Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 10 kvě 2024, 14:44

moonvil píše:Tundra je zajímavá tvarem a pevností plodů, ale jinak asi ničím. Borealis určitě nebrat, to byly první pokusy šlechtitelů z Kanady a za moc nestály.


Tak Borealis je vraj užitočný ako dlhodobejší opelovac aj boreal blizzard. Ale blizzard ma fajn aj plody.

U nás už teraz zbierame prvšie modré plody z aurory, banány, b. beauty. Teploty sú 22-23C slnečno.

Inak indigo gem je chutovo humusovy.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod trampolina » 10 kvě 2024, 16:16

Tak to vidím na auroru, beauty, beast, blizzard. Uvidím co z toho seženu, koupím dvě různé odrůdy. Doufám že nedostanu něco jiného, už mě ti všichni podvodníci lezou krkem. Ať kupuju cokoli kdekoli, vždy riziko že dostanu něco jiného..
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 12 kvě 2024, 13:06

Začínajú dozrievať. No a začína boj s vtákmi.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 12 kvě 2024, 14:23

Ptáky mám vyřešené, teď se jen smutně koukají. Perfektní je, že sítě lze zhruba za měsíc smotat a vytáhnout zase za rok, tyhle režné na vinice vydrží roky.
Zraje to hezky, i Aurora už má dost cukru a to tam bude ještě minimálně 14 dní viset než se do ní pustím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4146
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MikeDundee » 12 kvě 2024, 21:24

Letos je tedy tlak od ptáků mimořádný. Mám vše zakryté, ale oni přiletí až k síti, třepetají křídly a tím tu síť propínají až k nejbližší větvičce s plody a ty ozobávají. Tak přemýšlím příští rok rozpoložit do řádků se zimolezy několik ohebných trubek do tvaru U a síť položit až na ně (tedy něco jako tunel u zeleninových záhonků).
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod modra7 » 13 kvě 2024, 00:21

MikeDundee píše: Tak přemýšlím pristi rok rozpoložit do řádků se zimolezy několik ohebných trubek do tvaru U a síť položit až na ně (tedy něco jako tunel u zeleninových záhonků).


Tak něco takového jsme dnes instalovali ..ale pro kanadské borůvky. Příští rok budou stěhovací.. nejdříve u zimolezů, poté u borůvek :).

Obrázek
modra7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 45
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59
Bydliště: Brno, zahrada - Velké Pavlovice

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 13 kvě 2024, 13:26

loni píše:...... No a začína boj s vtákmi.

Jel jsem na prodloužený víkend, bez obav, kosáci měli "zalito" a mohli tedy v trávě/mulči/hlíně shánět živou potravu sobě i mláďátkům (a nic nenapovídalo tomu, jak to - už zase - dopadne). Včera večer chodím po zahradě. Jasně, první červené jahody v čoudu, zůstaly jen rozklované zbytky. Jdu ke kamčatkám, tam fialovějící válečky. Ale ouha. Na Boreal beauty vylomené větvičky vyrůstající cca z půlky keře a určitě to nebylo od větru (na těch co rostou z nižší polohy nejsou plody a ty co jsou výš, jsem zastřihnul, aby nerostly přes současný vrchol keře). Kousek za zbytkem zelených plodů jsem teda ty ulomené zastřihnul, třebas ještě na těch tenkých útržcích uzrají. Pak obejdu záhon kolem dokola, sem tam zobnu. No a nevím proč mě napadlo, že se podívám na Blue banana, kterou mi ty okřídlené mrchy loni komplet ožraly. Přijdu ke keři a tam opět i letos ani bobule. Nic, vůbec nic. Na ostatních keřích teda zůstalo aspoň něco. Takže "Blue banana si po ptácích oblíbíte i vy", snad, někdy... Včera večer už nebyl čas, ale dneska odpoledne na to musím hodit síť nebo mi ty mrchy zlikvidují i zbytek.
Naposledy upravil mates dne 13 kvě 2024, 13:51, celkově upraveno 2
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MikeDundee » 13 kvě 2024, 13:34

mates píše:dneska odpoledne na to musím hodit síť nebo mi ty mrchy zlikvidují i zbytek.

Co není pod sítí, jako by nebylo...
Mám ještě jeden pás cca 12 malých roslin, různých odrůd vysázených loni a předloni a tento pás jsem teda nezakrýval. Na každé rostlině bylo ještě nedávno do 10 fialovějících kuliček, říkal jsem si, že alespoň ochutnám, na co se můžu v dalších sezónách těšit (mezi nimi i zmiňovaná Blue Banana). Před pár dny jsem chtěl ochutnat a nikde nic. Ptáci to komplet sežrali ještě nezralé.
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 15 kvě 2024, 11:24

Jojo taky jsme letos radši dřív než později zakryli náš velký keř na kterém jsou stovky možná i tisíce plodů a kluci každý den spořádají mističku! Loni jsme to podcenili (hold první testovací rok v novém) a měli jsme prd. Malé rostlinky na terase letos krásně pustily nové výhony i plodů už měly teda dost a budeme je muset nejspíš taky zakrýt a pak rychle sníst protože sítě musíme přesunout na kanadky které prostě bez zakrytí být nemůžou!!!
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 15 kvě 2024, 14:12

Siete ešte nemám a tak to mám drsné. Plašič, rôzne lesklé gule, poplašne náboje do vzduchovky - fantom aj ostré do náboje do vzduchovky. Keď vyjde slnko tak nalietavajú na kríky. Riskujú aj život, len, aby si zobli z bobulí. Boj trvá hodinu - dve a potom je ticho. Niekam odletia, aby si napchali bruchá. Ostane len zopár osamelých "vlkov", ktoré sú ticho a plazením - prískokmi sa nenápadne pohybujú medzi kríkmi. Podvečer okolo 18 hod. priletia a do zotmenia polietávajú.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1704
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sidbin » 15 kvě 2024, 21:40

šmejdi okřídlení :-D ještě včera bylo na dvou keřích pár bobulek (do 40) s první úrodou na zkoušku, dneska nula. Zaváhal jsem. Ale chuť byla taková neurčitá. Indigo Gem a Honeybee. Plánuji ještě koupit třetí zimolez, ale zatím nevím který. Wojtek? Rád bych něco trochu nasládlého.
sidbin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 kvě 2024, 10:56

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 kvě 2024, 22:28

Začni Aurorou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4146
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moravak » 16 kvě 2024, 09:08

Taky doporučuji auroru. Mám, stejně jako ty, indigo gem a honey bee a k nim právě auroru a skvěle se ty odrůdy doplňují. První dvě jmenované mají chuť spíš trochu do těch borůvek a jsou kyselé. Naopak aurora je něco úplně jiného. Chuťově se to podobá černému rybízu a řekl bych, že převažuje spíše sladká, než kyselá chuť. Jinak velké plody, bohatá úroda, plody napadají... je tu s ní podle příspěvků všeobecná spokojenost. Naopak wojtek, který zmiňuješ, tak tu má rozporuplné recenze. Takže určitě zvaž auroru. :D
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kaossik » 18 kvě 2024, 15:37

Tohle ovoce mě nějak přestává bavit. Před 5 lety zasazeno 6 rostlin, 1 kaput první rok, druhá omylem pokosená druhý rok, je nyní 10 cm velká, 1 pp pěti letech je zakrsek půl metru vysoký, zbylé 3 jsou docela pěkné stromy, pěkně kvetou, ale plody jsou jen na jedné rostlině, na zbytku jsou třeba 2-3 plody. Ta jediná co plodí měla letos úžasnou úrodu která by se vešla do 100-200 g váhy, většina sklizena ptáky hned potom c0 začaly být bobule poživatelné. Funkce tohohle ovoce je, že nejdřív je to krmivo pro čmeláky a pak pro ptáky. Nicméně v součtu výkonnost srovnatelná s Meruňkou
Ale pokácení předpokládám provede kozlíček zimolezový.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
generál
generál
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 18 kvě 2024, 21:52

Co to je za odrůdy? Víš?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4146
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků