teraz, ktorí škodia na kamčatkách. Tie sú zase iné, no nevidieť tie dve bodky hoci majú oranžové telo aj nohy. Vyšprtal som z dierky na vetvičke takého celkom čierneho, podobneho tomuto. No Oberea Pupilatta mi zatiaľ uniká.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1697
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 06 čer 2021, 21:01

MartinS píše:A jednoznacne najvacsie straty utrpeli tento rok Amury. Na nich bolo tak 10-20% nasady. Je najchutnejsi, ale zial aj najchulostivejsi.

Opäť musím jedine súhlasiť. Mám troch Amurov a ten rok je úroda u každého žalostná. Veľmi hrubý odhad je cca 25% oproti normálu. Určite najslabšie plodiaci zemolez(bohužial nielen túto sezónu :? ). Ale doma ho milujú kôli sladkosti. Ja ho mám rád pre jeho arómu, ale to záleží aj od sezóny. Ten rok si doma veľmi pochvaľovali Sibiriačku tiež pre jej sladkosť. Uvidíme ďalšie roky, lebo zatiaľ je to ešte dosť malý krík, tak ešte musí ukázať čo v ňom je. Každopádne ten rok na tom boli s Amurom čo sa týka sladkosti asi rovnako. Ajkeď ten rok je všetko akési sladké. Ešte som zvedavý že čo ukážu kanaďania.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 čer 2021, 22:51

Dnes jsem zaznamenal ožer na jednom z mých řízkovanců kamčatek:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.06.21

Tak jsem se nejdřív vylekal, že to je ten brouk, pak jsem ale škůdce našel, visel zrovna na pavučince z vrcholku:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.06.21

Všiml jsem si, že je na těch kamčatkách hodně často i tento brouk:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.06.21

Nevím, jestli to spolu souvisí, ale vídám ho na nich až nějak příliš často, mi přijde. S2
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3852
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mifin » 07 čer 2021, 13:56

Asi Kuloštítník beraní, tesařík, taky jsem ho loni potkal.
Ta larva bude nějaká píďalka, z ní se vyvine motýl, ne brouk.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 07 čer 2021, 14:40

Ano, z housenek jsou motýli, brouci mají larvy. Nejsem tedy kovaný v entomologii, ale toto vím. :lol: Jinak díky za určení toho brouka, Milane! Blbě jsem to napsal, nejsem si totiž jistý, jestli ten ožer byl od té píďalky nebo od toho kovaříka. Ani jednoho jsem nezastihl přímo při činu. Píďalka visela na pavučince a kovařík seděl na listu. Nejsem si tedy zcela jist, co z těch dvou lumpů si na tom pochutnalo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3852
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mifin » 07 čer 2021, 14:54

Ta píďalka se určitě živí něčím zeleným, takže jestli zámotek byl na kamčatce, tak to byla zcela jistě ona.
Dospělý tesařík si dá asi jen nektar a pro jeho larvy bude zimolez spíš moc drobný. Taky nejsem entomolg, tak doufám, že jestli plácám, tak mě někdo opraví. :D
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 07 čer 2021, 15:22

Ok, díky za vysvětlení, tak jsem nakonec udělal dobře, že jsem toho tesaříka nechal žít. Ta píďalka byla ekologicky zlikvidována, ale toho broučka mi bylo líto... :)
Uvidíme, jestli se to ožírání bude rozšiřovat. Pokud ne, byla to ta píďalka. Ještě nebyla zamotaná, pouze visela na vlákně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3852
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 09 čer 2021, 08:54

Tak u mňa to už konečne začina poriadne modrať. Pri takom počasí tomu dávam, tak týždeň a začne sa postupne zber. Úroda vyzerá byť veĺmi dobrá. Chuť plodov zatiaľ šťaveľová. Tak neskoro som ešte zo zberom nezačínal. Počasie zatiaľ, ako na objednávku.

Prírastky u novej vysadby Aurory, Vostorgu, Blizzardu sú nad moje očakávanie. Zatiaľ je to super rok. Dokonca na jadrovinách vidím plno plodov, čo sme už dva roky postradali. Kostkoviny dopadli trochu biedne a to kvôli monelióze. No čo už, nemôžeme chcieť všetko.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1697
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 09 čer 2021, 09:33

Přírůstky díky kapkovce u mě v pořádku, ale kvůli neustálému suchu se mi letos na zimolezech rozjelo padlí. Občas se objevilo i v předchozích sezónách, tento rok je to výraznější.
Nemůže za to teda jen sucho, vliv má určitě i větší hustota keřů, které prostě časem povyrostly natolik, že mezi nimi není dostatek prostoru a neproudí tam potřebné množství vzduchu.
Nově sázené rostliny už se snažím dávat dostatečně daleko od sebe.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4127
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pedro » 09 čer 2021, 09:37

U mě už se domodralo :? Násada byla docela slušná, ale ptactvo to už oholilo a zbylo jen pár zelených opozdilců :-| S13 . Letos bylo ptactvo zvláště aktivní S13
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Kika » 09 čer 2021, 10:52

Já jsem včera snědla veškerou úrodu z Altaje - 1 (slovy JEDEN) plod :lol:
Ale nevím, co bylo špatně, vláhy bylo letos dost, možná omrzly květy?
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník