Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod MonikaV » 06 dub 2024, 23:21

Pri dnesni praci na zahrade koukam ze mucenka Haze je finito S13 , uz to nerozdychala!! Dnes jsem zasadila vseodolnou :D mucenku od kasta, ta vypada velmi slibne S6

Obrázekhaze kaputooo


Obrázekkasta jedeee
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 07 dub 2024, 07:29

Moniko, je uz navykla na slunce? Jestli ne, tak ji aspon trochu pristin ty prvni dny, at nedostane hned takovou dardu UV zareni. Ona by to prezila, ale hodne listu by odeslo a byl by to zbytecny sok a zpomaleni rustu.

Jinak mucenky obecne citlive reagujou na zmenu osvetleni, pri prenaseni na jiny misto se vyplati je pomalu navykat.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 07 dub 2024, 09:09

kasta píše:Jinak mucenky obecne citlive reagujou na zmenu osvetleni, pri prenaseni na jiny misto se vyplati je pomalu navykat.

Jo, toho jsem si letos také všiml. Byly za oknem, v těch oblačných dnech v týdnu jsem je vynesl ven, na prakticky úplně stejné místo, ale jen před barák, a stejně mám pocit, že na to zareagovaly dost negativně. Hodně listů zežloutlo, i mladých výhonků. Ale už rostou nové, zelené. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 07 dub 2024, 11:01

no nevim,
tak asi zalezi druh od druhu.
Mucenky CARUELA od Martina jsem korenil ve vode a mel je od konce minuleho roku za jiznim oknem, ale pod strechou nebo pod drevenou casti okna, kam se pak svetlo moc nedostane, tedy bez primeho slunecniho svetla.
Po presazeni do kelimku od jogurtu se zeminou jsem je hned flaknul na balkon, kam uz logicky slunce jde a to do leveho rohu na misto, kde je slunce max mozny cas a v pohode.
Rovnez dalsi mucenky (granadilla, maracuja) proste ze dne na den prenesu z jizniho okna, kam se prime slunce za cely rok temer nedostane ( od unoru uz vubec ne) a nebo severniho okna loznice rovnou k jiznimu plotu.A listy a vse v pohode.Akorat v lete v nejvetsich vedrech tam listy usychaji a je nutna casta zalivka.
Ja bych je tam dal uz ted, ale pokud ma byt pristy nebo tento tyden rano/vecer 4°C , tak to me prijde na tyhle teplomilnejsi druhy moc.
Tu mucenku od Honzy jsem flaknul vcera k jizni zdi baraku.Ale uznavam, ze ta je na balkone a slunci min 1, spis 2 tydny a uz i drive jse ji tam pres slunecny den mel ...
Incarnaty nevim, to jsem uz psal jak mi ty z Tropiku za barakem na severu ve strani uschly.Jestli je sezehlo slunce nebo mely malo vody, to uz nezjistim, jine incarnaty bohuzel nemam :-(
Zatim jsem nevymyslel, kde by bylo nejlepi umistit ty caruely od Martina.Jako hlavne aby tam prezily leto a pak obdobi rijen-brezen.
Tu od Honzy jsem vcera dal zakorenit, tak uvidime, aspon mam datum a muzu sledovat zda a jak dlouho to bude korenit E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 07 dub 2024, 11:03

MonikaV píše:kasta jedeee

Moniko, to jsi ji mela jako takhle v zemi zasypanou mulcovaci kurou pres zimu a prezila a obrazila nebo jsi ji tam sazela nedavno ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod MonikaV » 07 dub 2024, 13:13

Byla zimovana ve skleniku, teprve vcera sla do zeme :D , Radku ty mucenky vazne zaberou spoustu mista, tak nevim nevim kam ty je chces vlastne dat, abys je zbytecne netrapil.....mam dve jeste ve skleniku, ale taky pujdou ven ,jinak bych se tam uz nevesla ani ja :lol:
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 08 dub 2024, 00:04

MonikaV píše:Radku ty mucenky vazne zaberou spoustu mista, tak nevim nevim kam ty je chces vlastne dat, abys je zbytecne netrapil.....mam dve jeste ve skleniku, ale taky pujdou ven ,jinak bych se tam uz nevesla ani ja :lol:

Moniko to popravde nevim :shock:
Asi to budu resit, az narostou do vetsich rozmeru a to nak tak jak by rekl kamarad "pocitově" :o

granadilly = 1x metrovy truhlik nebo spis 2m zaves na okno ten mam v byte
maracuji = 1x metrovy truhlik, tech je ale min a je to i proto prolozene cherimoyama.Zatim jsem z toho ale Annonu edulis nevytvoril S13
ten mam ted na balkone, ale jestli budou koncme tydne 4 °C v noci , tak pujde zpatky do bytu

No a pak mam tu passiflora Kathleentje od Honzy, ta je ted nove v 20+ cm kvetinaci, kdy jsem ji loni nechal pnout podel jizniho plotu a pak ji sroloval na podzim dokola :-) , pokud nebude -5°C ci mene, tak ta zustane venku.

No a pak mam nove ty semenace a rizky Caeruel od Martina.Ale ty jsou male a teprve koreni v zemine, nektere semenace teprve klici.
Neco mam ve foliovniku, neco na balkone a neco doma.

Takze kdyz to shrnu, tak z hlediska mucenek vpodstate skoro nic nemam :|

Umisteni venku je otazka, kterou jsem zatim nevyresil.Zapadni plot, tam se ted rozrusta akebie quinata, ale na kveteni si budu muset asi par let jeste pockat.Napravo i nalevo od ni je mista dost, ale jsou to mista pod orechem nebo stromy, proste celorocne ve stinu.Jeste me napadalo je nenapadne flaknout na konec jizniho plotu za kompostery apod.Tam je to pod visni, tak sice je tam stin, ale treba pak v zime tam nebude tolik snehu a vlhkosti.Asi jak psal Martin, problem je premokreni v zime nebo rozmrznuti zmrzlych casti.Nevim co by udelalo vykopat jamu, do ni LIAPOR (nebo perlit apod) a do ni dat mucenku a jakoby ji tim zasypat.Proste ze by zustala na jare ziva vetsi cast.
Na pokus jsem hodil par semen caeruel od Martina do velkeho kelimku od jogurtu a misto zeminy tam dal jen LIAPOR a pod to lahev od okurek s vodou.
par semenacku vyrostlo, ted maji 3-15 cm vysku odhadem.Az na jeden.Ten ma tak 50 cm a je vyssi, nez vsechny rizky ci jine semenace Caerul.Jeste muzu nechat nakou ve foliovniku, ale ten v lete neuhlidam a na zimu tam nepreziji.I kdyby prezily zimu, tak pak prijde treba v lednu -10 ci -15 a je konec.Caruela to ve foliovniku taky nedala.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 08 dub 2024, 06:53

Radku, ty caeruley prokoreni ten kelimek od jogurtu urcite do konce dubna a behem roku narostou tak velky, jaky jim jen das prostor. Ja uz zasadil svoje semenacky ze zimy do 12l kvetinace a pocitam, ze pres leto v nem narostou nekolik metru.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 08 dub 2024, 19:33

Martine a mas na to nejaky tip, v jake tloustce kmene nebo stari je davas ven do zeme ?
Ptam se proto, ze male tenke incarnaty to v zemi nedaly :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 08 dub 2024, 20:37

Radku, myslím, že když je dáš ven do země začátkem května, bude to OK. A samozřejmě můžeš postupně, zkusit jednu, dvě a uvidíš...
Podle mě ti ty incarnaty sežrali slimáci. Ty je vyloženě milujou. Na caeruleu tolik nejdou, ale je lepší malou rostlinku obsypat ferramolem.
Na zahradě, kde nemám slimáky pěstuju mučenky ze semínek vysetých přímo do záhonu jako mrkev :)
Tloušťku kmínku neřeš, když bude mít rostlina dobrý podmínky, přes léto ti obroste plot.
Držím palce!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 09 dub 2024, 08:31

kasta píše:Radku, myslím, že když je dáš ven do země začátkem května, bude to OK. A samozřejmě můžeš postupně, zkusit jednu, dvě a uvidíš...
Podle mě ti ty incarnaty sežrali slimáci. Ty je vyloženě milujou. Na caeruleu tolik nejdou, ale je lepší malou rostlinku obsypat ferramolem.
Na zahradě, kde nemám slimáky pěstuju mučenky ze semínek vysetých přímo do záhonu jako mrkev :)
Tloušťku kmínku neřeš, když bude mít rostlina dobrý podmínky, přes léto ti obroste plot.
Držím palce!


Martine se dvema incarnatama jsem zacal a taky velice rychle bohuzel skoncil, sly do zeme prave v kvetnu :o .
Spis nez ze by je sezrali slimaci, tak i pres pravidelnou zalivku a umisteni do housti uschly.
Tehdy jsem premyslel, ze to housti bude jakasi ochrana pred mrazem nebo hlavne snehem/vlhkem v zime.
Ted je na ne asi jeste brzy, ale slimaky mame spise vyse nad houstim u jahod a rybizu.Je tam mokrejsi puda a mrchy se tam mnozi a zerou co se da E7
Kazdopadne diky za rady a kdybys mel pak seminka/rizky navic, tak bych Ti byl vdecny S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 22 dub 2024, 12:50

dnes jsem na chvilku vyletnil p.tucumanensis (menil jsem ji horni vrstvu zeminy v kvetinaci), je hezky videt jak uz obrostla a zotavila se (nove vs stare listy pekne kontrastujou). letos ji necham doma za oknem, hodi se mit vic kvetu na opyleni a taky ji zkusim na plody a na seminka. jeji hybrid Kathleentje pujde letos ven do zeme.

p.tucumanensis
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 22 dub 2024, 15:04

Pěknou, velkou ji máš, Martine! S6 U mě už taky jedou všechny, na ty teplé dny jsem je měl veku u zdi, ale jak přišel ten hnus minulý týden, tak jsem je opět uklidil pěkně do pěstírny za okno i spolu s paprikami a melouny. Ještě že jsem je předminulý víkend už nevysadil ve VDF na finální venkovní místo, jak jsem měl původně v plánu. Nechal jsem si to tím nejistým výhledem počasí rozmluvit a udělal jsem moc dobře. :)
Už jsem i ustřihl řízek z Fata Nivea a zkouším zakořenit, takže případně ho máš u mě... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 22 dub 2024, 15:51

Super Honzo, diky, doufam, ze zakoreni, koukal jsem na web M.Vecchii, jestli tam o tom nema nejake info, ale popisky moc nedoplnuje :) tak se nechame prekvapit.

Mne se ted nevede korenit Fata Confetto, vetvicky ve vode jsou zive, dokonce rostou, ale korinky netvori. Myslim ale ze jen potrebujou vetsi teplo, vloni v lete bylo zakoreneni rizku rychly. A jeste je vzdycky moznost je namnozit z korenu, to je pry velmi snadny a rychly, jen musi byt ta rostlina uz vetsi.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2024, 23:20

Ja mam teda vsechny mucenky ( samozrejme krome maracuja a granadilla) porad venku a to uz asi mesic (?), a to jak tu od Honzy pred barakem u zdi, tak mam pak v byte , na balkone ve foliovniku i mimo foliovnik semenace i rizkovance caeruel od Martina.
A zatim nebyla takova zima, abych je musel schovat :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků