Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 led 2022, 14:14

Tibor píše:
Leningrádskeho velikána si úplne náhodou nemnožil?
A skúšaš už tie nové Americké odrody: Gigants heart, Strawberry sensazion, Blue treasure atď.?
Dosť by ma pri nich zaujímalo ako neskoro dozrievajú v porovnaní s Boreal beauty a Boreal Beast.

L.Velikána so mal dosť namnoženého v roku 2020. Minulého roku som ho už nemnožil. Keď odmyslím jeho arómu, sladkosť a pevný povrch plodov, tak nie je až taký úrodný, ako som očakával a často ho napádajú vošky, čo je dosť nepríjemné. Mám okolo 12 kríkov L. Velikána, no a na väčšine boli vošky. Krík, ktorý bol najviac zasiahnutý voškami mi zakrpatel a vyzerá to, že ho budem musieť zrezať, až pri zemi.

No a k tým Americkým. Zatiaľ ich nemám, tak sa nevyjadrujem. Ak zistím, že prevyšujú Kanadské, ako je Aurora, tak možno ich časom vyskúšam.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 16 led 2022, 15:04

Aj chuť L. velikána je pre mňa veľkým lákadlom, ale zháňam ho hlavne kvôli tomu že by mal mať dosť nízky vzrast. Neviem ako rastie u teba?
Nemam už veľmi kam rozširovať zemolezy(vlasne ani nič ostatné), tak chcem využiť neveľký voľný priestor ktorý mám pri hrozne. Ale kríky nesmú byť veľmi vysoké, aby to hrozno nezatienily. Ideál je okolo metra +/- 15cm.
Už tam mám jednu Zolušku ktorá by mala tejto požiadavke zodpovedať a chcel by som k nej nejakého opeľovača.
Ale inak mám rád odrody s výraznou arómou a chuťou.

Pokiaľ ide o chuť Aurory, tak tam nemám čo vytknúť. Za mňa plný počet. Tak isto Boreal beast.
Skôr ma u tých Amerických zaujíma termín dozrievania. Kusibab ich poisuje ako veľmi neskoré. Inak aj ich chuť popisuje kladne. (Ale okrem Boreal beauty asi popisuje kladne všetko)
Ale chcel som povedať asi toľko že každá chutná odroda ktorá predĺži obdobie zberu za čerstva bude podľa mňa veľkým prínosom.
Bolo by fajn mať čerstvý zemolez nepretržite po dobu jedneho mesiaca, alebo aj viac.
Koncom mája začneš Amurom, Juganou, po nich Bakčarský velikán alebo Doč velikána, krátko po nich Aurora, v polke júna Boreal beast + beauty a teraz by to namiesto čakania na ďalšiu sezónu ešte chcelo niečo ďalšie . Natiahnúť to aspoň do konca Júna by bolo otaj super.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 led 2022, 17:54

Ruských odrôd je nepreberné množstvo. Trh s rastlinami je obmedzený do chladnejších regiónov, ktoré práve vyhovujú týmto odrodám s krátkym vegetačným obdobím a tak nedochádza vo veľkej miere k sekundárnemu kvitnutiu. Samozrejme, že aj v Rusku prebieha šľachtenie a uvidíme novšie odrody s pevnejším povrchom, ako má napr. Vostorg.

No subjektívne sa mi zdá, že skoré odrody sú nutrične hodnotnejšie. Pri spracovaní a uchutnaní je to aj cítiť. Napr. keď rozmixujem plody z odrody Amfora a šťavu kvapnem na papier, tak oveľa viac farbí, ako napr. Aurora, ktorá je na priamy konzum a prvý dojem zase chutnejšia. Preto dojem pri priamom ochutnaní plodu Aurory je lepší.

No pri rozmixovaní je to už iné. Šťava z Amfory má koncentrovanejšiu chuť a menšie semená. Skúšal som aj z drobných odrôd a pri rozmixovaní bola chuť ešte koncentrovanejšia a aromatickejšia. No úrodnosť drobných odrôd bola mizerná. To znamená, že šľachtením a to podľa požiadaviek trhu sa zlepšuje prvý dojem pri priamom ochutnaní plodov, plody sú oveľa väčšie a ťažšie, zvýšila sa úrodnosť, pevnosť plodov, neosypujú sa tak, ale vyzerá to tak, že sa znižuje nutričná hodnota a zväčšujú semená. No je to len môj subjektívny dojem.

Usa a Kanada pri šľachtení vsadili na neskoršie odrody s Japonskými génmi. Zámer bol podľa mňa to, aby trh s rastlinami nebol obmedzený iba do chladnejších regiónov. No uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať. No je to aj dobré, lebo sa to bude postupne doplňať a rozvíjať aj komerčné pestovanie a postupne sa budú dať bežne kúpiť aj na trhoch a v supermarketoch, ako klasické Kanadky.

Problém v neskorších odrodách vidím v objavení sa škodcov, ako som si všimol na väčšine mladých rastlín Kanadských odrôd, boli vošky.

Minulého roku mi Aurory postupne dozrievali a to až do Augusta. To sa už stretli aj s klasickými Kanadskými čučoriedkami. V prípade chladnejšieho júla, by mi dokedy dozrievali? No a pri ešte neskorších, by mi potom dozrievali až do septembra? Super! Je jasné, že neskoré odrody sú preto vhodnejšie do teplejších regiónov. To bol asi aj zámer šľachtiteľov, aby v teplejších regiónov nedochádzalo vo veľkom rozsahu k sekundárnemu kvitnutiu.
Naposledy upravil loni dne 17 led 2022, 07:03, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 16 led 2022, 19:08

Tibor píše:Leningrádskeho velikána si úplne náhodou nemnožil?
A skúšaš už tie nové Americké odrody: Gigants heart, Strawberry sensazion, Blue treasure atď.?
Dosť by ma pri nich zaujímalo ako neskoro dozrievajú v porovnaní s Boreal beauty a Boreal Beast.

Blue Treasure je dřívější než serie Boreal ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 led 2022, 20:12

Tibor píše:Aj chuť L. velikána je pre mňa veľkým lákadlom, ale zháňam ho hlavne kvôli tomu že by mal mať dosť nízky vzrast. Neviem ako rastie u teba?
Nemam už veľmi kam rozširovať zemolezy(vlasne ani nič ostatné), tak chcem využiť neveľký voľný priestor ktorý mám pri hrozne. Ale kríky nesmú byť veľmi vysoké, aby to hrozno nezatienily. Ideál je okolo metra +/- 15cm.
.
Nezdá sa, že by L. Velikán rastol do výšky. Je skôr kompaktný ker, ktorý mi zo začiatku rástol do guľatá s pekne svetlozelenými lístkami. 6 ročný krík, mi narástol do výšky okolo 1m a stal sa veľmi rozložitý. Spodné konáre dosť poliehajú a to až pri zemi.

----
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 18 led 2022, 22:30

S tými voškami to u mňa bolo minulú sezónu presne naopak. Napadli Ruské odrody(teraz sa presne nepamätám asi to bola Fialka a Sibibirjačka) a Aurory spolu s celou Boereal sériou sa ani nedotkli. Ale okrem dvoch rastlín bol aj zvyšok Rusov čistý, takže sa z toho nedá nič vyvodiť... Navyše stupeň zasiahnutia voškami bol dosť nízky a napáchané škody sú minimálne.
To sa nedá povedať o mladej broskyni a čerešni(dvoj ročné stromky)ktoré boli extrémne napádané celé leto a broskyňa to možno ani nerozchodí...
O ríbezliach radšej ani nepíšem, ale tam som na ataky vošiek zvyknutý.
Amforu nemám, ale že po rozmixovaní naberá na chuti je zaujímavé.
Ono ťažko podľa mňa povedať že nejaká skupina odrôd bude obsahovať viac zdraviu prospešných látok.
Každá odroda má unikátne chemické zloženie a dosť pochybujem že niekto na to dá peniaze aby to analyzoval.
Raz som čítal nejakú analýzu, kde toho zisťovali viac a nielen farbivá(antocyany).
Bolo tam asi 15 odrôd a najlepšie dopadli Goluboje vreteno a Sinička. Tie dosť prevyšovali ostatné odrody.
Viem že to Goluboje vreteno malo až 4x väčší obsah iridoidov proti ostaným odrodam a Sinička mala sa mi zdá najviac tých farbíb a tiež dosť iridoidov.
Ale to skúmali 15 odrôd a tých sú pri tom stovky.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 20 led 2022, 07:23

Z Ruských odrôd mi vošky idú hlavne na L. Velikána. Ak by som nedal pozor, tak za chvíľu je obsypaný voškami. Na ostatných je to len sporadicky zasiahnutý nejaký mladý vrchol. No na mladých rastlinách s Kanadského šľachtenia som mal vošky na väčšine rastlín. Ak som ešte nemal Kanadské odrody, tak som vošky vôbec neriešil. No a na starších drobných odrodách, ktoré mali v pozadí trošku tej horkosti si nepamätám, aby som vošky niekedy videl.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Diana.Jerem » 21 led 2022, 22:28

Zdravím vás! Tedy jak pročítám toto vlákno, dostávám zase chuť si pár Kamčatek pořídit. Kdysi jsem měla několik keříků různých odrůd, ale všechny plody na nich chutnaly stejně a to tak, že byly hořké.. Už je to hodně let. Nedávno jsem ochutnala u známé a opět to mělo hořký ocásek...Od té doby jsem už netoužila Kamčatky pěstovat, až nyní (jako každé jaro mě to zase bere :D15 ). Vy tady nikdo jejich chuť jako hořkou nepopisujete, čím to ?? Že bych měla opravdu takovou smůlu a natrefila pokaždé na stejnou odrůdu? Ačkoliv měla být každá jiná. Nebo máte někdo vypozorováno, že by plody hořkly třeba při přílišné nebo naopak nedostatečné zálivce, nebo při přehnojení, atd..?
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 804
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 21 led 2022, 23:07

Za hořkými plody je především odrůda. Ani rostliny pěstované v extrémním suchu nemají hořké bobule - pokud ale daná odrůda v chuti nějakou hořčinku má, tak ji sucho může zvýraznit. Takže sežeň si pár z těch, které jsou zde pořád dokola doporučovány a zkus je.
Mimochodem částečně nahořklý ocásek má ale řada chutných zimolezů. Např. u nás doma jsou tyto lehce nahořklé a některé vyloženě brutálně hořké záměrně využívány při zpracování do kompotů, džemů apod.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 24 led 2022, 14:49

Krásne slnečno. Ako každý rok, tak prihodím na sneh trošku toho popola. Dom vytápame drevom a tak popola mám dosť a hnojivo je dá sa povedať zadarmo.

Obrázek

---
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 24 led 2022, 15:44

Nádherné keříky!
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 02 úno 2022, 16:13

S tou horčinou je to podobné, ako pri divokých čiernych čerešniach a u ostatných divokých plodov. Kompót z týchto čerešní je bombový a jemná horčina obohacuje chuť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 04 úno 2022, 19:30

Vím že je ještě čas ale hnojíte na začátku sezony něčím?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 04 úno 2022, 22:19

Naopak už je skoro pozdě. Snažím se rozhazovat NPK na sníh, ale letos to moc nevypadá - srážky od začátku roku opět tragické, o sněhu nemůže být ani řeč.
Zimolezy jsou extrémně narašené, i letos to vypadá na úrodu především z kanadských pozdnějších odrůd (ruské už 2 roky po sobě pomrzly ve fázi plůdků).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 05 úno 2022, 09:38

U mě lehký náznak raseni, vzhledem k oteplení se to asi v příštích dnech rozjede.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron