Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod longr » 16 lis 2021, 21:27

Když jsem kupoval moruši v Uherském Ostrohu, snažili se mi namluvit, že jakmile má moruše černé plody, je to Morus nigra. Měli v tom nepořádek. Tvrdili mi, že chlupatost listů je pouze variabilita. Vzal jsem si tehdy Trnavskou, to byla jistá volba. Mám málo místa. Každopádně Bzeneckou tam měli označenou špatně, listy to mělo lysé. Sám mám nějakou M. nigra od pěstitele ze Slovenska, měla to být nigra, ale cytometrie ukázala diploida, což časem potvrdila i rostlina. Má vynikající, až 4 cm velké, černé, bezsemenné plody skvělé chuti, ale bez kyselinky. Dají se jíst i nedozrálé, což se hodí, protože jsou tak velké, že předčasně padají. Strom je extrémně vzrůstný a je třeba jej hodně krotit.
longr
škvrně
škvrně

Příspěvekod Vláďa » 28 lis 2021, 12:42

Ahoj, po přečtení části fóra jsem znejistěl, co mám vlastně na zahradě. Bylo by možné dostat tip na nějakou velkoplodou moruši s chutnými plody, která přežije v pořádku naše zimy, ideálně nějaký keřovitější druh. Strom který by rostl na 10m úplně nepotřebuji, ale tak něco kolem těch 3-5m by bylo super.
Vláďa
škvrně
škvrně

Příspěvekod moonvil » 28 lis 2021, 14:57

No, pokud nechceš vyloženě pendulu, tak ty moruše bývají hodně vzrůstné a musel bys to řešit pravidelným řezem.
Možná existují i nějaké menšího vzrůstu, zatím jsem ale vždy viděl jen ty bujné.
moonvil
administrátor
administrátor

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2021, 15:35

O Trnavské se traduje, že by měla být méně vzrůstná. Ale nevím, nemohu sám potvrdit, mám ji teprve krátce. Ale roste rozhodně méně bujně než Kagayama, co jsem měl před tím. Opravdu keřovitého růstu by údajně měl být kultivar Gerardi Dwarf, vlastní zkušenost ale zatím také chybí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )

Příspěvekod Vláďa » 28 lis 2021, 18:16

A ta Trnavská co se týče plodů a jejich chuti, patří k těm dobrým?
Vláďa
škvrně
škvrně

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2021, 20:55

Ještě jsem osobně neochutnal, stromek je malý. Ale podle toho, co jsem četl, jsou plody kvalitní, dobré. Nemůžu se dočkat první degustace.
Hofis

Příspěvekod longr » 07 pro 2021, 13:30

Mně Trnavská roste velmi pomalu. Na jaře ji ještě zkusím trošku přihnojit, abych vyloučil případný nedostatek živin.
longr
škvrně
škvrně

Předchozí

Zpět na MORUŠE ( Morus )