Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod longr » 16 lis 2021, 21:27

Když jsem kupoval moruši v Uherském Ostrohu, snažili se mi namluvit, že jakmile má moruše černé plody, je to Morus nigra. Měli v tom nepořádek. Tvrdili mi, že chlupatost listů je pouze variabilita. Vzal jsem si tehdy Trnavskou, to byla jistá volba. Mám málo místa. Každopádně Bzeneckou tam měli označenou špatně, listy to mělo lysé. Sám mám nějakou M. nigra od pěstitele ze Slovenska, měla to být nigra, ale cytometrie ukázala diploida, což časem potvrdila i rostlina. Má vynikající, až 4 cm velké, černé, bezsemenné plody skvělé chuti, ale bez kyselinky. Dají se jíst i nedozrálé, což se hodí, protože jsou tak velké, že předčasně padají. Strom je extrémně vzrůstný a je třeba jej hodně krotit.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Vláďa » 28 lis 2021, 12:42

Ahoj, po přečtení části fóra jsem znejistěl, co mám vlastně na zahradě. Bylo by možné dostat tip na nějakou velkoplodou moruši s chutnými plody, která přežije v pořádku naše zimy, ideálně nějaký keřovitější druh. Strom který by rostl na 10m úplně nepotřebuji, ale tak něco kolem těch 3-5m by bylo super.
Vláďa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 26 lis 2021, 20:54

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 28 lis 2021, 14:57

No, pokud nechceš vyloženě pendulu, tak ty moruše bývají hodně vzrůstné a musel bys to řešit pravidelným řezem.
Možná existují i nějaké menšího vzrůstu, zatím jsem ale vždy viděl jen ty bujné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moruše

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2021, 15:35

O Trnavské se traduje, že by měla být méně vzrůstná. Ale nevím, nemohu sám potvrdit, mám ji teprve krátce. Ale roste rozhodně méně bujně než Kagayama, co jsem měl před tím. Opravdu keřovitého růstu by údajně měl být kultivar Gerardi Dwarf, vlastní zkušenost ale zatím také chybí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Vláďa » 28 lis 2021, 18:16

A ta Trnavská co se týče plodů a jejich chuti, patří k těm dobrým?
Vláďa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 26 lis 2021, 20:54

Re: Moruše

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2021, 20:55

Ještě jsem osobně neochutnal, stromek je malý. Ale podle toho, co jsem četl, jsou plody kvalitní, dobré. Nemůžu se dočkat první degustace.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod longr » 07 pro 2021, 13:30

Mně Trnavská roste velmi pomalu. Na jaře ji ještě zkusím trošku přihnojit, abych vyloučil případný nedostatek živin.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Tibor » 06 úno 2022, 21:07

K otázke ktorá padla tri príspevky nazad odpovedám áno, patrí k tým dobrým.

A tiež mám jednú otázk k moruši Trnavskej.
Pozná niekto ako zakoreniť odrezky Morus nigra?
Morus alba mi zakoreňuje teraz na jar celkom pekne, ale s nigrou mám vždy 100% neúspech.
Moju Trnavskú morušu som za nie úplne malý peniaz kupoval snáť ešte niekedy pred rokom 2016 a od tej doby skoro vôbec nerastie. Ako bolo mi to nejaké podozrivé, ale až teraz na jeseň som si všimol že v mieste štepenia je kopec suchého odumretého dreva a kontak medzi podpníkom(M. alba) a štepenou časťou(M. nigra) je minimálny. Obávam sa že strom už dlho nevydrží, tak by som ho chcel skúsiť zachovať cez odrezky.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 07 úno 2022, 08:24

Ahoj tady se ví všechno tak to zkusím :D nepěstuje někdo zakrslou moruši? Chtěli bychom doma stromek/keřík ale klasické obry fakt nemůžeme použít :) děkuji za info
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2022, 13:32

Stačí si pročíst pár příspěvků nazpět, řešilo se to tam.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod longr » 07 úno 2022, 13:57

Tibor: Jde to blbě, ale jde. Stimulátor nutný. Já jsem si v práci namíchal kyselinu indolylmáselnou (IBA) 250-500 mg/l. Smrdí to jako staré boty. Musí se prvně rozpustit v trošce lihu a pak opatrně pomalu rozředit vodou, ať se to nesrazí. Do toho to namočím na dvě hodiny řízky spodní částí. Používám to v práci na množení pokusných rostlin, tak jsem si říkal, že by to mohlo zabrat i na moruši.
Zasadit do propustného a lehkého substrátu (třeba perlit:rašelina 2:1). Vhodné je mírné teplo odspoda, vršek přikrýt, ale tak, aby to mohlo dýchat. Zavlažovat tak, aby bylo vlhko, ale ne mokro. Ale i tak je úspěšnost nízká, podařil se mi tak jeden, dva z deseti.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod mitas » 07 úno 2022, 23:15

[quote="Bullets"]nepěstuje někdo zakrslou moruši?

Ja mám na záhradke Morus alba " Pendula " . Má už asi 10 rokov a jej výška je asi tak do 2,5 m a stále si udržuje previsnutý " dáždnikovitý " tvar.
Keď som ju manželke kupoval, nemal som o tomto kultivare naštudované žiadne info a preto ma prekvapilo, že pri prvom plodení mala čierne
plody ( ĺatinsky " alba " = biely, biela ). Už som sa chcel vrátiť do záhradníctva, že ma " ošmekli ", ale nakoniec som na nete zistil, že Morus alba " Pendula " nemá mať biele, ale čierne plody. Takže je to OK :D .
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Moruše

Příspěvekod Pegmin » 25 úno 2022, 21:41

Zdravím ve spolek. Chtěl bych se zeptat, jestli by mi mohl někdo dát nějaké informace o Zakrslá moruše Mojo Berry (Morus rotundiloba) nikde jsem o tom na netu nenašel "Technická data". Zajímala by mě mrazuvzdornost, případně co od toho očekávat. Jelikož na jenom webu uvádějí -15 na druhém -25. Případně nějakou specifikaci, co to vlastně je? Díky Honza
Brno, 370 m.n.m. Mírný jižní svah.
Pegmin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 15 úno 2022, 23:26

Re: Moruše

Příspěvekod Bullets » 25 úno 2022, 21:56

Jo přesně tuhle zakrslou formu jsem objednal a prcnu jí do květináče vedle zakrslé maliny a ostružiny... Podle fotek z Lubery vypadá zajímavě!
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Stanley_51 » 25 úno 2022, 22:11

Pegmin píše:Zdravím ve spolek. Honza

Ahoj Honzo, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník