Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 22 kvě 2022, 19:12

U nás totéž a co jsem dneska koukal tak sem tam nějaký lístek či kousek větvičky nevydržel a to nejen na kamčatkách ale i rybízech :( dokonce mi vyvrátilo i klasické borůvky a jedna větvička s 27 už vyvinutými plodíky zlomená... :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 22 kvě 2022, 20:49

Taky jsme zachraňovali, vyvazovali jsme klátící se jeřáb, měl namále. A několik větví zimolezu se taky polámalo, ale protože máme keře hodně nahusto, tak se o sebe opřely, takže naštěstí nic fatálního. Ale jsou to teda křehotinky..... :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 23 kvě 2022, 20:51

Plody z 1 kra Amfory. Zvazil som, je to 1,7 kg. Amfory su mensie, na velkych kroch je toho urcite viac.
Dnes som zmrazil prve 2,5 kg plodov.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 23 kvě 2022, 21:48

U mňa prvé "lastovičky" sa začínajú modrať. Ešte čakať a čakať. Potrebovalo by to viac vlahy, ktorá už začína postupne chýbať. Škúšam postupne zalievať. Ešte, že bola ta búrka, ináč by som sa uzalieval. V stredu, by nás malo niečo trafiť, tak uvidím, či niečo kvapne.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pokuston » 24 kvě 2022, 18:03

MartinS píše:Uz vymyslam, ako ich zuzitkovat. Vela plodov urcite zmrazim. Ale chcel by som vyskusat dzem, musi byt vyborny. Robievate niekto? Mate nejake tipy, ako dosiahnut cim lepsi vysledok?


Dnes sem zahlédl v ulici dozrávající třešen. Myslím že džen kamčatky a třešně půl na půl by mohl byt chutově výborný. Tyto ranné černice bývají hodně sladké takže by to možná ani nepotřebovalo cukr.

Ještě mně napadá že sme kdysi dělali podle nějakého internet.receptu zmrzlinu - banány a jahody dobře rozmačkat vidličkou ( nemixovat) přidat med rozmíchat a zamrazit. Byla výborná a myslím že kombinace kamčatky banány a med by mohla byt také zajímavá.
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod mates » 24 kvě 2022, 20:39

Tak jsem kvůli ptákům nestihnul ochutnat Blue banana. Zajímavý, že na ostatní odrůdy nechoděj, zatím. Zítra pro jistotu dávám sítě aby to nedopadlo jak loni, furt jsem to nechával pořádně dozrát a pak během jednoho rána všechno pryč.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 26 kvě 2022, 15:55

Neznámá odrůda zahradnictví Kruh
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zojka .
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 26 kvě 2022, 23:02

Tu dole v raichu mám 10 odrůd ,30 keřů vysazeno a zbytek zatím v květináčich. Jugana, vostorg, sinyj útes, Aurora, boreal beauty, boreal beast, boreal Blizzard, honeybee, indigo gem a Giant s heart.
Plodí všechno a chuť je dobrá i plody celkem velké. U Kanaďanů je to více do kulata a rusáci podlouhlý.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod bradhal » 27 kvě 2022, 10:18

Přes zimu mi uhynula jedna starší kamčatka, včera jsem koupila náhradu se jménem Helfštýn (měli ještě Modrý triumf). Nechtělo se mi čekat a pídit po jiných odrůdách, mám jich doma ještě šest, tak jsem to vzala. Máte ji někdo doma? Má to s ní cenu nebo to mám zrovna zavézt na chatu a nechat pro ptactvo? Díky.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 27 kvě 2022, 12:46

Chovancovy zimolezy máme už roky rokoucí a ne, nevyhodili bychom je......a to to tenkrát ještě nebyly vyšlechtěné "odrůdy", ale jen náíhodné semenáče. Po dvaceti letech pěstování nás pak Loni osvítil metodou řezu zimolezů - vyzkoušeli jsme ji právě na Chovancových zimolezech a úspěšnost a důsledky a výsledky neuvěřitelné. Plody odhadem třikrát větší, velikostí atakují Auroru. Chuť klasická zimolezová, takže nic moc, ale ne, na vyhození to opravdu není. Tím spíš, že letos máme zimolezí úrodu mírně promrzlou, ale Chovancovy semenáčky jsou plody obalené.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod bradhal » 27 kvě 2022, 12:57

nene píše: Po dvaceti letech pěstování nás pak Loni osvítil metodou řezu zimolezů - vyzkoušeli jsme ji právě na Chovancových zimolezech a úspěšnost a důsledky a výsledky neuvěřitelné..


To byl ten řez na pařez a čekání na obnovení keře? Si musím přečíst celé téma a pohledat to. Některé by to asi už i chtěly. Ten Helfštýn jsem vzala, protože měl pěkný nový obrost od kořenů.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2022, 13:20

Mám Modrý triumf už opravdu dlouho a nedám na něj dopustit. Ano, ty nové odrůdy mají o dost větší plody, třeba Vostorg i několikanásobně, ale chuťově je pro mě MT stále mezi nejlepšími, díky své borůvkové příchuti. Ta u ostatních odrůd tak nějak chybí. Navíc je nejranější, jak píše nene velmi odolný a navíc kvete i zraje průběžně. Takže je to výborný opylovač, který spolehlivě kvete 3 týdny a opyluje vše kolem, Juganou s Vostorgem počínaje a Boreal sérií konče. A stejně tak i dozrává. 3 týdny je co zobat a minimálně týden je hlavní sklizňová sezóna. MT si určitě ponechám.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 27 kvě 2022, 13:25

Ano, akorát jsme to zbaběle neseřízli na pařez hned, ale jen jsme to tak nějak ořezali na asi půl metru (asi).....ale druhý rok nás to pak donutilo seřezat znovu, protože to, co jsme udělali, nemělo z žádného úhlu pohledu žádný smysl - takže jsme se připravili o dvě úrody. Loni ví, co dělá ...... Altaj už jsme pak vzali na pařez a hned druhý rok jsme pak sklízeli a dneska je z něho už zase ta samá přerostlá obluda jako před třemi lety - znovu půjde k zemi :wink: . Překvapilo nás letos, že plody po tom ořezání už nemají tu výraznou nepříjemnou chuť jako měly ze starého keře.
Naposledy upravil nene dne 27 kvě 2022, 15:54, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2022, 13:32

Ano, letos také přistupuji k Loniho metodě u některých blbě rostlých nebo slabě roustoucích keříků resp. letos pomrzlých i menších keříků. Stejně na tom nic nebude a je lepší to vzít hned, ať z toho taky ještě něco vyroste. No, a postupně to půjde všechno, takže i na MT dojde, jen co vydá poslední bobuli...:) Ať to obroste pěkně všechno najednou, taková radikální obnova kamčatkoviště.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 27 kvě 2022, 18:28

Jednú vec by sa nemalo opomenúť. Po jesennom totálnom reze a keď na jar začnú vyrastať obnovujúce výhony, tak vždy priebežne keď rastú, tak ich priväzujem k dvom tyčkam, až pokým zdrevnatejú. Ináč z toho vietor urobí povylamované a roztrepané čudo. Tieto výhony maju takú tendenciu sa vylamovať, že niekedy ostane, len jeden, alebo dva výhony. Môže sa stať, že neostane nič.

Prirodzene, obnovujúce výhony vyrastajú z vnútra kríka a majú sa kde oprieť a to o zdrevnatelé vetvy a navzájom sa spevňujú. Pri totálnom reze práve táto opora chýba a musíme nejako túto prirodzenú oporu nahradiť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků