Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 17 dub 2022, 20:21

Odrůdu Aurora mám také vlastně nemám došlo podle členů kiwifora k záměně . Wojtek je překonána odrůda jak pro koho, pokaždé když se vyšlechtí nové bude staré překonané . Ale většinou pěstitele shání starší odrůdy .
Naposledy upravil Satan dne 17 dub 2022, 20:39, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 17 dub 2022, 20:21

Zojku jsme měli kdysi možnost ochutnat a opravdu nám hodně chutnala. Ale nemáme ji, nevíme jak roste a ani ji neplánujeme nasadit. Poté, co jsme "objevili" Auroru, tak nějak nechápeme, proč vůbec máme na zahradě ještě nějaké jiné odrůdy (snad jen jako opylovače, budiž :wink: ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4254
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 17 dub 2022, 20:46

Bullets píše:Můžete to rozvést proč jen PL odrůdy? :) ptám se ze zvědavosti a s kamčatkama teprve začínám takže je čas ladit odrůdy :D


Doufal jsem, že ten sarkasmus v mé odpovědi je zcela zřejmý :wink:
Argument, že polské odrůdy jsou to pravé, protože dochází k záměnám, je samozřejmě naprosto mimo.
Osobně už z polských taky nic nemám - plodné sice byly, ale chuťově mě moc neoslovily. Určitě ale existují i dobré polské odrůdy, jen mě nějak přestalo bavit je hledat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4101
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 17 dub 2022, 23:40

No, já mám letos docela zajímavou zkušenost s Aurorou na severu. Po těch mrazech na začátku března (-8°C) asi omrzla a od té doby se úplně zarazila a neroste. Zde foto, na kterém je to trochu vidět, i s detailem níže:
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.04.22

Zajímavé je, že úplně stejně dopadla i další z Boreal série, a sice Borela Blizzard. Pouze tyhle dvě.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.04.22

U ostatních jsou sice také vidět občas nějaká poškození, ale pouze v malé míře a všechny už celkem utěšitelně rostou (MT, Borealis, Lenigradskyj Velikan, Jugana, Amur, Wojtek, Vostorg). Setkal jste se s tím už někdo?
Možná by to mohlo i souviset s mrazem v jistém určitém stádiu, protože podobné poškození pozoruji i ještě v menší míře v Praze na Vostorgu, ale tam je to jen pár větviček a ne prakticky celá rostlina. :?

Třeba Borealis se to nedotklo vůbec, ta už vypadá takto:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.04.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 18 dub 2022, 00:13

Tady jsem nikdy poškození mrazem za 17 let neviděl.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 18 dub 2022, 06:52

Hofis

Tu som tiež písal v roku 2020, o poškodení mrazom. Občas sa to stáva u niektorých odrôd. No rýchlo sa obnovili. Horšie to bolo u malých plodíkov. Tie mi napr. u L. Velikána omrzli a podobne aj u odrody Honeybee.

viewtopic.php?f=34&t=39&p=94380&hilit=+Po%C5%A1kodenie#p94380

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1690
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 18 dub 2022, 07:01

U nás dnes na kamcadkach je slušná námraza, tak uvidíme co to s nimi udělá.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1207
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 18 dub 2022, 07:15

Hofis píše:No, já mám letos docela zajímavou zkušenost s Aurorou na severu.

Mám loňskou podobnou zkušenost s Aurorou. Jako jediné z asi 12 odrůd jí nejspíš namrzly plůdky a byly velmi deformované, některé asi ani nebyly opylované. A také loni jen málo narostla, oproti jiným. Ale letos zase hodně kvete, tak uvidím.
Úplně nejhezčí keř, z pohledu olistění a květů je Bakčarský velikan. Tam není žádné poškození po zimě. Sice chuťově je v plodech cítit velmi jemná kamčatková hořkost, ale i proto ho nechávám. Někdy lidé při šlechtění velikosti a chuti plodů zapomínají na nutriční a původní léčivé hodnoty, které se potlačují.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 18 dub 2022, 08:34

Hofis píše:No, já mám letos docela zajímavou zkušenost s Aurorou na severu. Po těch mrazech na začátku března (-8°C) asi omrzla a od té doby se úplně zarazila a neroste. Zde foto, na kterém je to trochu vidět, i s detailem níže:
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.04.22

Zajímavé je, že úplně stejně dopadla i další z Boreal série, a sice Borela Blizzard. Pouze tyhle dvě.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.04.22

U ostatních jsou sice také vidět občas nějaká poškození, ale pouze v malé míře a všechny už celkem utěšitelně rostou (MT, Borealis, Lenigradskyj Velikan, Jugana, Amur, Wojtek, Vostorg). Setkal jste se s tím už někdo?
Možná by to mohlo i souviset s mrazem v jistém určitém stádiu, protože podobné poškození pozoruji i ještě v menší míře v Praze na Vostorgu, ale tam je to jen pár větviček a ne prakticky celá rostlina. :?

Třeba Borealis se to nedotklo vůbec, ta už vypadá takto:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.04.22

Hele mě se stalo něco podobného loni s Honey Bee kdy při jarním mrazíku a sněžení z ničeho přestala růst. Časem sice pustila nové větvičky ale strašně málo a přírůstky minimální. Myslel jsem že se z toho dostala ale letos na jaře to sní není žádná sláva :( dávám ji ještě chvíli šanci ale pokud se neprobere budu nucen jí vyměnit...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 569
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 18 dub 2022, 19:48

Tak to je přeci jen poškození mrazem. No, celkem se mi ulevilo, že to není nějaká choroba nebo třeba nevyhovující zemina. Tak to snad obroste, přinejhorším z kmínku. Už to takhle stojí přes měsíc a pořád nic. Ostatní už mají pěkné výhony. Třeba jak je ta Boreal série pozdnější, vyrazí později. No, uvidíme... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 18 dub 2022, 20:01

No nevím, tady mrzne skoro pořád a nezřídka celkem fest, přesto jsem tento typ "zaražení" zimolezů nepozoroval. Resp. pokud se některým něco podobného stalo, tak to bylo vždy z jiného důvodu - nejčastěji přesušení, poškozené kořeny či dřevokazný škůdce. Teď v březnu a dubnu musely přečkat desítky mrazivých nocí a jediné, co by mohlo být poškozeno, jsou odkvetlé plůdky.
Aurora vypadá zatím v pohodě, jaký bude propad násady se ukáže již brzy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4101
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 18 dub 2022, 20:34

Hofis - Aurora kvete trochu dříve než B. serie.
Moonvil - říkala jsem si, jestli není Aurora taková "slečinka" - je to opravdu nejchutnější zimolez a když se vyvede rok, tak je i velmi plodná. Ale my tu nemáme zrovna pěknou zem, je to samý jíl a kámen. A i když jsem vyměnila velkou část zeminy, tak časem se do té studené jílovité země dostane. Možná jí to nedělá dobře a není u mě stejně odolná jako ostatní zimolezy.
Tyto procesy jsou markantnější u vinné révy, co poloha a zemina, to jiné vlastnosti, plodnost a chutnost jedné odrůdy vína.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 dub 2022, 21:41

Je toto ten skodca zemolezu, co sa tu spominal rok-dva dozadu? Nasiel som par zvadnutych vyhonkov a v konariku som nasiel tuto husenicu. Takehoto skodcu som u nas zaregistroval uplne po prvy krat.

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 909
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 19 dub 2022, 06:31

Tohle je, pokud dobře vidím, obyčejný drvopleň, který jde na více druhů ovocných dřevin.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4101
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 19 dub 2022, 14:23

Tak to by bolo len dobre, pretoze som tu zatial nezaznamenal ziadnych skodcov v konarikoch zemolezu. Dufam, ze sa tu dlho ani nevyskytne.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 909
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků