Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 18 úno 2022, 13:42

loni píše:Hofis
Tvoje sú už poriadne vpredu a najmä Amur. Amur sme vždy ozobávali, ako prvého.

Jj, tady už je regulérní jaro, první květy budou co nevidět. Tak jen doufám, že něco začne už brzy i lítat, protože letos jsem zatím jěště žádného čmeldu neviděl... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 18 úno 2022, 15:34

U nás je to s narasenim podobné, už i malý Amur se probouzí.
Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 18 úno 2022, 20:06

Poslední 3 roky se naplno ukazují výhody pozdnějších odrůd (zejména kanadská série v čele s Aurorou). Zpočátku bylo diskutabilní, zda má smysl u zimolezu hledat něco pozdnějšího, co poněkud popírá smysl tohoto prvního sezónního ovoce, ale teď se ukazuje, že to byla dobrá volba. Hlavně v teplejších oblastech samozřejmě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 18 úno 2022, 22:34

V podstatě potvrzuji, nejvíc narašené mám Altaj a Amur, pak je Morena a Fialka, nejmíň narašené jsou Boreal beauty a Aurory, zbytek je mezi těmi jmenovanými. Ale do stavu narašení u Hofise mám ještě sakra daleko, přitom Praha je relativně blízko a my jsme dokonce o 100m níže. Holt je znát, že to tady profukuje a nemáme tu tepelný ostrov jako Praha.
Naposledy upravil mates dne 13 bře 2022, 10:40, celkově upraveno 1
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod meyer » 11 bře 2022, 10:33

Nojo, o 100 m níže, jenže Prahu nedělají kopce jako Petřín /337 m/ a Bílá hora /380 m/.
Tepelný ostrov je díky pobřežní nivě od soutoku Vltavy s Berounkou u Radotína přes celou Prahu podporovaný vyhřátým městem a v tom příbřežním pásu sahá až za Roztoky a dál podle Vltavy až k Mělníku.
Takže níže/výše se v tomto případě odvozuje od vrstevnic po kterých proudí voda, zde řeka Vltava. /Klárov leží cca 188-190 m.n.m./ Jaro se nejdříve vždy objevuje podle Vltavy na pražských ostrovech ostrovech a na Klárově, takže právě okolí Karlova mostu je součástí toho zmiňovaného tepelného ostrova. Jsou v Praze i ta sledovatelná tepelná pásma, někde blíže i dále od sebe i od vltavského břehu, povětšinou tak 2 km od sebe, ale mění se to i se stoupající výškou terénu a ovlivněním západních větrů. Zajímavé je také sledovat tento tepelný vliv od Vltavy do údolí potoků - zejména Botič /Výtoň, Nusle, Vršovice/ ale i Motolský potok /Smíchov, Košíře, Motol. U Motolské potoka, i když již od Kotlářky je pod zemí, tak ono původní údolí, dnes Plzeňská ulice, stále slouží k průniku tepelných proudů a vlivů až k Motolu pod Bílou horu. Tam se střetává se západním prouděním a vtokem studenějšího vzduchu z plání za Rudnou a Zličínem. Výsledkem je pak třeba jaro u Vltavy, jaro na postupu na Smíchově a v Košířích a částečně v Motole - ale též zima a sníh na Bílé hoře. Stejný tepelný proud stoupá od Klárova Chotkovou silnicí přes Hrad k Břevnovu, jeho vliv končí někde kolem Břevnovského kláštera.
Je to zajímavost na pozorování po celé Praze, ale třeba ta vaše oblast v okolí MB je také velmi dobrá, strýc pěstoval spoustu let meruňky v Dobrovici a byly lepší než v Praze. Tak bych si u vás nezoufal. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 20 bře 2022, 10:17

Vcera som prezeral kamcatky a su na nich lahke poskodenia mrazom. Predsa len dostali v narasenom stave -9 stupnov. Na listoch to nevadi, ale otazka je ci nie su poskodene puky. Minuly rok mraz puky poskodil a uroda bola redukovana zhruba na 40-50%.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 20 bře 2022, 20:43

U nás tak daleko nejsme ale mrazy ještě mohou udeřit kdykoliv. Do zmrzlíků daleko... :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 20 bře 2022, 22:56

Napůl rozkvetlé zimolezy jsou v tomto stavu už skoro 3 týdny. Na některých ruských odrůdách je část květů otevřených, ale seriózní kvetení se dostaví až s tím následujícím oteplením. Víc se bojím dubnových mrazíků, které v minulých letech likvidovaly malé zelené plůdky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 20 bře 2022, 23:07

U mě už to jede. Modrý Triumph už je v plném květu...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 20.03.22

No, a tady detail Vostorgu i s již začínajícím plodíkem... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 20.03.22

Ostatní zatím květy otevřené nemají, těsně před rozkvětem je rádoby Wojtek a kousek za ním ještě Amur. Pozdnější jsou u mě letos Jugana, Aurora a úplně nejpozdnější bezkonkurenčně Sibirjačka. Ta je vedle Aurory jednoznačně můj druhý favorit. Už minulý rok pozdně nakvétala a letos jsem to ověřil. Není tak úrodná, jako Aurora, ale je to slušné. Plody jsou velké, delikátní chuti.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod meyer » 21 bře 2022, 21:15

mám nově nasazený keřík Honey Blue, víte někdo jak to plodí? :) Díky
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 21 bře 2022, 21:19

Takové modré bobule to má.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 21 bře 2022, 22:02

meyer píše:mám nově nasazený keřík Honey Blue, víte někdo jak to plodí? :) Díky

Není to náhodou Honey Bee?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 21 bře 2022, 22:12

Já mám zase pocit že loni zakoupený prcek Boreal Blizzard nebude tak úplně to co stálo na lístečku jelikož by měl být nejpozdnější z rostlinek co mám ale řekl bych že zaručeně vede S13
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod meyer » 22 bře 2022, 09:57

Není to náhodou Honey Bee? Na to jsem také myslel, ale má to ceduli s tímhle názvem od Erdbeerhof Zehelein, Germany. Ovšem může to být zkomolené během přenosu, to se stává.
**
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod meyer » 28 bře 2022, 12:01

Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků

cron