Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 22 čer 2023, 07:11

Podle Mapy moruší se mi podařilo najít nejbližší morušový strom. Bílé velké plody. Jsou na stromě nenápadné, ale ptáci si je našli. Nevím, jestli už jsou úplně zralé, byly trochu tužší ale poměrně sladké, něco mezi melounem a cukrovou kukuřicí
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Argout » 22 čer 2023, 15:44

GD ma zrajici plody, chut vyborna. Dekuji tomuto foru za tip na skvelou morusi.

Trnavske se vyskou blizi metru (po nevim kolika letech), ani naznak plodu. Kde se vzala uzasna povest Trnavske? Ma to vubec cenu?

EvaOstrava: shodou nestastnych nahod mam Pendulu - naroubovanou na cca 150 cm vysokem kminku. Plody ma mrnave, nestoji to za rec. Na rozdil od GD je vzdycky sezerou ptaci (ale treba je to tim, ze se jim na Pendule lip sedi a ceka, az to dozraje, nebo se jim to lip vejde do zobaku, co ja vim). Prvnich par let byla hezka a pomerne zdobna, ale problem je, ze roste jako blazen. Vodorovne a dolu, a kdyz uz je to obsazeno, tak nejdriv hornim obloukem preskoci puvodni vetve, a pak hned dolu a viset. Tim jde nejen do vysky, ale i do sirky. Prerostla prostor, ktery ji byl vykazan, a ktery by mohla rozumne narokovat a musim ji 2x rocne rezat. Vetve az k zemi a klidne by se plazily v trave buhvikam, kdybych je nechala. Clovek by rekl, ze kminek 150 cm by ji mohl stacit na nejake previsani, ale ne. Je to obrovska mrcha.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Moruše

Příspěvekod Satan » 23 čer 2023, 19:12

Gerardi Dwarf .
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 23 čer 2023, 19:21

Ten náš je stejný, po pěti letech. Fakt zakrslík :) . Ale plody strčí do kapsy i plody obrovských stromů.
Tohle se povedlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 27 čer 2023, 20:20

Argout píše: Pendula prvnich par let byla hezka a pomerne zdobna, ale problem je, ze roste jako blazen. Vodorovne a dolu, a kdyz uz je to obsazeno, tak nejdriv hornim obloukem preskoci puvodni vetve, a pak hned dolu a viset. Tim jde nejen do vysky, ale i do sirky.

Ta moje má pět let a zatím je celkem hezká. Mám asi metrovou. Docela mě letos potěšila, protože má rané a poměrně velké plody, a to ji nezalívám. Možná cítila, že jsem na ni trochu zanevřela, tak se snaží. Zato Gerardi Dwarf ještě vůbec nechce zrát.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Brano70 » 28 čer 2023, 08:51

Argout píše: Trnavske se vyskou blizi metru (po nevim kolika letech), ani naznak plodu. Kde se vzala uzasna povest Trnavske? Ma to vubec cenu?


Argout, v akej lokalite sa nachadzas? Ak je vyssie polozena, netreba sa cudovat - M. nigra (ktora je aj "Trnavska") je narokmi na stanoviste uplne inde ako M. alba. U nas vyzaduje teple, chranene polohy, slnecne, s nizsou vlhkostou vzduchu, pody dostatocne zasobene zivinami, mierne zimy. Rodit zacne neskor ako M. alba, treba byt trpezlivy....
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moruše

Příspěvekod Argout » 29 čer 2023, 07:26

Brano70:

Děkuji. Lokalita je výškou slušná, cca 220 m n.m. Klima je ale trochu komplikované - v zimě mrazová kotlina, bloudivý stín a v létě vyprahlo a tropy. Takže jak píšeš, možná jsem nenaplnila nároky na stanoviště.
V okolí mám rybízy a maliny, které rodí bez valného ohledu na odrůdy (ranost či pozdnost) prakticky všechny během 2 týdnů (na jaro se opozdí, ale pak je to vedro urychlí, takže většina odplodí max. do začátku července, byť byly dle zkušeností jiných a popisu odrůd plánovány celkem na šestitýdenní sklizeň).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Moruše

Příspěvekod haco » 12 črc 2023, 15:33

plody Gerardi Dwarf na tohtorocnom stepeni prijemne prekvapili chutou a velkostou. co je este plus, neopadavaju samovolne este pred dozretim.

vyzera ze sa podarilo aj vzdusne zakorenenie - po mesiaci, su uz prve korienky na obvode flase. este par tyzdnov pockam a presadim do samostatneho kvetinaca. na jar zastepim GD


Obrázek
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 12 črc 2023, 16:34

S9 S6 S9
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod Satan » 13 črc 2023, 20:33

Další sklizeň Gerardi Dwarf.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod haco » 15 črc 2023, 00:09

tak nakoniec nebolo treba cakat viac ako par dni, korene sa pekne rozrastli - dnes presadene do crepnika.
Obrázek
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 15 črc 2023, 05:38

To vypadá dobře! S6
Je to fajn, že plody GD předčasně neopadávají . Pendula je v tom hrozná, když chci utrhnout jeden černý plod, spadne vše, o co zavadím. Ale letos má o dost větší plody než minule. Loni byla moc hustá, svislé větve rostly v několika řadách na sobě, a plody se špatně hledaly i trhaly. Tak jsem v zimě vzala nůžky- s myšlenkou, že horší to být nemůže, a pořádně ji sestříhala. Letos má větve jen v jedné řadě a plody jsou o dost větší. Smůla, že si vůbec nepamatuji, jak jsem ji vlastně stříhala.)-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod kaaja-el » 24 črc 2023, 13:25

Hele jaká krásná velká moruše je v Plzni u Gymnázia Luďka Pika. Zatím se mi nepodařilo zjistit jak je stará. A ve dvoře mají i velkou paulovnii.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Moruše

Příspěvekod michal75 » 25 črc 2023, 12:22

Obrázek
tento rok mi ostali 3kusy :lol: takychto morusi na strome.Chutovo by som povedal ze skor cukor ako morusa.Z jednej som zobral semienka a skusil zasadit.Vysli mi dva semenaciky.

Obrázek
neviete ako dlho trva kym zacne semenac moruse plodit?Alebo sa aspon ukaze ci to nieje samec..
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Moruše

Příspěvekod pavell » 25 črc 2023, 23:45

Tak tří, max pět let.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků