Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod Pegmin » 26 úno 2022, 00:13

Bullets píše:Jo přesně tuhle zakrslou formu jsem objednal a prcnu jí do květináče vedle zakrslé maliny a ostružiny... Podle fotek z Lubery vypadá zajímavě!

To je jakože fajn ale osobně než si něco koupím, tak bych o tom rád něco věděl, minimálně odkud to pochází, jaká je mrazuvzdornost a o tomto nejsou žádné informace... Jediné co jsem našel je toto: Forty years ago a Japanese plant breeder, Hajime Matsunaga, resolved to develop a new mulberry that would fruit when the plants were still very young, would develop fruits over a long season, would produce fruits without another variety as pollinator, and would be happy in a patio container without any special care. The flavour, of course, had to be good too.

Instead of working with the two most familiar species, he chose to develop Morus rotundiloba, a rarely seen native to Thailand, and after thirty years work he selected the plant now known as Charlotte Russe (‘Matsunaga’). Charlotte Russe is not, as has been suggested, a hybrid between the white mulberry and black mulberry.

The achievement of his goals led to the Charlotte Russe mulberry being voted Chelsea Plant of the Year at this year’s show, the first edible to receive the award.

I was especially struck, looking at the 15cm (6in) high young plants being sent out to mail order customers, that even such very young plants carried immature fruits which would ripen after planting. Their tolerance of life on the patio, together with their May to September fruiting season, will ensure their popularity.

Z toho jsem vyčetl, že vzácné se vyskytuje v Thajsku a tento "kultivar"nebo jak to nazvat šlechtili 30 let... Ale mrazuvzdornost nic... Nechápu, když se něco prodává, že o tom nikde není nic věrohodného... V zahradnictví si tam napíšou co chtějí, jen aby to prodali...
Brno, 370 m.n.m. Mírný jižní svah.
Pegmin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 úno 2022, 23:26

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 26 úno 2022, 00:18

Zkus Luberu vetsina ma rostliny odsud a pak je akorat mnozi…
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Pegmin » 26 úno 2022, 00:45

Bullets píše:Zkus Luberu vetsina ma rostliny odsud a pak je akorat mnozi…


Tam taky udávají -15, cornus capitata a kadsura coccinea taky tuto zimu přežily bez ochrany i když tato zima v podstatě nebyla zima. Tak ji asi taky zkusím. Případně kdyby měl někdo ověřenou zkušenost, kolik opravdu vydrží, tak budu rád. Protože jestli údajně pochází z Thajska, tak mi i těch -15 přijde dosti nepravděpodobné, když to není ani kříženec.
Brno, 370 m.n.m. Mírný jižní svah.
Pegmin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 úno 2022, 23:26

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 26 úno 2022, 13:09

Jelikož jsem moc spokojená s moruší pendulou, předloni jsem si koupila zakrslé moruše Mojo Berry a Gerardi Dwarf. Teprve po objednání jsem narazila na diskuzi, kde odrůdu Mojo Bery zrovna nechválili, zejména kvůli nevalné chuti a kvalitě plodů.
První zimu jsem je raději přezimovala ve sklepě. Mojo Berry se začala na jaře rychle zelenat, tak jsem ji dávala přes den na sluníčko k jižní zdi domu. Bohužel, zrovna v tu noc, kdy byly mrazíky, jsem ji zapomněla schovat. A dopadla špatně, omrzla a už se neprobrala. Tím u mně skončila. Myslím, že je pro mě je vhodnější odrůda Gerardi Dwarf.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 29 bře 2022, 12:48

Tak jsem se včera opět neudržel a po cestě z práce jsem náhodou narazil na jedno zahradnictví a tam na Mojo Berry byť co jsem se zde dočetl není chuťově nějaká bomba. Ale zkusit jsem moruši vždycky chtěl a navíc tahle květináčovka je pro mě ideální :D foto můžu případně přidat až dojedu dneska domů :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Pavuk » 04 dub 2022, 03:22

Osobne z tých malých určite odporúčam Gerardi Dwarf.

Chutí nám, je malá, no strihať treba a plody sú normálnej veľkosti.

Každoročne omrznú nevyzreté konce konárov, no to aj na Illinois everbearing. Nevadí. Ostrihám a ide sa ďalej...
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 04 dub 2022, 11:06

Zkusím se po ní podívat ;) každopádně tahle mě cvrnkla do nosu cestou z práce takže jsem jí tam nemohl nechat :D uvidíme jestli bude dobrá nebo ne ale dostala ode mě šanci :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Tovy » 09 dub 2022, 18:03

Gerardi Dwarf mam uz 5 let. Ja ji mam rad, rodi pekne a postupne, takze snad i nekolik tydnu neco na ni utrhnu. Ale za tech 5 let nebude mit ani 50 cm :) Ale mel jsem ji par let v kvetinaci, tak mozna kvuli tomu, minuly rok jsem ji zasadil do zeme, tak uvidim.
Mam rad i Pendulu, ale tu jsem koupil online a prisla mi naroubovana na kminku 20cm, takze se plazi v trave. Tenhle rok zkousim vyvazat. Uvidim, zda to bude fungovat.
To kupovani online je stejne neco. Odesla mi japonska svestka, dost mista okolo, tak ze tam zasadim morusi Trnavskou, protoze ji lidi dost chvali. Neda se tu sehnat. Vykopal jsem velkou diru, objednal, cekam. Dosel 10cm chcipacek :)
Naposledy upravil Tovy dne 11 dub 2022, 22:17, celkově upraveno 1
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 09 dub 2022, 20:27

Jo to kupování online nesnáším... Já pokud můžu kupuju vše u nás ve školce ;) ale nemají tam vše. Takže jsem teď kupoval rakytník a přisel max. 15cm pidižvík :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 02 kvě 2022, 20:53

Koupila jsem si před pár týdny ještě jednu Gerardi Dwarf v eshopu zahrada-žižka. Keřík je hezký a dál se teprve uvidí.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 02 kvě 2022, 21:35

Nemůžeš jí vyfotit? Projížděl jsem net a pořád je v nabídce že bych jí teda zkusil :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 03 kvě 2022, 13:01

Výška 66 cm, hezky raší

Obrázek

Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 03 kvě 2022, 14:04

Sakryš to je krasavice za ty prachy (teda pokud stála tolik)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod antarian » 04 kvě 2022, 13:43

tu gerardi dwarf jsem chtel, ale nikde bohuzel nebyla k sehnani. (tu jsem si tu nasel a mela byt nejzakrslejsi). Skoda, ze uz nemam misto kam ji zasadit. vypada pekne.

Nakonec jsem sehnal trnavskou a full seasons tak uvidime, snad to nebude rust jako blazen.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod robo » 04 kvě 2022, 18:32

Pokud sháníte pěkné moruše tak mají v Kruhu. Koupil jsem tam dvoumetrovou Illinois Everbearing a měli tam tuším i podobně vysoké Shin Tso. Měli tam i několik moc pěkných rozrostlých keřů Gerardi dwarf. Jen ty ceny :shock: ty byly taky pěkně vysoké.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků