passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 29 dub 2024, 15:25

u me nadzemni zelena cast zmrzla, takze mucenky zacinaji po zime od nuly. ale ten vyhon v Praze z minule fotky zesilil a ztmavl (tady v dubnu nejspis skoro nemrzlo, viz kontrolni fikovnik, co je hned vedle), takze pocitam, ze tak za tyden, dva zacnu vyhony namotavat na plot a v lete uz normalne pokvetou. zatim nevim, jestli tu prezily obe mucenky a jestli tedy budou plody, ale tipnul bych si, ze ano, tech novych vyhonu mezi yucou je hodne.

a vcera jsem na zahradu na berounsku vysel 500 seminek p.caerulea a necham je tam prirodni selekci, jestli se mi tam z nich vytridi nejaka nova extra odolna...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 29 dub 2024, 20:37

kasta píše:a vcera jsem na zahradu na berounsku vysel 500 seminek p.caerulea a necham je tam prirodni selekci, jestli se mi tam z nich vytridi nejaka nova extra odolna...

Tak to je slusna porce :-)
Martine, nez budes vysevat 500 seminek incarnaty, tak mi prosim nejake to seminko dej bokem :-)

Co si myslis o tom, vykopat hlubsi jamu.Do ni dat na dno nejakou pekne rostlou caruelu a zasypat to cele 20-50 cm vrstvou liaporu nebo necim (cim ? ) na uroven okolni zeme.Cil je jasny, proste aby aspon neco z nadzemni casti nezmrzlo, zustalo po zime zive a nemuselo se zacinat kazdy rok od nuly :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 29 dub 2024, 20:57

Hele to nevim, co by se stalo, kdybys ten kmen chtel mit zasypany permanentne, ale tipuju, ze by bud shnil, nebo by se promenil v koren. Ale vyzkouset to muzes, treba fakt objevis novy postup. Kazdopadne co dobre funguje, je dat kolem kmene - jen na zimu - valec z kraliciho pletiva a ten vyplnit suchym listim (uz jsme tu taky nekolikrat probirali). Ja ji v Praze nechranim zamerne, chci videt, jak tu poroste uplne nadivoko.

Seminek incarnaty mam uz jen posledni pytlicek (10-12 ks), ale behem leta budu urcite par lonskych semenacku vyrazovat, ty muzes mit klidne vsechny, ale jsou to ty, co neprojdou moji selekci na rychlou a urodnou rostlinu, tak nevim, jestli to ma smysl. Dam ti kazdopadne vedet.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 05 kvě 2024, 10:59

Caerulea mi sice přežila zimu a zkusila vypučet 2 výhonky, jenže pak začala ta mrazivá epizoda, tak jsem ji zakryla polštářem. Po odkrytí výhonky nikde. Vzhledem k výmluvným stopám na kmínku hádám, že si na nich možná smlsnul šnek (v této části zahrady jsou to horší škodiči než slimáci).
Pro jistotu jsem vedle zasadila nově koupenou - buď zůstane jako jediná, nebo to zvládne i ta loňská a třeba budou i semínka.

No a teď bych potřebovala ještě nějakou mučenku na doplnění. Loni jsem dostala 2 z hobbyshopu (něco jako Ametyst a bílou), zimováno uvnitř v teple u okna, v létě venku na terase ve velkém samozavlažovacím truhlíku pod střechou (= nepřeteče a nestojí ve vodě). Té růžovofialové se to líbilo a už normálně kvete, bílá nepřežila, ostatně ani loni se moc neprojevovala, květů bylo jen pár a rostlina byla celkově hodně slabá. Líbí se mi Fata confetto - vyhovuje jí takové zacházení? Nebo byste mi doporučili jinou?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 267
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 05 kvě 2024, 14:40

Argout: Fata Confetto bych urcite doporucil. Zimovat v byte se da, opada jen castecne. Ma krasny silne vonny kvety i skvely plody a caerulea i jine bezne mucenky ji zvladnou opylit.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 05 kvě 2024, 16:15

Kasta: Děkuji. Jen nevím, kde ji vzít. Všude je vyprodaná. Takže asi až za rok. Mezitím jsem objevila ještě Byron Beauty a našla jsem eshop, který posílá do ČR. Nedalo se nic dělat, už je na cestě S3
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 267
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 05 kvě 2024, 17:01

Argout: ja jsem loni kupoval mucenky tady a bylo to levny a rychly:
https://nadines-shop.de/
ted ji tam asi nemaji, ale sezona teprve zacina, vloni ji dostali v polovine cervna, jde tam nastavit i poptavka, ze napisou az bude.

dal jsem par vetvicek FC do vody, ale zatim se jim korenit nechce (asi jeste zima), pokud se ale vsechny chytnou, budu mit jednu navic, tak dam kdyztak vedet :)

P.S. ta caerulea by ti mela normalne znovu obrazit, kdyz prezila zimu, ztratu tech vyhonku by mela zvladnout. jen to muze chvilku trvat, normalne se probouzi koncem kvetna
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 06 kvě 2024, 14:35

Kasta: Děkuji, to by bylo velmi laskavé. Web je lákavý a budu ho sledovat. Také si myslím, že caerulea znovu obrazí, rozhodně vypadá živě - ale nejsem si jistá, jestli ji uchráním před slimáky. Tuhle mi dokázali zlikvidovat i obří artyčok - vždycky přes noc ulízali, co přes den narostlo :shock:
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 267
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod nene » 06 kvě 2024, 19:26

Před týdnem jsme viděli spoustu různých a moc pěkných mučenek v Hornbachu (Ostrava).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4267
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod ivan » 06 kvě 2024, 20:57

...onedlho zakvitnú- len neviem, či obidve, tak sú od vlani poprepletané navzájom (snažil som sa prezriež konáriky, ale nedá sa to...), takže neviem, či vykvitnú obe naraz- alebo či bude kvitnúť iba jedna, ....aby sa opelili (môj odhad spred mesiaca bol, že kvitnúť budú začiatkom mája-aprílové ochladenie ich riadne pribrzdilo- ALE už sa opäť rozbiehajú)
Obrázek
...nové výhony - na vlaňajšom "dreve" majú aj viac ako 50cm...1,8m vysoký plot im nestačí- sú na vedľajšej višni, smreku pichlavom, broskyni...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1812
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 08 kvě 2024, 11:47

tak u me to vypada, ze ten ohromny kmen zimu neprezil. a rostliny se pod zemi presunuly do chranene polohy mezi yuku, odkud mohutne rasi. budu muset nechat jen nejake vyhony, ty natahnout na plot a zbytek vytrhat, jinak by tu vsechno zarostly
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 08 kvě 2024, 20:48

kasta píše:tak u me to vypada, ze ten ohromny kmen zimu neprezil

Martine a ted je otazka zda je to nizkou teplotou nebo kombinaci vlhka a nizke teploty
Rikam si, kdybych cawrulu dal do 40 cm kvetinace a na zimu pod zidku ( u zdi pod balkonem , 2m od mista, kam se dostane snih ) a nezaleval ...
Takto mi tam prezily sukulenty, ktere venku neprezily pri stejne teplote kvuli snehu / vlhkosti
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 08 kvě 2024, 21:07

Jo, Radku, to je otazka, co ji nejvic vadi, to taky poradne jeste nevim. Zatim se celkem ukazuje, ze mrazuodolnost ty rostliny na tloustce kmene nezalezi. Anebo pokud ano, tak spis opacne, tenci kmen ma snad i vetsi sanci za stejnych podminek prezit mraz (to mam i od jinych pestitelu, neveril jsem tomu, ale uz zacinam)

Tipnul bych i tu vlhkost, ze hraje roli, to uvazujes spravne. V suchu urcite zimuje lip, v kmeni nebude tolik vody. Je to potreba jeste zkouset, urcite jdi do toho.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 09 kvě 2024, 12:13

kasta píše: Je to potreba jeste zkouset, urcite jdi do toho.

No zatim mam vsechny venku nebo na balkone na slunci, zatim jsme nevymyslel takove misto, aby tam slo slunce a nikomu vcetne me to nevadilo .
Kdyz mas 4 metry u jizniho plotu na vse a k tomu 2+2 metry po stranach, kde to pak ale stini stromy podle vysky slunce, tak tam nechces dat kolos, ktery ti to vsechno zastini :o
Nevim zda mucenka ve stinu zakvete ci zaplodi.Takoveho mista by bylo dost :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 09 kvě 2024, 13:13

radek.god: p.caerulea nepotrebuje tolik slunce jako incarnata. par hodin denne by melo stacit.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Předchozí

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků