Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 27 zář 2023, 15:49

Ne, neví se to, ale ten ze Zázvorky je ten opěvovaný :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod Tovy » 28 zář 2023, 13:24

kaaja-el píše:Jak ten Gerardi Dwarf vlastně dokáže vyrůst veliký, třeba po 10 letech? Šířka i výška?


Mam ho v polostinu (3 roky v kvetinaci, pak jsem ho zasadil do zeme). Po 5 letech je porad vysoky tak 50cm a nemam pocit, ze by se mu chtelo moc rust, ale nevypada, ze by stradal. Plodi ale pekne a z morusi, co tu mam, mam pocit, ze plodi nejdele, takze pro deti na ozobavani pred barak supr.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Moruše

Příspěvekod haco » 28 zář 2023, 22:16

u mna maju odrezky GD od nene zastepene do klasickej moruse asi tretinovy rast oproti jej povodnym konarom. teda asi 50 cm vs. 150 cm za tento rok. na jar planujem vsetky konare povodnej moruse vystrihat a nechat len GD. uvidime aky bude rast.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Moruše

Příspěvekod speedy » 30 zář 2023, 08:57

nene píše:Ne, neví se to, ale ten ze Zázvorky je ten opěvovaný :)

:twisted: Jak se dál rozhlížím, situace se mně jako zákazníkovi jeví dost neutěšená. Podobně jako (bylo a dost to přetrvává) u muchovníků a mišpulí.
Tedy chybí a zvláště předem potřebná informovanost ... co vlastně já dostanu? To i pokud je odrůda uvedena. Semenáče? Roubovanec? Zakořeněný řízek? Průšvih může být ten semenáč, pro množitele nejméně asi nákladné i když je tam ten jeho čas čekání. U roubovance bych to chtěl vědět z praktických důvodů. To poslední resp. nějaké "in vitro" dává asi nejlepší jistotu: abych se po několika (i málo) letech nedočkal blbého překvápka, třeba že to roste jinak než popisováno a jinak plodí (nebo neplodí) a i chuťově je to jinak.

Cena GD a příkladem Zázvorka je á 170 Kč, ale takový Kruh á 350 Kč, bazarové nabídky jsem zahlédl i za á kolem 130 Kč. To vyvolává otazníky! Pochopitelně vzrostlejší (starší) rostlinka a proto ve větším kontejneru by měla být dražší, to ano. Jenže proti Zázvorce ten 2 krát dražší Kruh (příklad) udává že to je také z kontejnerku 9 centimetrů.
Takže opět příslovečné ono babo raď a čemu věřit víc?
Naposledy upravil speedy dne 30 zář 2023, 09:31, celkově upraveno 1
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Moruše

Příspěvekod speedy » 30 zář 2023, 09:27

veverka píše: ... poprosim o radu...zima na krku, mam je nejak víc zahrabat do listí, po zasazení? a místo v zahradě, plné slunce? ...

Můj osobní názor. Jestli bude to co dostaneš jen 15 cm vysoký proutek z malého kontejneru (za relativně malou cenu) tak bych zvažoval bezpečné vysazení až na jaře. Já, asi o tom někde tady píšu, první morušku měl takto z Penny, z těch jejich nabídek sazeniček drobného ovoce zjara. Tak jsem ji vysadil, počasí už docela teplé, stejně ale náhlý ranní mrazík ji potom téměř zlikvidoval: musel jsem morušku vykopat a asi 2 měsíce ji doma kurýrovat z 1 pupene co zázračně přežil!
Pokud to už bude velké 1/2 metru a výše tedy s alespoň náznakem vyzrálosti dřeva, tak bych to podzimní vysazení i riskl ale stejně bych učinil alespoň do začátku nějaké opatření ... a třeba to přežije.

Co se týče místa? Letos zjara jsem v Kruhu pořídil navíc SHIN-TSO a dal ji na zkoušku raději do polostínu, zvědav také co to udělá. Přírustky jsou za letošek asi necelých 1/2 metru a tam, kde částí byly větvičky na plném slunci, tak listy jsou (byly) poškozené. Ale rok od roku to léto je nějak jiné. Podobně poškozené listy mám letos i na té moruši z Penny a která má dnes už přes 2 metry a která je na slunci plném. Takže platí ono babo raď.
U mne (Podkrkonoší a mrazová kotlinka) se ta moruše probouzí z toho co tam mám nejpozději, ovšem je třeba si všimnout že ještě nedávno prodejci odolnost na mráz udávali u moruší docela malou, v posledku a asi se stal zázrak, cha chááá, nebo je už více odzkoušeno (tím ověřeno) tak se uvádí u moruší odolnost významně vyšší. No každopádně já jsem v okrajové oblasti a podobně příkladem u broskvoní lze se setkat s názorem, že nikoli vysadit na plném slunci a u zdi (záleží také na odrůdě) ale naopak zvážit opět ten polostín ... protože tím se probouzení (té broskvoně a třeba i té moruše) ještě dál odsune a tím sníží riziko že to vymrzne, když už ne ve dřevě tak ale v květu a je tzv. pro letošek vymalováno.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Moruše

Příspěvekod veverka » 02 říj 2023, 19:01

Obrázek
morušky GERARDI...GD
už je mam od patku doma, maji 20-30 cm, hned jsem je presadila, pěkně prokořeněný, ale byly v takovym "substratu" kterej byl nacucanej jak molitan a držel vodu, jak sedlina na dně po letech v jezírku.... to jsem z toho radej co nejvic dostala pryc aby v zimě na přemokření nechcíply. Šlo to z toho ...vyprat,hned se to jakoby rozpustilo na černou vodu. Vtom substratu byly i jiny rostliny od nich, ale na suchy léto kdy zakorenovaly asi idealni.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 02 říj 2023, 20:04

To tedy Žižka mi poslal mnohem větší keřík.
Ale co, časem dorostou i ty malé. Tak ať se jim daří!
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 03 říj 2023, 00:57

Ty od Žižků rostou nějak moc.....ale méně než normální moruše určitě. Jsme zvědaví, jestli plody budou stejné jak na našem starším GD.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 03 říj 2023, 02:43

Za rok ale moc neporostla. Plody jsou velké. U GD se uvádí výška do dvou metrů. Nevím ale, jestli a jak ji stříhat.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 03 říj 2023, 08:05

Stříhat jakkoli, kdykoli, podle potřeby. Vzhledem k tomu, že jsou většinou větve obalené plody, je to trochu náročné na psychiku :) .

GD - do dvou metrů? To ten náš na jaře nasazený udělal za léto :( . No, necháme se překvapit.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod FranTom » 03 říj 2023, 19:19

veverka píše:Obrázek
morušky GERARDI...GD už je mam od patku doma, maji 20-30 cm.

Možná to ta fotka zkresluje, nebo se to tahalo za světlem, ale přijdou mi ty listy dost velké a daleko od sebe.
To co letos dorazilo jako GD ke mně, vypadá takto:
Obrázek
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 03 říj 2023, 19:39

Ano, GD má mít listy hodně hustě na sobě. Je celý zhuštěný a proto malý.
Sazeničky se ale mohou časem zlepšit. Hlavně si schovat objednávku nebo dodací list pro případnou reklamaci.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod veverka » 04 říj 2023, 16:01

jeste fotku nalezato, pěkně děkuju :lol: za zpochybnování, ale je to tak, překvápko....jak jsem psala byly zasazený v náký nasáklý vodu držící černý kaši, a listy světle žlutý s zelenyma okrajema a žilkama, tudiž asi se jim nedařilo ale delaly co mohly ty morušky. Jsou slaboučký ale dobrej korenovej system. Fotky pěkných nabízených sazenic gd ,na stránkách sbazaru prodejce, uz zmizely....
Obrázek
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 04 říj 2023, 17:32

Tvar listů je správný. Asi to bude tím, že jsou takové neduživé. Ale to se spraví. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Argout » 05 říj 2023, 15:01

EvaOstrava, Nene:

Take mam GD od Zizku, kupovano na jare. Mel cca 1 m a ma cca 1 m. Jestli nekde vyrostl, tak jsem si ani nevsimla. Spokojene si vegetil a cca v cervnu plodil (mnohonasobne vetsi plody nez alba Pendula, coz tedy pri velikosti plodu Penduly neni zadne umeni) - ale nerostl.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků