Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 08 kvě 2024, 22:21

Pozdnější odrůdy = zrání posunuto cca o 14 dní, rozhodně to neznamená, že by tím konkurovaly kanadkám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4127
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 09 kvě 2024, 09:01

Ahoj, mate už niekto v portfóliu zemolez nový kultivar HONEY CHAMPION...?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 83
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod modra7 » 09 kvě 2024, 09:13

Vysadili jsme na jaře několik odrůd, zatím jsme ochutnali jen Blue King na konci dubna ..plody byly malé, málem jsme si jich nevšimli. Jsem ráda ale i za to, aspoň jsme je konečně poprvé v životě ochutnali. U ostatních keřů nic, tak nevím jestli jsou to opravdu druhy, co jsme objednali, nebo je ožrali ptáci (na zahradu se dostaneme tak jednou za týden). Asi jsme měli dát sítě hned po odkvetení..
modra7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 09 kvě 2024, 09:18

Od rostlinek vysazenych pred dvema mesici asi nelze ocekavat nejake zazraky.
Site staci umistit vetsinou az v zaveru dubna, driv bych to nedelal - jednak se ti do nich muze neco zamotat a taky se na slunci zbytecne nici.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4127
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod modra7 » 09 kvě 2024, 09:35

moonvil píše:Od rostlinek vysazenych pred dvema mesici asi nelze ocekavat nejake zazraky.
Site staci umistit vetsinou az v zaveru dubna, driv bych to nedelal - jednak se ti do nich muze neco zamotat a taky se na slunci zbytecne nici.


Jasně, jen několik keřů mělo spoustu krásných květů a na nich není nic, to mě překvapilo..
modra7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod kasta » 09 kvě 2024, 09:39

modra7: bez siti kamcatky vubec nema cenu pestovat, plody mizi okamzite jak se trochu zabarvi... aspon u nas
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1367
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod modra7 » 09 kvě 2024, 10:04

kasta píše:modra7: bez siti kamcatky vubec nema cenu pestovat, plody mizi okamzite jak se trochu zabarvi... aspon u nas


Jasně, my je měli v plánu. Tedy stále máme ..aspoň pro kanadské borůvky, u těch máme stále šanci to stihnout.. ale prostě nestíháme. Zakládáme novou zahradu na úplně volném prostranství (půl hodiny autem od domova) a je toho prostě moc. tak snad příští rok :)
modra7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 09 kvě 2024, 10:40

trampolina píše:Ahoj. Máme na zahradě dvě kamcatky,a nikdy z toho nic moc nebylo. Těžko říct jaká odrůda, plody malé a je jich málo. Chtěl jsem pořídit ještě dvě odrůdy k nim, prioritou je co nejčasnější plodnost a aby tam bylo dost plodů normální velikosti. Díky za případné tipy.
V odrůdách se nevyznám, ale několikrát byla chválena Aurora. jen super raná asi není. Ten můj Amur mi dozrává nejdřív, ale už to prý není perspektivní odrůda, není samosprašný, já navíc nemám stejně raného opylovače. :?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod trampolina » 09 kvě 2024, 15:06

Díky, o Auroře jsem podle recenzí přemýšlel, akorát by měla být docela pozdě, co jsem četl, tak nevím. Pokud by byla i tak dřív než první kanadská borůvky, tak by to asi nevadilo. Ale pokud by to bylo cca stejně tak mi to nepomůže vyplnit to okno ničeho. Četl jsem že altaj a amur je dobra kombinace, ale dost lidí to vykopalo, tak nechci zas sadit něco, co už bylo překonáno lepšími odrůdy.
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 09 kvě 2024, 15:26

Psal jsem to sem snad včera večer: Pozdnější odrůdy = zrání posunuto cca o 14 dní, rozhodně to neznamená, že by tím konkurovaly kanadkám.
Aurora začíná teď modrat, kanadky sotva dokvetly.
Altaj a Amur byla dobrá kombinace možná 10-15 roků zpět, to už nyní moc neplatí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4127
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod trampolina » 09 kvě 2024, 17:18

Jo, tak to je cajk, kanadky budou až kdo ví kdy v červnu. A návrh na nějaký odzkoušeny opylovač k Auroře, ideálně s většími plody?
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 10 kvě 2024, 07:36

Dle zahradnictví Kruh - Mezi vhodné opylovače Aurory patří např. Tundra, Honebee, Boreal Beast nebo Borealis.
Zkusit vybrat podle popisu moonvila https://www.plnazahrada.cz/karta-zimolez.php
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 10 kvě 2024, 09:25

Tundra je zajímavá tvarem a pevností plodů, ale jinak asi ničím. Borealis určitě nebrat, to byly první pokusy šlechtitelů z Kanady a za moc nestály.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4127
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 10 kvě 2024, 09:42

To je škoda, že ty své informace na stránkách nemáš aktualizované. Podle nich bych si třeba já Tundru zrovna vybrala. Nejlepší je vybírat si odrůdy podle intuice :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ARBORETUM » 10 kvě 2024, 14:44

moonvil píše:Tundra je zajímavá tvarem a pevností plodů, ale jinak asi ničím. Borealis určitě nebrat, to byly první pokusy šlechtitelů z Kanady a za moc nestály.


Tak Borealis je vraj užitočný ako dlhodobejší opelovac aj boreal blizzard. Ale blizzard ma fajn aj plody.

U nás už teraz zbierame prvšie modré plody z aurory, banány, b. beauty. Teploty sú 22-23C slnečno.

Inak indigo gem je chutovo humusovy.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 83
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník