Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 11 čer 2021, 21:17

Rozmixoval som zmes rôzných odrôd. Jahody sa môžu schovať, pred tou koncentrovanou sviežou chuťou a tie esencie a vôňa. Je to ovocie nie storočia, ale tisícročia. Proste, je to bomba.

Komu to nerastie, tak nech skúsi takto v nádobe, na pilinách. Uvidím, čo z toho bude. Priebežne dám vedieť. Vysadím takto tri rastliny - Auroru, Blizzarda a Vostorg:
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 11 čer 2021, 21:30

Dnes dcera prošla kamčatky a řekla, že nejvíce jí chutná Jugana a pak Blue banana. Vostorg byl ostříhaný, takže letos neplodí. Mě zatím nejvíce chutná Sibiračka a Leningradský velikán, ale musí mít plody opravdu dobře vyzrálé. Fialka je také dobrá. Silginka je kyselejší i když už opadává, asi ji spolu s Morenou přesadím jinam. Ostatní ještě potřebují čas na dozrání.
Blue banana je chutná i když není úplně vyzrálá, to je její dobrá vlastnost, ale opravdu hodně roste, je dost hustá, to zas tak dobré nebude. Bude potřebovat prosvětlit.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 11 čer 2021, 21:36

loni píše:Rozmixoval som zmes rôzných odrôd.

Souhlas, ochutnávat jednotlivé odrůdy je zábava, ale vlastně je to jen o tom - je to kyselé? nebo sladší? je tenhle plod už zralý?...ale když se na to jde ve velkém, tak po rozmixování člověk skoro ani nevěří, že to mňam, co vzniklo, je z těch natrhaných plodů....chce to hodně, hodně zimolezů :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 13 čer 2021, 10:36

Jedna poznámka k Sibirjačce. I ještě v mírně nezralém stavu je v chuti obsažena taková ne moc příjemná horčinka. Ta ale v plné zralosti zcela vymizí a plody jsou opravdu dobré a sladké (na poměry kamčatek :) ). Prvním rokem bylo jen pár plodů a přišly mi hořké. Ale bylo to tím, že ještě nebyly plně zralé. Teď to nechávám pořádně vyzrát a je to v pohodě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 13 čer 2021, 22:39

Z odstupom desiatich dní čo som začal zberať "rusov" som sa dnes pustil do Aurory. Minulý rok som bol z prvej úrody dosť na rozpakoch, ale dnes som bol naopak veľmi milo prekvapený. Super chuť, malý kriačok obsypaný veľkými plodmi, termínom dozrievania nadväzuje na včasných rusov, no proste paráda. Dosť mi vadí to pretiahnuté dozrievanie, ale nemôže byť dokonalá. Každopádne pre mňa je podstatná chuť a tá u Aurory nemá chybu!
Vyzerá to na veľmi, veľmi, veľmi nádejnú odrodu.
Vrelo odporúćam S6
Škoda že sa mi nepodarilo ochutnať aj B. Blizzarda. Maličkú minulú jeseň sadenú rastlinku sa mi nechcelo kvôli dvom hrstiam plodov sieťovať, tak to všetko zožrali vtáky. O rok skôr sadená Aurora bola pod sieťou, takže E10
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod dzani696 » 14 čer 2021, 13:30

Asi som sa nadchol pre pestovanie ďalšej rastliny. :) Ale mohol by niekto poskytnúť zoznam odrôd (podľa vlastných skúseností) od najlepšej po najhoršiu? Niejak sa v tom strácam.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 čer 2021, 14:52

Pokud nemáš ještě vůbec žádnou, tak začni tím, co se tu omílá stále dokola, tzn. z kanadských Auroru, Borreal Blizzard, za mě určitě ještě Indigo Gem (neskutečně úrodná a spolehlivá), potom z novějších ruských Vostorg/Jugana/Doč Velikána, staré klasiky Fialka, Leningradský Velikán, Volchova, Morena, atd.
Musíš si vyzkoušet, které odrůdy u tebe půjdou, některé prostě potřebují určité specifické podmínky, aby dobře fungovaly. Já např. nemohu dostat z velkého keře Amuru nikdy víc jak hrstku plodů, ačkoli má maximální péči.

Ještě k té Auroře - i letos sklízím se zpožďením cca 10-14 dní, pokouším se od ní odhánět děti, aby ještě lépe vyzrála, protože když se nechá na keři delší dobu, tak je opravdu chuťově skvělá (těsně po zmodrání je taky chutná, ale vyplatí se počkat).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 15 čer 2021, 10:55

Musím souhlasit že jsem se letos taky strašně nadchnul z kamčatek a prcci taky to málo co bylo na malinkých rostlinkách zbaštili a pořád by chtěli další :D loni jsem začínal s Honeybee a Blue Banana mno. Letos na jaře jsem jim přikoupil kamarády v podobě Sinij Utes, Blue Treasure, Aurora, Volkhov, Wojtek a teďka jsem narazil na jednoho takového mrzáčka Borelian Blizzard za pár šupů tak zkouším jestli se taky chytne :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod lipoti » 15 čer 2021, 13:19

Tak jsme letos poprvé ochutnali, konkrétně 4 plody. Předchozí roky byly rostliny moc malé nebo to pomrzlo, což byl asi zčásti problém i letos. Ve výsledku tak kamčatky předběhly i polorané jahody. Snad příští roky už dopadnou lépe.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 čer 2021, 08:13

Žltnutie lístia v strede kríka je pre mňa znamením. Trošku sa tymto žltnutím orientujem, ktoré kríky už treba začať oberať. To slnečné počasie je ako na objednávku, aj úroda vyzerá byť veľmi dobrá. Počítam, tak deň - dva a u mňa to začne s oberačkou. Slizniaky sa schovali, nedvedíky hrabú o stošesť. Minulého roku mi aj tu slabšiu úrodu, čo bola z veľkej časti poškodili slizniaky a ucholaky. Ucholaky vyhryzávali pravidelné dierky do plodov a slizniaky zase nepravidelné to vyhlodali. Este k tomu boli plody osliznuté. Bzdochy zasa vyciciavali plody. Teraz to čudo nevidieť. Slizniakov som zavčasu zabrzdil, keď ešte len začali migráciu. Niekde nechavaju trávu vysokú, ako som ja a to je problém. Minulého roku, keď som sa spamätal, tak už bolo neskoro. To, čo bolo u mňa som z veľkej časti vyhubil a ďalších nepúšťam cez barieru z netkanky, na ktorú som neustale sypal Mesurol. Viem odkiaľ migrujú a to by ste mali vidieť tú netkanku. Celá od slizu. Tak to, keby sa mi dostalo na celý pozemok, tak by som dopadol, ako minulého roku.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 16 čer 2021, 11:22

U nás před chvílí sklizena první půlka keřů. Jednoznačně nejchutnější Morena, jednoznačně nejúrodnější a nejlepší na sklizeň Amfora - ze dvou keříků Amfory asi tolik plodů jako z dalších čtyř keříků (Volchova, Fialka). Pokud někomu (Loni :wink: ) připadá ještě něco lepší než Amfora, tak už to musí být zázrak mezi rostlinami (a ano, Aurora se tomu zázraku velmi přibližuje). Takže máme asi šest litrů zimolezů a radost... :lol:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 16 čer 2021, 14:03

Tie formované na stromček, čo som dal foto, sú Amfory. Tie budú sypať. Je to taký kompaktný kríčok. Lenže ja ich ešte nezbieram a čakám na tu typickú chuť. Potrebujú ešte tak dva dni slnečného počasia.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 16 čer 2021, 16:04

Nám už začaly hodně padat - měli jsme je pod netkankou kvůli ptákům, tím se to urychlilo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 17 čer 2021, 08:10

Tu na juhu je uz po kamcatkach. Teraz budem zavidiet ja vam, co teraz vo velkom oberate. :) My sme uz presli na muchovniky, ale upimne, taka zrela Auora alebo Blizzard mi chutia viac.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 17 čer 2021, 21:18

Začíná zrát Blizzard. Uź teď je znát, že letos to bude jednička S6.
Lenin.velikán, Sibiračka, Jugana a Blue Banana byly a jsou letos výborné, ale Blizzard už na začátku zrání je chutný jako Blue Banana, ale přitom je dvakrát někde možná až třikrát větší. A to má hodně plodů. Navíc celá Borreal série dobře roste. Aurora přeplodila, méně roste a je to u ní znát na chuti, takže letos zklamání..
Zatím jsem si nařízkovala Vostorg, ale ještě rozmnožím i Blizzard.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků