Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod J.K. » 12 lis 2023, 10:47

Ja som mal tento rok prvú väčšiu úrodu, vlani boli všetky kvety (okrem jedného) bez blizny.
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 15 lis 2023, 18:53

ok, pěkný exemplář a dost plodů. S6

Radek - tady se mrkni jak to ve skutečnosti vypadá - taková trnová koruna, plody z větší výšky jen tak neulovíš... 8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod branso » 22 lis 2023, 10:18

Pozrite tu sa rieši vyšľachtenie poncirusu bez tŕňov...Niečo také už existuje... A je tam foto aj poncirusu bez tŕňov.:shock:
https://news.yale.edu/2020/06/18/yale-s ... ny-problem
Ten na pravo je bez tŕňov...
Neviem či je toto správna cesta k zdravej silnej rastlinke. Boh vie ako sa to bude v budúcnosti správať.
Dvojročný normálny citrusový strom naľavo a geneticky upravený dvojročný citrusový strom napravo vytvárajúci mnoho ďalších vetiev namiesto tŕňov (Foto kredit: F. Zhang)
Obrázek
branso
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 zář 2023, 16:54

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 22 lis 2023, 13:24

:shock: Zvláštna vec... :shock:
No ale proč ne, ale mi ty trnité zase tolik nevadí, vlastně u Ponciru je to žádoucí vlastnost, a jestli to nebude na škodu odolnosti proti vymrznutí v zimě ve volné přírodě. Počkáme a uvidíme. E3
Ale díky za odkaz. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 08 pro 2023, 22:20

Jibro píše:První plod jedlejšího poncirusu klonu Flying Dragon "VS" vypěstovaného v mých podmínkách jsem otestoval hned po utržení ze stromku před dvěma dny. Chuť byla slabě kyselá, s trochou hořkosti, ale dužina se dala bez problému sníst. Naměřil jsem obsah cukru Brix 8°, ale díky nízkému obsahu kyselin byla chuť méně kyselá než třeba u citrónu. Je to už třetí rok co jsem testoval plody tohoto klonu a jsem tak celkem přesvědčen, že je opravdu lépe poživatelný než normální trifoliáta.

Momentální stav 4 naroubovaných jedlejších poncirusů, Tachov zatím výrazně přerůstá vše ostatní, Hodonín a Sladká po prvním růstu stagnovaly a rozjely se až nedávno, FD "VS" úspěšně zaplodil, ale narostlo jen pár lístků...

Obrázek

Opyloval jsem Citrumelem, ale vytvořilo se jen 6 normálních velkých semen, zbytek byly malé, většina nevyvinutých, takže šance na hybrid asi není moc velká, ale uvidím už jsou vyseta v substrátu.
Obrázek

Dužina šla s trochou snahy oloupat a dala se sníst bez nějakého přemáhání a šklebení, i když prsty lepily, žádné odpudivé pachutě nebo ulpívání pryskyřice na zubech nebylo :wink:

Obrázek


Co prosím znamená označenie u Flying Dragon "VS"??
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod longr » 13 pro 2023, 12:46

ARBORETUM píše:Co prosím znamená označenie u Flying Dragon "VS"??

VS je Václav Sejkora, zdroj, od kterého má Jibro rouby.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 02 led 2024, 14:33

Zima se na mých semenáčích zatím drží v rozumných mezích, i když mokrý a studený sníh jim moc asi nevoněl. Některé stále drží listy i když jsou v zemi na zahradě. E3
Naposledy upravil meyer dne 11 led 2024, 17:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod MonikaV » 11 led 2024, 16:10

V těhle mrazech pozoruji jen male poskozeni, na sanfordu f2-podnoz trifoliata, - je bez zakryti a verim, ze vydrzi :D
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 11 led 2024, 17:52

Mrazíky v Posázaví v hodnotách -12/-14, tak tedy doufám, že to 3leté rostliny nevzdají.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 14 led 2024, 08:54

Neviete nahodou či poncirus trifoliata flaiyng dragon mava bezne tmavohnedy cca 5mm široký, 8cm dlhy vid. video pruh na kôrach vetiev..?
https://youtube.com/shorts/fbF2alwLhk8? ... n4d-NEc8V2
Toto je konkrete asi cca 2-3 rocna povodne kontajnerovana sadenica, ku koncu roka 2023 zasadena von priamo do pôdy záhrady.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod svazenka » 27 led 2024, 14:32

Namočila jsem semena ponciru na 24 hodin a pak dala naklíčit do plastové dózy. Za jak dlouho by mohly začít klíčit? Díky.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 27 led 2024, 18:03

Do 14 dnů by měly klíčit v pokojové teplotě, optimum je 26°C.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 31 led 2024, 11:03

Jibro píše:Tak to jo, je vždycky lepší mít něco v záloze, než během jednoho dne přijít o roky pěstování...loni jsem byl líný zakrýt 2,5 metrový fíkovník zasazený v zemi s cca 10 cm průměrem kmínku a při několika týdnech s - 15°C vymrzl k zemi, je to klon z Veselí, takže jsem nechtěně vyzkoušel, že -15°C už nedá, i když obrazil z kořenů... Trifoliaty v květináčích naopak úspěšně už cca 10 let zimuji v děravém starém skleníku, jen zapuštěné květináče do země a až na výjimky zatím většina bez problémů takhle dala i -20°C.


Mladšie sadenice vysoké cca 1,1m poncirus trifoliata flaying dragon sa môžu sadiť do zeme (juhozapad. SR stanovisko) či musí sa do nejakého veku, vzrastu pestovať iba v kontajneroch?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 31 led 2024, 13:08

1m poncirusy už mohly být dávno v zemi, dřív jsem to piplal v květináčích, v poslední době jdou už další rok po výsevu do země. Vysadit na jaře až nebudou hrozit pozdní mrazy, pokud jsou zakoupeny nyní, tak je nechat ještě do jara v květináčích někde kde nemrzne jako citrusy 0 až 10°C. On i poncirus musí projít aklimatizací před zimou pokud byly doteď někde v teple a šly by na mráz tak by to nedopadlo dobře, sám jsem kdysi takhle přišel o 4 španělské Flying dragony zakoupené pozdě na podzim.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod ARBORETUM » 02 úno 2024, 14:28

Náš predajca aj iný predajca poncirov nam zdelil že takto veľký poncirus (asi 1,3m) môžeme vysadiť do zeme. Vysadili sme ho v deň kedy sme ho dostali koncom decembra 2023. Predtým sme jeho kontajner namocili do vody. Mame ho hojne zamulčovaný cca 1cm bielym štrkom a ma najslnecnejsie stanovište v sade. Vedľa neho je sadenica v zemi Chaenomeles Cathayensis a ten teraz už ma teraz 0,5cm červené púčiky aj iné naše dulovce. Myslíte že to nás poncirus teraz neprežije? Nevieme ci ho predajca mal vonku alebo v interiéri, skôr vonku a možno len prikryty bielou fóliou. Nam napísal ze ho zakrývať cez mrazy vôbec nemusíme. Konzultovali sme to s nim hned. Vypadá zatiaľ dobre spokojne. Ale už k nám prišiel s takým tmavohnedým cca 8cm dlhým a cca 5mm širokým pásikom na dolnej vetve. Predajca zdelil že také hnedé pásiky majú aj jeho iné sadenice. Nie je to nejaká choroba..?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků