Mandarina

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Mandarina

Příspěvekod antarian » 28 říj 2023, 11:56

Sakra... Asi nechybelo moc :-))))

Postupne az ty kvetinace budou vetsi a povyroste to, tak ji hudu davat vic na slunicko...

Takhle ji mam u domu a ten holt po poledni uz stini...

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod zbynda » 30 říj 2023, 09:22

antarian píše:Sakra... Asi nechybelo moc :-))))
Postupne az ty kvetinace budou vetsi a povyroste to, tak ji hudu davat vic na slunicko... Takhle ji mam u domu a ten holt po poledni uz stini...

Proč tak malou rostlinu přetěžovat? Pokud to přežije, bude klidne rok nabírat sílu. Podle mě se tento přístup nikdy nevyplácí. Navíc plody nemívají potřebnou jakost :?
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 16 lis 2023, 13:23

Pár obrázků unshiovek pro citrusáře na porovnání. Vše je více méně z kvetení kolem půlky června (júna). Vše vytaženo ze zimoviště na jaře a pak už pouze letněno, bez urychlování.
Ichimaru je v konzumní zralosti už od začátku listopadu. Na víkend by mohlo trochu přimrznout, takže je raději dnes sklidím a uskladním ještě na chvilku v chladu před finální degustací. Plody jsou velmi velké, mají v průměru kolem 7 cm. Vlastní rostlinu ponechám dále na stanovišti až do prvních větších mrazů.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.11.23

Okitsu začíná chytat barvu, raději teď na víkend uklidím na zimoviště pro případ, že by teploty klesly trochu více pod nulu, což by mohlo poškodit plody. Plody o něco menší než Ichimaru, ale pořád slušných asi 5,5 cm v průměru, spíše kulovitého tvaru.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.11.23

Oiwa naroubovaná na kalamondinu letos nakvetla celkem asi 10 květy, ale většinu mladých plůdků letos shodila a vyvinul se pouze jeden plod o velikosti asi 4,5 cm. Minulý rok jsem nechal 2 plody, byly ale o dost menší. No, uvidíme, jak to bude příští rok. Letos je také evidentní, že jde o pozdnější odrůdu, zatím ani náznak nějakého žloutnutí, i když už plod na některých místech začíná chytat světle zelenou barvu. Také pro jistotu dnes již uklidím před víkendem na zimoviště, hlavně i kvůli kupě nezralých kalamondinů, které teploty pod nulou hůře snášejí. Uvidíme, kdy a jestli vůbec mi letos ten plod dozraje, popřípadě zda se jej podaří udržet v nějaké solidní kvalitě do jara.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.11.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 17 lis 2023, 14:54

Dnes jsem odstříhla plody Miyagawy 00 ze skleníku. Příští týden mají být mrazy. Plody jsou na pohmat měkké.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Brix 10, velmi šťavnaté, dost kyselé, ale kupované jsou mnohokrát taky takové. Ostatní nechám ještě pár dní odležet, jestli to bude mít nějaký vliv.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Pedro » 20 lis 2023, 10:19

Honzo, letos i u mne Ichimaru velmi velké plody a momentálně už zralé. Okitsu podobně, jako u tebe, ale na jídlo už také jsou :-). Zorana trošku méně vybarvená, ale chuťově jsem ještě nezkoušel.
Rostliny mám stále venku a na středu v noci už hlásí i -4. Možná schovám, ale u mne na zahradě bývá tepleji. Jen nesmí foukat.
Holt unšijovky jsou při takovém způsobu pěstování opravdu dobré. Dozrají ve stejném roce kvetení.
Lenko, taky hezké. Sice dost plodů na rostlině, ale máš ji zase v zemi, tak se s tím možná lépe popere :-)
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 21 lis 2023, 17:33

Zorana byla u mě v Praze obětována venkovní výsadbě. Byla vzhledem ke stanovišti vybrána jako nejvhodnější kandidát. :) Je na velmi chráněném stanovišti v rohu mezi zídkou a barákem, přes léto je tam peklo. Ale přežila první suchý rok a vypadá to, že to zatím dává. Uvidíme, co zima. Zakrývat budu pouze několika vrstvami protimrazové netkanky, podle potřeby. Vzhledem k tomu, že je ze dvou stran zeď, půjde tam vytvořit takový menší polostan přilepený ze dvou stran ke zdi. Tak uvidíme, jak to půjde... :?

Ve VDF jsem již zakryl pravděpodobně Okitsu na její druhou zimu ve venkovní výsadbě. Bohužel měla letos pouze jeden květ, který se ale nevyvinul správně v plod a později opadl. Ale jinak vypadá, že se jí to tam docela líbí, mohlo by to snad jít...
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 19.11.23

Jinak je tam vidět i pokus o podzimní roubování, rouboval jsem 05.11.23 Ichimaru, prakticky kus za kus. Normálně bych to asi nezkoušel, ale v tom letošním teplém podzimu je všechno možné a překážela mi na Ichimaru jedna taková nevhodná větévka, tak jsem to zkusil takto kus za kus rovnou ze stromu na strom. Nic od toho nečekám, ale po těch 14 dnech to stále ještě je zelené. Už jsem to zakryl, takže na jaře se uvidí. Bude to takové rozbalení s překvapením... :?
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 19.11.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Pedro » 22 lis 2023, 22:54

Obrázek
Nejméně vybarvené jsou plody na Aoshima. Ale ta má moc vždy menších plodů.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Mandarina

Příspěvekod Lenkalor » 25 lis 2023, 17:52

Pedro píše:Lenko, taky hezké. Sice dost plodů na rostlině, ale máš ji zase v zemi, tak se s tím možná lépe popere :-)


Pedro, děkuji. Každá pochvala začátečníka potěší :D
Ona ta mateřská rostlina není už úplně malá (Sanford F2 Curafora na ponciru), toto jsou jen 2 rouby ve spodní části. Ještě jsem na ni o něco výš letos roubovala Okitsu a Zoranu.
Jenom už právě Sanford letos neudržel žádný plod, přestože dost kvetl. Ale později než mandarinka, tak by to asi už nezvládl.

Obrázek
Fotka je ze srpna, ještě potom pořád rostl.
Uvažuji o tom, že bych nechala růst jen rouby mandarinek a ten pomerančovník bych nechala jenom jako mezištěp. Přeci jenom dozrává později. (A je trnitý)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 07 pro 2023, 10:27

Unshiovku Zorana v Praze jsem na ty mrazy zakryl na stanovišti v rohu u zídky dvojitou vrstvou protimrazové netkanky.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 07.12.23

A hned přišlo skoro -10°C, takže celkem výzva. I když už mám čidlo doma, tak jsem ho bohužel zatím nemohl použít, protože příslušnou meteostanici dostanu až k Vánocům (a to fakt neukecám... :lol: ). Takže uvidím, jak to tam vevnitř bude vypadat, až tam budu dávat někdy po Vánocích to čidlo. Na ten největší mráz jsem tak 2/3 krytu zaházel sněhem, víc to moc nešlo. Co mě ale překvapilo je, že ten sníh kolem i v těch mrazech odtával, na rozdíl od třeba komplet zaházených fíkovníků kousek vedle. A mezi tou netkankou a tím sněhem se vytvořila regulérní vzduchová mezera. Je tedy evidentní, že se z toho krytu uvolňovalo teplo s hodnotami nad nulou. Až bude fungovat to čidlo, budu moudřejší, ale na první dobrou se zdá, že to snad celkem i funguje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Martin1986 » 22 pro 2023, 23:44

Dobry den,

ziji na jizni Morave, 220m, zimy jsou tu teple. 3 roky nesla teplota pod -10st. V posledni dobe si zahravam s myslenkou, ze zasadim nejakou odolnejsi mandarinku do zeme a na zimu priklopim polykarbonatovym krytem, kam navedu topnou spiralu a nenecham teplotu uvnitr klesnout pod cca -2st. Coz by znamenalo minimum pritapeni. Umistl bych to na misto, kde celodenne sviti slunce. Mate s tim nekdo zkusenost?
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 23 pro 2023, 08:32

U satsuma mandarin (unshiu) by bohatě stačilo, aby neklesala teplota pod nějakých -5°C. Literatura uvádí, že vydrží zcela bez poškození nějakých -8°C, Chorvati uvádějí i až -12°C, ale to asi platí až pro vzrostlé a plně etablované rostliny. To bych úplně neriskoval. Ale těch -5°C je jistota. Takže proč ne... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 01 led 2024, 22:59

Jen pozor na ty údaje z literatury, většinou pochází z jižní Evropy, kdy tak nízké teploty trvají několik hodin nebo jednu noc a přes den je nad nulou. Naše několika týdenní mrazy, kdy teploty dlouhodobě nejdou nad nulu zlikvidují nebo poškodí i mnohem odolnější mrazuodolné hybridy...

Jinak citrusy v zemi s vytápěným polykarbonátovým krytem tady postoval Rudolf a neměl by být problém: viewtopic.php?f=28&t=236&start=60#p85801

Sám dělám pokusy v nevytápěném skleníku s dodatečnou pasivní ochranou, podrobnosti zde: http://citrusy.info/test-mrazuodolnych- ... zima-2020/
Unshiovky v polystyrénu mě přečkaly i minulou zimu, letos jsem už jednu malou vysadil rovnou do země a jako vždy jsem na poslední chvíli během půl hodiny zbastlil polystyrenovou ohrádku, když na noc hlásily -12°C, tak bylo ve skleníku zakrytém sněhem jen - 3,5°C a uvnitř polyst. krytu se to udrželo bez mrazu.
Obrázek
Minulou zimu bez dodatečné ochrany ve skleníku přečkaly nejlépe odrůdy Eremorange a Sudachi s minimem - 9,8°C, tak jsem je vysadil v létě do země uvnitř skleníku, těm pokud nebudou hrozit -15°C bez sněhu na skleníku, který perfektně izoluje, zatím dodatečnou ochranu neplánuji...
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 02 led 2024, 18:49

Jibro píše:Sám dělám pokusy v nevytápěném skleníku s dodatečnou pasivní ochranou, podrobnosti zde: http://citrusy.info/test-mrazuodolnych- ... zima-2020/

Moc pěkný článek, toto mě také zajímá... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Jibro » 04 led 2024, 10:49

Je potřeba to zkoušet a je dobře, že alespoň tohle fórum vydrželo a nějaká veřejná debata o citrusech ještě trochu funguje, takže doufám, že časem to bude zkoušet víc lidí. Nedávno jsem našel video z Francie, kde dělal pokusy ve velkém tunelu s citrusy a zkoušel i Avokádo, dost mu toho odešlo na nevhodných podnoží, nejspíš citrusy roubované na Volkameru z Itálie, ale Unshiovky, Yuzu a další mrazuodolné hybridy to daly na trifoliátě, jdou tam v nastavení zapnout Auto translate a vybrat jazyk do kterého to přeloží, k dokonalosti to má daleko a je potřeba pozorně poslouchat hlavně názvy citrusů to nepřeloží vůbec.. https://youtu.be/rs_sPIBidrw?si=xDx-Adqu9MhBvfSG
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mandarina

Příspěvekod Hofis » 06 led 2024, 22:54

Dnes jsem do krytu pod dvojitou zesílenou protimrazovou netkanku v Praze (viz pár příspěvků výše) konečně upevnil čidlo. Při tom jsem rostlinu zkontroloval a po těch mrazech ze začátku prosince zatím žádné viditelné poškození. Ty mrazíky teď se i celkem hodí, alespoň to budu moct hned proměřit. Jsem zvědav kolik je to stanoviště schopné spolu s tou netkankou pasivně udělat. Brzy budou data. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron