Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 29 dub 2024, 13:45

No jo, měla jsem napsat "rozkvétají". Amur začne kvést nejdřív, a Wojek asi o týden později. Pak jsem tedy mohla teprve opylovat. Nejsou těsně u sebe, a žádný hmyz jsem lítat neviděla.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 29 dub 2024, 16:24

EvaOstrava píše:Asi by bylo dobré sehnat odrůdu, která kvete stejně brzo, a zasadit ji úplně těsně vedle Amuru. Prý není vůbec samosprašný.

Altaj a Amur fungují dobře.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4267
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 29 dub 2024, 16:24

EvaOstrava píše:Asi by bylo dobré sehnat odrůdu, která kvete stejně brzo, a zasadit ji úplně těsně vedle Amuru. Prý není vůbec samosprašný.

Altaj a Amur fungují dobře.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4267
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 29 dub 2024, 19:04

Díky, podívám se u zahradníka.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 29 dub 2024, 20:14

Altaj a Amur byla možná kdysi v kamčatkovém pravěku dobrá volba, ale dnes už bych je nepořizoval.
Vyzdvihnout lze sice Amurovu excelentní chuť, ale tím to asi tak končí. Pokud už Amura máš, dej vedle něj třeba Auroru.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 29 dub 2024, 20:38

Auroru u nás asi mít budou, jen jestli kvete taky tak brzy. Bylo mi docela líto, že během toho prvního týdne Amurovi opadávaly neopylené květy.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 29 dub 2024, 21:10

Altaj není moc chuťově dobrý a pokud by fungovala Aurora, bylo by to skvělé. Nám bohužel nefungovalo na Amur nic jiného než ten Altaj, Amur přesazený na druhý konec zahrady mezi spoustu dalších zimolezů ( jen ten Altaj tam nebyl) nám skoro vůbec neplodil a vyhodili jsme ho po pěti letech marného doufání. Měl k dispozici Auroru, Doč Velikana, Sinij Utes, Fialku, Morenu, LV, Juganu, Indigo Gem....Aurora byla hned vedle něho.
Naposledy upravil nene dne 29 dub 2024, 21:29, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4267
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moravak » 29 dub 2024, 21:23

U mě zraje jako první odrůda indigo gem. Aurora si dává na čas. Je to moje první úroda. Zkušenější pestitele prosím o radu: jak poznám, že už jsou plody zralé? Jak dlouho to asi trvá ode dne, kdy se plody začnou vybarvovat? Díky.

Obrázek
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 29 dub 2024, 22:26

Aurora každopádně kvete dlouho, protože nasazuje až 6 květů z jednoho pupenu na plodonosném výhonu.
S Amurem tam nějaký překryv určitě bude, vyráběl jsem mimo jiné i křížence Aurora x Amur, takže to tak muselo být.

moravak: od plného vybarvení můžou plody viset na keři klidně i měsíc. Některé odrůdy začnou pak opadávat, jiné ale drží až do doby, než začnou bobule zasychat.
Nejlepší je prostě postupně degustovat, nesmíš ale prohrát souboj s ptactvem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 29 dub 2024, 23:14

Asi si tedy nic dalšího nebudu kupovat. Wojtek jakž takž vyhovuje, příští rok za něho postavím černý maltovník, třeba ho to trochu přirychlí. Časem se obě rostliny rozrostou a tím přiblíží k sobě. Ještě mám od známé maličký zahřížený Duet, snad bude růst. Ten pak zasadím nejblíž, měl by kvést s Amurem.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 30 dub 2024, 08:12

Wojteka som sa zbavil úplne. Amur som zredukoval. Amforu podobne. Ale. Mám zasadených spoločne Amur a Amfora. Sú ako jeden krík, ale sú tvarované do tvaru stromčeka. No a čuduj sa svete, má "veľa" plodov Amur, aj pár konárov z Amfory ma toľko plodov, že sa tam doslova tlačia. No a to rastie vo vnútri Amuru, ako jeden krík.

Obrázek

Konárik z Amura

Obrázek

Konárik z Amfory

Obrázek

Konárik z Amura

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1696
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 30 dub 2024, 09:15

Máš ty kamčatky krásně tvarované S6.
Kamčatku jsem si pořídila, jen abych náhodou o něco nepřišla. Myslím, že to budu jíst jen já a ptáci (nebo naopak-včera se slétlo na zahradu velké hejno špačků a kosů, nevím, co vyhlížejí?), protože plody jsou poměrně kyselé. Původně jsem si koupila Fialku a Amur, že by měly být docela chutné. Jenže zrada, Fialka kvete pozdě a Amur není prý vůbec samosprašný. Tak jsem přidala Wojka, který se dost shoduje v kvetení s Amurem. Ale řekla jsem si, že jeden k Amurovi třeba ještě přikoupím. Jestli tedy Amforu?? Protože ani Duet tady moc lidi nechválí a ty ani Wojtka. Je to "problém" větší, než jsem původně čekala. :wink:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 30 dub 2024, 09:47

Já myslím, že to kvetení zbytečně dramatizuješ. Pokud máš poblíž sebe nějaké 3-4 odrůdy, tak by žádný problém s opylením být neměl. Teda já jsem jej nikdy nepozoroval a to ani v časech, kdy jsem těch keřů měl jen pár.
Fialka, že by kvetla pozdě, se mi nějak nezdá. Moje zkušenost je spíše taková, že to kvete všechno více méně zároveň - rané ruské odrůdy i ty pozdní kanadské. Možná u malých rostlin, kde je těch květů jen pár desítek, se může zdát, že kvetou v jinou dobu, ale u dospělých rostlin by měly být dostatečné překryvy.
Pokud se ti plody zdají moc kyselé, tak je nech lépe vyzrát a netrhej je hned jakmile se vybarví. Tady už se to modrá solidně, ale ještě jsem si to netroufal jíst, nejdřív tak o víkendu malý vzorek z Amfory, Aurora tam bude viset klidně ještě měsíc.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 30 dub 2024, 10:03

No dobře, nechám to tak, jak to je, a ono se to časem utřepe. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 30 dub 2024, 16:39

U mě je teda Fialka jedna z nejdříve začínajících kvetení, spolu s Blue kingem, Morenou, Altajem a Modrým triumfem. Pak postupně nabíhají Aurory, Blue banana, Honeybee, Vostorg a jako poslední Boreal beauty. Ale v délce období kvetení je bezkonkurenční Aurora, ta skutečně začíná kvést krátce po těch prvních a končí s borealou.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 582
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 5 návštevníků