Mandarina

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Mandarina

Příspěvekod Tibor » 08 kvě 2023, 10:46

Jedno mravenisko s lesnými mravcami v záhrade máme, ale asi to na takú plochu nestačí.
Máme krtov, kliešte a v malej miere aj nejakého toho hlodavca.
Akurát tie srny nemáme.
Koľko mravenísk bude treba ešte dokúpiť?
Tých malých čiernych aj červených máme po celej záhrade viac než dosť, no tie zjavne proti krtom ani kliešťom nefungujú, zato o vošky sa starajú vzorne.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 13 kvě 2023, 21:27

Vybalil jsem dnes Okitsu z krytu, bylo pěkně pod mrakem, tak akorát počasí na to. Minimum tam bylo přes zimu přesně 0°C, nejvyšší 24,1°C. Pracovalo to tedy tak, jak jsem si asi představoval. Neupekla se a je tak akorát narašená. Bál jsem se, že bude vypadat hůř. Uvidíme, jak to bude dál...
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 13.05.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 16 kvě 2023, 10:05

Mandarina vypadá dobře, žádné poškození nevidím a kryt funguje výborně, i když jen 0°C minimum mi moc nejde do hlavy, jestli ten výklenek má tak velký vliv, může pak být problém až ho přeroste. Každopádně jde o hodně specifické místo a ochranu, kterou asi jen málokdo může replikovat...
Mě v 4mm polykarb. skleníku v polystyrenové ohrádce i stropem přežily 2 větší unshiu zimu s minimem - 10°C ve skleníku, uvnitř polystyrénové ohrádky jsem neměřil, ale díky netěsnosti polystyrenového stropu byly některé vrchní listy poškozené. Uvnitř skleníku bez ochrany přežili toto -10°C minimum a velké výkyvy s +35 ve dne a mrazy v noci nejlépe Eremorange a Sudachi, takže ty jsou pro mě hodně perspektivní pro zasazení do země v nevytáp. skleníku.
Venku bez ochrany jsem zkoušel Icahngstar 60, Citrumela, Ichangquat a přežily, ale téměř všechny listy pryč a některé nevyzrálé výhony také, největší škody nastaly po týdnu mrazů s -12°C v noci.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 16 kvě 2023, 10:59

Jibro píše:Každopádně jde o hodně specifické místo a ochranu, kterou asi jen málokdo může replikovat...

Ano, rozhodně máš pravdu, jsem si toho vědom, je to velmi specifické místo. Ale třeba někdo u sebe něco podobného také najde, když bude hodně hledat.

Jibro píše:Mandarina vypadá dobře, žádné poškození nevidím a kryt funguje výborně, i když jen 0°C minimum mi moc nejde do hlavy, jestli ten výklenek má tak velký vliv...

Nejdůležitější je ten teplý strop, který tvoří vystouplé okno z vyhřívané místnosti. Ten teplý vzduch od toho stropu blokuje pak v zimě výměnu vzduchu s okolím a celé i včetně té zdi to v zimě pěkně topí.

Jibro píše:...může pak být problém až ho přeroste.

To právě nesmí, plán je takový, držet dva hlavní terminály u zdi, každý na jinou stranu v takřka vodorovné poloze s tím, že vždy nechám růst jen ten nejsilnější letorost na konci větévky, který budu pravidelně přihýbat a ostatní dalším rokem zastřihnu, aby se zahustily a vytvořily takové plodící ostrůvky. Teorie je krásná, praxe bude ale určitě jiná. Každopádně se to asi potáhne automaticky za světlem a nebude to růst do stínu, takže by mi ta rostlina i sama mohla snad trochu pomoct. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 16 kvě 2023, 17:08

Je vidět že to máš dobře promyšlené a mělo by to dlouhodobě fungovat, tak snad se časem dočkáš i sklizně.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 29 kvě 2023, 21:57

Vždy, když ráno otevřu skleník, je znát, že tam kvete citrus S6 Kvete Sanford F2 Curafora a na něm naroubovaná Miyagawa. Tedy teď už odkvétají. Ale ta vůně tam pořád je.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1135
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2023, 12:23

Minulý rok na podzim mi do sbírky přibyly další unshiovky. Měl jsem trochu strach, jak dají zimu, protože jsem je musel těsně před zazimováním přesadit. Ale daly to nakonec celkem dobře a nyní už dělají radost, také se chystají kvést. Už se nemohu dočkat té omamné vůně, citrusy mi opravdu voní... :)
Zde je Ichimaru, poupata už se budou v nejbližších dnech otevírat...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.06.23

Ale dostala mě hlavně Okitsu, která má opravdu bohatě nasazeno...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.06.23

No bude muset proběhnout pořádná probírka, aby se to nevysílilo. Počkám na nejhezčí a největší tři plůdky na každé rostlině a zbytek budu muset vyštípat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod zbynda » 08 čer 2023, 12:38

Velmi spolehlivá Unshiovka ze skupiny Wase - Miyagawa na konci kvetení. Redukce násady bude opět nezbytnost. Letos zakvetla velmi pozdě, ale v listopadu bude sklizeň i tak ;)

Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 124
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2023, 23:31

Jibro píše:Je vidět že to máš dobře promyšlené a mělo by to dlouhodobě fungovat, tak snad se časem dočkáš i sklizně.

Možná už letos... :wink:
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 24.06.23

Zkusím to nechat dojít, alespoň budu mít první referenci. I když letošní velmi chladné jaro to kvetení s určitostí výrazně zpozdilo. Věřím, že to normálních letech bude kvést tak o 1-2 týdny dříve.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Pedro » 26 čer 2023, 10:30

Honzo, sice je to hloupé, že to píšu zrovna já :lol: , ale to rozdvojení nahoře není moc OK. Unšijovky mi to s oblibou takhle dělají, že z jednoho pupenu vyrůstá více výhonů, ale je potřeba to vyštípnout na jeden. Jak to bude větší a těžší, tak to bude v tom místě hodně náchylné k rozlomení. Kde to člověk zapomene v počátku a nevyštípne to, tak to potom musí vystřihnout. Jinak rostou krásně S6
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 26 čer 2023, 11:27

Petře, díky za radu, zařídím se podle toho... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 31 črc 2023, 13:55

Tak pokračuji v přeroubovávání mého dlouholetého kalamondinu na unshiovky. Letos jsem zkusil přiroubovat 3 odrůdy: Ichimaru, Zoranu a Okitsu. Kupodivu se mi úplně nejlépe chytla Ichimaru, u které jsem to vůbec nečekal, protože se všude píše, že s jejím roubováním je celkově potíž a hůř se chytá. Asi má s kalamondinem dobrou afinitu, protože se mi chytly 2 rouby (v popředí výše na obrázku) ze 2. Ještě bojuje jedna Zorana ze 2 (na obrázku úplně vlevo), která stále zůstává zelená, a navíc se mi zdá, že se už snad začíná pomalu něco klubat. A hlavně větev pod roubem neobrůstá, což je vždy dobré znamení, že rostlina přijala apikální dominanci roubu a soustředí se hlavně na nejvýše položené pupeny na něm. Druhý roub zčernal. Dole uprostřed je vidět větev, která byla určena Okitsu a již mohutně obrůstá. Zkoušel jsem opět roubovat za kůru, ale to mi u citrusů nějak nejde, zkoušel jsem to podruhé a nějak se mi to nechce chytat. :( Asi jsem levej a dělám někde nějakou chybu, ale prostě se mi to za kůru nechytá. :( Holt to není jabloň nebo meruňka. Ale alespoň bude pěkný obrost na další pokusy v příštím roce. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 31.07.23

Super je, že k tomu mám i samostatné mateční rostliny, takže budu moct porovnávat vliv podnože na dozrávání, velikost a případně i chuť plodů. Minulý rok mi naroubovaná Oiwa dozrála na její poměry velice brzy, plody byly sice malé do max. 5 cm, ale stihly dozrát ještě do zimy a byly velmi chutné. Bohužel ale v tomto případě nemám mateční rostlinu pro referenci, abych to s ní mohl porovnat. To se teď změní. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod J.K. » 31 črc 2023, 18:47

Ja za koru prestepujem pomerne dost rastlin, co sa ukazali ako omyl. Vacsinou 2 - 3 vruble do jedneho vyhonu. Niekedy sa chyti vsetko, niekedy aspon cast, ale uz sa mi stalo ze aj nic.
Toto je 2x Karlik namiesto BA9, stepeny tuto jar. Materska rastlina mi nerastla dobre, tak boli vruble tenucke. Na hrubsom konary ziju vsetky 3, tensi zaschol:
Obrázek Obrázek
Primosole v tej istej rastline, ale iny vyhon, stepeny vlani:
Obrázek
A toto je niekolko rocny meyeri, namiesto hybridneho citrona (nieco ako ponderosa):
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 31 črc 2023, 19:41

Tak alespoň vím, že jsem levaso.... :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 19 říj 2023, 16:31

Loni vroubovaná mandarinka Miyagawa ve studeném skleníku má teď 7 plodů, 1 nejmenší před pár dny upadl, když jsem je prohlížela.


Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1135
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků