Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod longr » 02 kvě 2023, 13:31

Měřili jsme to kdysi u nás v práci na cytometru a velikost genomu tehdy neodpovídala ani mandarině, ani ponciru. Materiál byl od jednoho pěstitele z Brna (viz odkaz níže). Rostliny mám dvě, roubované na ponciru, původ z ADAVO. Počítám, že materiál z ADAVO, který byl použit i na mé roubovance, byl právě od tohoto pěstitele a do ADAVO je (spolu s množstvím jiných zajímavých citrusů včetně např. Fortunella sp. Rafael) dodal Zdeněk Černoch. Rostou celkem pomalu, jsou stabilní, větve jsou placaté, pokroucené a dělají dojem určité "neduživosti". Mívají obecně méně listů, než jiné citrusy, listy jsou jedno až trojlisté. Dvoj až trojlisté mívají vždy ten hlavní (středový) lístek výrazně větší a "mandarinkoidní". Letos mi obě poprvé kvetou. Jednu jsem trošku zastřihl a vyvázal a šla spolu s Mortonem a Trifeolou volně do nevytápěného skleníku. Ještě tam půjde i zmíněná Fortunella sp. Rafael.

O původu se něco píše třeba zde: https://citrusy.estranky.cz/fotoalbum/m ... ifoliata_/
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Lenkalor » 02 kvě 2023, 21:22

Nemělo by to být tedy nějak jinak určeno? Vím, že to píšu neobratně, ale nemám znalosti v oboru. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod longr » 04 kvě 2023, 06:48

Zatím je těžko říct, co jsou rodiče. Porovnávali jsme to s obyčejným poncirem i s nějakou Unshiu. Kříženec těch dvou by měl ležet velikostí genomu někde mezi rodiči, což nebylo. Jenže jsme tehdy neměli poncirus FD a nepamatuju se už, jestli jsme ho pak vůbec ještě měřili, takže nevíme, jestli se od normálního ponciru nějak liší. On to zařizoval kolega a už je to pár let, tak si to nepamatuju.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 11 kvě 2023, 08:22

Praga foceno 10.5.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Franz » 23 úno 2024, 19:27

Vážení podařilo se někomu z vás přímo naroubovat na poncirus nebo se to musí dělat přes nějaký mezikus třeba unshiu mám to na rostlinách přes 3 týdny a nic a trifoliata 10 cm přírůstky
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 25 úno 2024, 09:23

Frenz: Mirku podařilo ,ale asi jenom proto ,že nevím ,že to nejde :D Roubováno Forkertem ,ještě je to trochu vidět
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Jibro » 04 bře 2024, 20:41

Ona ta chiméra je problematická, u hodně lidí roste špatně, málo plodí, kromě Miloše :) Mě také rouby zůstaly zelené rok bez náznaku rašení a růstu až pak odešly, Petr Broža ji zkoušel několikrát a nikdy ji neudržel. Letos jsem získal rouby přímo z originálu ČZU tak uvidím jak půjdou tyto. Obecně pro Prague doporučují silnou trifoliátu a roubovat třeba metr vysoko, žádné mezikusy nejsou potřeba, chce to jen dobrou podnož a hodně hnojit...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Franz » 05 bře 2024, 16:32

Díky za info prdl jsem to na loňské semenáče a jeden už začíná růst tak snad to dají i ostatní
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod longr » 05 bře 2024, 20:58

Loni jsem cvičně rouboval tři nebo čtyři větvičky do velkého ponciru. Dvě se chytly. Mám jednu na ponciru vysazenou i v nevytápěném skleníku spolu s Mortonem a kumquatem Rafael. Za loňský rok pěkně přirostla.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Jibro » 06 bře 2024, 10:32

Morton, Meiwu Rafael mám také, máš u nich změřené minimální teploty, případně poškození? Budu je testovat ve skleníku snad už příští zimu, tak jsem zvědavý co mám čekat...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod longr » 08 bře 2024, 20:44

Když byly největší mrazy, zapálil jsem ve skleníku dvě hrobničky. Bylo tam minimum tak -10°C a to zvládly v pohodě. Morton bez poškození a nechal si i listy na mladých, nevyzrálých větvích. ITSZ dost opadal, stejně jako mi to ve skleníku dělával květináčový Poncirus. Větvičky jsou ale ok. Rafael má větvičky v pohodě, ale sem tam lísteček zežloutl. je to ale loňský malý roubovanec. Kolega pod Hády má už větší rostlinu venku v zemi u zdi ve svahu. V největších mrazech jen přiklopí desku polystyrenu jako stínění. Už druhým nebo třetím rokem je venku. Myslím, že na něm měl i nějaký plod.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Marfa49 » 19 dub 2024, 21:19

Je tu někdo kdo má taky tento kříženec a pěstuje ho venku ? Už ho mám 4 roky a chystám se ho vysadit na trvalo ven. Děkuji
Marfa49
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 dub 2024, 14:28

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Stanley_51 » 19 dub 2024, 22:33

Marfa49 píše:Je tu někdo

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod longr » 21 dub 2024, 08:31

Letos asi vysadím druhou rostlinu ITSZ ven. Už mě nebaví kvůli zimování stěhovat tolik kytek :D Mimochodem, jakmile se kytky dají do země (i ve skleníku), rostou jak splašené. Morton, Trifeola, ITSZ... Vše má už teď obrovské přírůstky. Loni se Trifeola úplně zbláznila a udělala půl metru s obřími listy. Letos musím vše hned zaštipovat a včas se snažím uštipovat trny :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Předchozí

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků