Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod pavell » 27 kvě 2021, 23:42

No tak takhle vypadá přesně moje bílá moruše, nejdřív se tváří jako samec, samé samčí květy, ale pak se začnou objevovat květy samičí a dá hezkou úrodu. Už jsem to tu jednou psal. Chce to pořádně prohlédnout, možná už začínají růst i květy samičí.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 27 kvě 2021, 23:49

Tak dnes jsem prohlížel květy obalené moruše a taková alba x rubra "Pakistan" má mraky květů a samý samčí. Takže to asi bude podobný příklad, jak píše Pavell. Doposud měla jen samičí květy a výborné plody, takže skutečně oboupohlavnost.
Zatím jako jediný "čistý" samec, co máme, se ukázala M. alba "Nana".
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moruše

Příspěvekod meyer » 01 čer 2021, 00:51

moonvil píše:Co na tom chceš studovat? Máš podnož, tak někde střihni pár roubů a dej je tam. Teď je ideální doba, aby to stihlo do konce sezóny trochu narůst.
Jelikož je to samec, tak se nemusíš bát, že něco pokazíš :)

jo dík za podporu, již se stalo
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Moruše

Příspěvekod Hanka Ř. » 13 čer 2021, 12:32

Petr z H. píše:
Tak já to vysazuju kolem polní cesty. Cesta je obecní, kolem cesty louky s krávama, které má pronajaté jeden člověk, majitelů jsou stovky. BTW s alejí kolem cesty počítá i územní plán. Problém jsou zajíci a srny, to ale řeším pletivem. Jediným vážným škůdcem jsou ale krávy, které když to popadne, tak stromky ožerou. Nějakou krávu to popadlo na jaře, pak už do podzimu daly pokoj. :) Tak snad se je časem podaří zapěstovat do stavu "krávěodolného".
Jinak dalších míst je tu spousta, určitě bych je mohl sázet kolem potoka, kde jsem viděl nějaké zbytky pletiva a neujmuté stromky, k lesům, polním cestám ... Naštěstí tu žádný vandal není, tráva se mimo obec nekosí. Ale vzhledem k suchu v předchozích letech se mi do toho už moc nechce, mladé stromky bych musel občas zalít. Těch cca 50, co jsem už vysadil, je až až na to, abych na ně stíhal dohlídnout. A moruše až tak náročné nebudou - jakmile se chytnou, vystačí i s menším množstvím vody a nemusí se řezat.


A jak staré/velké semenáčky sázíš? Chtěla bych něco podobného provést s jedlými kaštany, mám dost semenáčků z plodů, co jsem našla tady v lese, ale přemýšlí, kdy a jak je nejlépe vysadit, aby něco přežilo.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 13 čer 2021, 14:09

Hanka Ř. píše:A jak staré/velké semenáčky sázíš? Chtěla bych něco podobného provést s jedlými kaštany, mám dost semenáčků z plodů, co jsem našla tady v lese, ale přemýšlí, kdy a jak je nejlépe vysadit, aby něco přežilo.


Průměrně kolem 1.5 m výšky. Samozřejmě na podzim, až shodí listí, a nejlépe jako špičáky, aby se dobře chytly a korunu vytvořily až na místě.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Satan » 13 čer 2021, 16:27

Gerardi Dwarf, snad budou první poldy.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod antarian » 13 čer 2021, 19:12

Satan: tohle je parada, to vypada fakt mrnave:-)

Ja ted objednal trnavskou morusi a budu se modlit, ze neprijde neco jineho :-D Kdyby to zacalo hodne rust tak to budu muset honem rychle vykopat :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 13 čer 2021, 20:24

Taky jsme z Dwarfa nadšení, má asi půl metru, tři výhony a je obalený plody. U nás má podstatně horší podmínky než ten Satanův, tři roky nevěděl, co je to vlhká půda, ale loni se konečně zaradoval a letos mu to ještě vydrželo :D . Dokonce asi bude i z čeho řízkovat.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod Hofis » 13 čer 2021, 22:30

Tak to bych se snad i o nějaký ten řízek přihlásil, pokud by byl... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 14 čer 2021, 00:41

Honzo, zkusíme nařízkovat a když se zadaří, tak pošleme kytku. Ono je to fakt ještě mrně, ale snad se to povede. Budeme na tebe myslet.
Asi bychom ti nejradši poslali zelené řízky, ať to zkusíš taky, rozhodně by byla větší pravděpodobnost úspěchu, ale moc nás nenapadá, jak to poslat, aby to přežilo (týká se i těch zimolezů, co poptáváš). Když tak pošli "manuál" :wink: , s tímhle nemáme zkušenost.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod BXL » 14 čer 2021, 08:43

S pomocou suseda sa jeden štep podaril.Bude to fuška prevrublovať celé.
Obrázek
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 14 čer 2021, 09:52

Mám na jednom stromě část větví samčích a zbytek doroubované samice, zajímalo by mě jestli se opylení nějak výrazněji projeví na kvalitě plodů např. jako u fíkovníků nebo budou výsledkem pouze klíčivá semena.
Letos to vypadá na solidní morušovou úrodu, ale bojím se, že to celé sežerou ptáci. Tohle síťovat prostě nelze a nevím zda má smysl to řešit nějakými plašiči.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moruše

Příspěvekod antarian » 14 čer 2021, 15:04

Tak nakonec budu mit
Trnavskou 1* (vic nikde neni) a nejakou full seasons

Tak doufam ze se to bude dat strihat abych to drzel na ty planovane 1.5 m az max 2.5 m na konci sezony.
Z minuleho roku uz vim plody rostou na drevu z minuleho roku :-))) tak to nesmim komplet serezat jinak nic nebude :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 14 čer 2021, 16:09

moonvil píše:Letos to vypadá na solidní morušovou úrodu, ale bojím se, že to celé sežerou ptáci. Tohle síťovat prostě nelze a nevím zda má smysl to řešit nějakými plašiči.

Hledali jsme, jak ochránit třešně - plody - před ptáky, a mimo spousty nepoužitelných rad jsme zjistili, že pomůže vysadit v blízkosti třešně moruši :lol:
Takže asi opravdu jen udržet - pokusit se udržet - moruši tak nízkou, aby šla použít síť. Což je krásný sen pro nás a naše půlmetrové stromky :wink: . Ale viděli jsme Milošovu moruši - naděje tu je.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 14 čer 2021, 16:29

Já to mám naopak - třešně ať si klidně ožerou, těch tam bývá pár set kg, ale když na jaře zmrznou, tak se ptáci zoufale vrhají na vše ostatní.
Ale ono se to asi časem zlepší, protože ta cca třináctiletá moruše má tak 6m a celkem rychle přirůstá nehledě na pouštní podmínky, takže za pár let bude snad dostatek pro všechny. A vedle mám ještě jednu třímetrovou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník