roubování

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: roubování

Příspěvekod mirka » 04 bře 2023, 14:07

26.2.2023 jsem roubovala větvičky mandarinky clementynky/Nadorcott ze zakoupených v Lídlu dnes jsem pokračovala, získala jsem větvičky citrusu který mají v květinářství při koupi rostliny myrtifolie chinotto, bohužel neznám odrůdu. Snad se něco ujme S11
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: roubování

Příspěvekod mitas » 04 bře 2023, 18:50

Mirka na tých dvoch fotkách vidím tieto chyby: Na 1. fotke máš na vrúbli asi 18 očiek ( bežne sa nechávajú 1 - 3 najvyzretejšie.
Na 2. fotke máš asi 4 očká, ale najhoršie je, že si tam nechala pôvodný plôdik. Ten musíš bezpodmienečne odstrániť !
Držím palce ! :D
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: roubování

Příspěvekod Lenkalor » 26 srp 2023, 06:47

Roubování z 9.8. Umořila jsem nějakou původní odrůdu, tak jsem se pokusila na podnož citrumelo naroubovat mandarinku Miyagawu. Je to velmi plodná odrůda, ale když plodila, tak velmi málo rostla. Letos jsem na ní všechny květní pupeny vyštípala. Pokud bych měla 2 rostliny, zkusila bych je střídavě plodit ob rok, aby si odpočaly.
Rostlina je v polostínu ve stále otevřeném skleníku. Teď se má ochladit, tak už sundám sáčky.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: roubování

Příspěvekod Hofis » 26 srp 2023, 18:21

Lenko, moc pěkný! S6
Taky hodlám ze svého letitého kalamondinu postupně udělat víceodrůdový unshiovník. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: roubování

Příspěvekod Lenkalor » 26 srp 2023, 21:04

Honzo, díky. Kdyby jsi slyšel, jak jsem při roubování špačkovala kvůli tomu, jak je to všechno malé a tenké :lol: Asi mám psychicky odolné rostliny, má se na ně mluvit hezky :wink:
Na mrazuodolný pomerančovník ve skleníku mám naroubované 3 unshiovky. Zatím tam plodí roub Miyagawy, teď nevím, asi 7-8 plodů. Je přeci jen ve skleníku, u zdi a ještě jsem si pro jistotu letos přikoupila https://www.higarden.cz/topeni/lighthou ... 35w-915mm/ když by bylo na jaře nejhůře. Nemůžu všechno nechat jen na štěstí, náhodě a modlitbě. Štěstí přeje připraveným :D
.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: roubování

Příspěvekod misoo83 » 10 bře 2024, 05:34

Roubování třešně na podnož višně.
https://youtu.be/gFGnIFuGUoA
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: roubování

Příspěvekod radek.god » 12 dub 2024, 23:34

Jdu to tady teprve nak pomalu procitat :-)

Mam kupovanou ponderosu a grep marsh seedless.Podnoze netusim ani nepoznam.

Zkusil jsem na to asi pred mesicem roubovat ruzne rizky.
* citrus newhall - budto se nechytlo vubec nic nebo jeden roub jeste neuschnul.
* citrus miyagawa - tam se chytl jeden roub, mozna se chytne i vetsina.
* nakej citronik - vsechny rouby usychaji od konce smerem k mistu roubovani.
Nemel jsem parafilm ani cim to spravne utesnit.

Zkousel jsem na to naroubovat dnes k veceru pomelo, ale proste to nak moc fyzicky neslo.
Asi teda na tu podnoz a za kuru se to delalo dost blbe a nevim, zda se to chytne.
Rikal jsem si, ze to pujde nejlepe, ze to bude nejpevnejsi a ze tam bude vrstva kambia nejvetsi a ono ne :?
Udelal jsem na rizku V a na podnozi zarez.Samozrejme ten zarez a podnoz jsou 2-3 x sirsi , nez roub.
Takze predpokladam, ze kdyz to dam doprostred, tak se to kambium (?) na roubu nedotkne kambia na podnozi.
A podle me to pak bude duvod, ze to nesroste, nebo :- o ? ZAse po strane to moc nedrti a pri omotavani a utahovani se mi to smyka.
Zitra me ceka na to flaknout kysely lajm a nakej pomeranc.Proste nevim jaky zpusob roubovani by byl nejlepsi.
Vpodstate mam podnoz a po asi 3-5cm je na to naroubovan grep/ponderosa.Ty maji 1 kmen a par tencich vetvi s otevrenymi kvety.
Urcite nepripada v uvahu rezat dole kmen nebo nejakou cast vetve a na to naroubovat do rozstepu.Takhle tam byla jedna vetev na podnozi.Neco jsme do toho narouboval a nechytlo se to ... :-o
Jako naky 1-3 lety semenace citrusu ( obvykle mandarinky ci citrony) mam pred barakem, ale to jsou tenky mrchy a tam si na to moc netroufam.NAvic jsou v jednom kvetinaci a to se bude blbe omotavat.Jak je to svetle zeleny a tenky, tak se to pri rezu lame nebo ohyba a mekne :-o
Tentokrat mam teda kousek parafilmu, tak snad bude mensi sance, ze to nevyschne nebo ne tak rychle.
Urcite nechci nejak moc blbnout a kynklat s podnozema a vetvema.Sice si nedelam iluzi, ze kvety neopadaji a aspon jeden plod se treba udrzi, ale proc tomu jeste pomahat.

Update : precetl jsem aspon tu podnoz na Grepu - Citrumelo Swingle (bylůo to spatne citelne, tak snad ej to ono.Je to z ADAVO
u Ponderosy netusim, u toho stitek nebyl :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: roubování

Příspěvekod meyer » 14 dub 2024, 00:08

swingle je 4475.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: roubování

Příspěvekod radek.god » 14 dub 2024, 13:12

meyer píše:swingle je 4475.

Jo, myslim, ze tam tohkle cislo vedle toho bylo, ale nevim co to znamena Zdenku :shock:
Jen jsem koukal na info o te podnozi a melo by to byt temer nesmrtelne 8)
Bohuzel zadne vetve na rozmnozeni z toho nelezou.
Chapu, ze to je asi ucel, ale kdyby se to dalo naklonovat a na to pak rizkovat vse mozne :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: roubování

Příspěvekod Pedro » 15 dub 2024, 10:51

:-)
Roubování či očkování : varianty a možnosti jsou popsány určitě všude možně na internetu. Jen si přiřadit tu správnou dle síly podnože a třeba i toho, zda je rostlina v míze a kůra jde odloupnout lehce nebo ne.
Pokud podnož stojí za prd, je slabá a neroste, tak to nemá ani cenu dělat. Pokud je špatná podnož, která neroste, neporoste to lépe po naroubování.
Ideální je, když je v míze a kůra jde lehce odloupnout.
Když jsem před dávnými časy začínal, tak jsem dělal rozštěp. A dělám ho pořád. Žádný parafilm není třeba. PVC páskou rozřezanou na třetiny to lze krásně celé omotat, aby to bylo zakryté. Horní řez na roubu vůbec nezamazuji. Je to úplně jednoduché na řez a při omotávání páskou to i pěkně drží(třeba oproti kopulaci). Tady je možné roub mít i menší než podnož. Samozřejmě to je třeba dát potom k jedné straně, aby to mohlo srůst. A pořádně stáhnout, aby řezné plochy na sebe dobře dolehly! Pokud je podnož opravdu širší dost, tak super za kůru(ale musí být míza), jinak když není míza, tak na kozí nožku, ale to je trošku pracnější a složitější :-). A samozřejmě rozštěp jde dělat vždy.
Hlavně se toho nebát :-)
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: roubování

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2024, 13:43

Pedro píše::-)
Roubování či očkování : varianty a možnosti jsou popsány určitě všude možně na internetu. Jen si přiřadit tu správnou dle síly podnože a třeba i toho, zda je rostlina v míze a kůra jde odloupnout lehce nebo ne.
Pokud podnož stojí za prd, je slabá a neroste, tak to nemá ani cenu dělat. Pokud je špatná podnož, která neroste, neporoste to lépe po naroubování.
Ideální je, když je v míze a kůra jde lehce odloupnout.
Když jsem před dávnými časy začínal, tak jsem dělal rozštěp. A dělám ho pořád. Žádný parafilm není třeba. PVC páskou rozřezanou na třetiny to lze krásně celé omotat, aby to bylo zakryté. Horní řez na roubu vůbec nezamazuji. Je to úplně jednoduché na řez a při omotávání páskou to i pěkně drží(třeba oproti kopulaci). Tady je možné roub mít i menší než podnož. Samozřejmě to je třeba dát potom k jedné straně, aby to mohlo srůst. A pořádně stáhnout, aby řezné plochy na sebe dobře dolehly! Pokud je podnož opravdu širší dost, tak super za kůru(ale musí být míza), jinak když není míza, tak na kozí nožku, ale to je trošku pracnější a složitější :-). A samozřejmě rozštěp jde dělat vždy.
Hlavně se toho nebát :-)


No ja mam pevnou tvrdou podnoz asi 1cm tlustou a na ni 8-10 mm roub kupovane rostliny s minimem vetvi.Rizky ruznych citrusu kolem 4-5 mm.
Bez pouziti parafilmu omotaneho kolem roubu mi velka cast roubu uschla od konce smerem k mistu roubovani.PVC pasky i elektrikarske na tom nedrzi.Resp ony drzi, daji se i utahnout, ale pak se zacnou velmi brzo odloupavat.Roubovaci paska prakticky stejne, akorat samozrejme nelepi a nemuzu ji dat pres ocko.Obvykle teda dam parafilm pres misto roubovani (pokud je) , pak omotam a utahnu roubovaci paskou a jelikoz se na ni blbe dela uzel, tak to stahnu a omotam jeste elektikarskou paskou.Blby je pak co s tim zbytkem co vycuhuje.Ne vsude se dava dobre pytlik a mam strach, aby se mi nedostala vlhkost do mista roubovani.

K tem zpusobum roubovani me napadaji 4 :

1) udelam zarez na kmen at uz podnoz nebo zakladni roub ( ponderosa ci grep ) .Myslel jsem, ze budu moct dat vetev i sikmo, ale to jsem nedomyslel.
Na tom rezu je to kambium jenom necely 1mm max po leve a prave strane rezu.Takze je mozne, ze jsem puvodne mel roub blize k prostredku a tedy mimo zelenou oblast.Kdyz to dam ke strane, tak se mi to zase behem omotavani posouva a roub se budto posune mimo kambium ven ci dovnitr podnoze.

2) mezi vetev a kmen.Tady mam vzdy strach abych, tu vetev neodriznul.Budto musim mit delsi cast toho V s mensim uhlem nebo se mi to tam pak blbe s vetsim uhlem zasouva pod tu kuru a pri kdyz to dam na stranu, tak mam pocit, ze je tam i po utazeni mezera ...

3) zkusil jsem jednu bocni zakapnutou vetev podnoze odriznout, udelat veprostred zarez a zaklinit mezi to roub.Jen pevne verim, ze jsem to nedal uplne doprostred :o , rikal jsme si ze to bude nejelpsi, kvuli tlaku utazene podnoze, ale tohle se neujalo :-(

4) naroubovat to na novou vetvicku nekam na vrchol.No na to jsem si moc netroufal a nevim, zda to bude drzet kvuli vaze roubu a pasky a vseho a mel jsem tam kvety.

Jestli je rostlina v mize to nepoznam .Je to vse dost tenke a nechci ji ponicit.Zda jde odloupnout kura to jsem nezkousel.Opet zbytecne bych vysiloval nebo poskozoval relativne malou rostlinu a to nechci.Na novych nebo nedrevnatych zelenych tvrdych vetvich se podle me kura nebo to zelene odloupava tezko nebo neni co odloupavat.Na spodku, ktery je uz drevnaty tam jde udelat max zarez nehtem, abych videl zda je to aspon pod tim zelene.To delam i u jinych rostlin, abych zkontroloval zda jsou nazivu, ale to neznamena, ze za mesic to bude drevnate , tvrde a bez znamky zeleneho a mrtve.

No zkusim to nak nafotit, zbyva mi tusim jediny roub nejakeho pomerance.
Nevim zda jde roubovat jakykoliv citrus na podnoz jakehokoliv citrusu.Na netu psali, ze to jde.
Ale je zajimave, ze pri stejnych postupech roubovani se citrus MIAGAWA ujalo nekoli roubu a pomeranc NEWHALL snad zadny ...

Bohuzel nemam zadne citrusy, kde by mely dole kmen 2 nebo i vice cm.Tohle je uz otazka 10 Euro ve Spanelsku :wink: nebo min 1000,- v hobby marketech E7 E7 E7 a i na netu a predpokladam, ze se to pouzije hlavne kdyz na podnozi uz neni nic dalsiho naroubovano nebo ma clovek nekolik veti s 2+ cm prumerem, coz neni a roky nebude muj pripad.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: roubování

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2024, 13:53

Tady jsou ty fotky GREP MARSH SEEDLESS na podnozi SWING a PONDEROSA na nezname podnozi.

Grep nize

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ponderosa nize :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Rizek posledni rizek pomerance od MonikaV S20
Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: roubování

Příspěvekod Pedro » 15 dub 2024, 16:19

Tak to je mazec :lol:
Trošku jsem to nepochytal.
Roubuješ roubované? A nějak jsem to pod nánosem všech možných omotávek ani nepoznal, co je co.

Podnož 1cm a roub 10mm je podle mě to stejné. Když jsem začínal já, tak se vždy říkalo podnož síly tužky je ideál. Jenže v reálu roubuješ to co máš tím co získáš. Dokonce mnozí roubovali i tenké jednoleté rostlinky síly třeba 2-3mm. To taky jde, ale ta rostlina nemá ještě žádnou sílu a není to dobré. Když přeroubováváš starší rostlinu do tvrdého dřeva, tak to bývá problém s ujímáním. Takových pokusů už jsem viděl :( a bohužel i uskutečnil. Lepší je seříznou a nechat obrazit mladým výhonem a ten pak naroubovat. Nejhorší je, když tě někdo požádá o přeroubování semenáče, často i krásné velké rostliny. Ono totiž dát roub na konec větvičky není řešení a když to chceš razantně ofikat, tak se každý na to dívá divně :D
Jsem zvědavý, co ti z toho vyleze.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: roubování

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2024, 17:21

Pedro píše:Tak to je mazec :lol:
Trošku jsem to nepochytal.
Roubuješ roubované? A nějak jsem to pod nánosem všech možných omotávek ani nepoznal, co je co.

Podnož 1cm a roub 10mm je podle mě to stejné. Když jsem začínal já, tak se vždy říkalo podnož síly tužky je ideál. Jenže v reálu roubuješ to co máš tím co získáš. Dokonce mnozí roubovali i tenké jednoleté rostlinky síly třeba 2-3mm. To taky jde, ale ta rostlina nemá ještě žádnou sílu a není to dobré. Když přeroubováváš starší rostlinu do tvrdého dřeva, tak to bývá problém s ujímáním. Takových pokusů už jsem viděl :( a bohužel i uskutečnil. Lepší je seříznou a nechat obrazit mladým výhonem a ten pak naroubovat. Nejhorší je, když tě někdo požádá o přeroubování semenáče, často i krásné velké rostliny. Ono totiž dát roub na konec větvičky není řešení a když to chceš razantně ofikat, tak se každý na to dívá divně :D
Jsem zvědavý, co ti z toho vyleze.


No vypada to hodne divoce, to priznavam, ale az asi na 2 rouby mam vse oznacene a pri poslednim roubovani jsem mel uz i ruznobarevne pasky, tak jsem se to snazil odlisit. :o

Puvodni cil mit primarne plodici KYSELOU limetku na mojitu a grep, idealne i kumquat , mandarinku a pomelo se zmenil dle toho co jsem mel za podnoze a postupne ziskal za rouby.A je to jak pises, roubuju to co mam, tim co ziskam.
Chapu, ze to aktualne vypada, ze chci mit proste vsechny citrusy co na planete existuji :lol:
Ne, vazne, z grepu a vystavy v bot zahrade na Karlaku na Slupi jsem mel radost, ze konecne mam cenove dostupny citrus s kminekme sirsim nez paratko, kde je sance , ze zakvete i zaplodi.Ta ponderosa me zaujala velikosti plodu.Byl jsem velmi zklamany z absence limetek nebo neceho citrusove exotictejsiho k prodeji S13
Neni to jen otazka vysoke ceny citrusu u nas, ale v mem pripade i limitovany prostor predevsim na zimovani.
Takze jsem se snazil vytvorit neco jako ALL-IN-ONE :) .
Chapu, ze s par listy budu rad za jeden plod.Takze to beru spis tak, ze cim vice rostlina bude silit a rust, tim tech kvetu a plodu bude vic.
Zaroven s casem budou rust i ty moje semenace, takze kdykoliv budu moct z tech 2 velkych roubovanych citrusu ufiknout kousek vetvicky a naroubovat ji na ne.Nekde na netu psali, ze to neni otazka par let, ale klidne az 17 E3 E3 E3 !!! , nez semenace zaplodi.

Tenke, 1-2 lete 10-40 cm rostlinky s 2-4 mm kminkem je presne to co mam a na to bych chtel naroubovat samozrejme neco tenkeho.
Ale nezkousel jsem to.Resp teda dolu jsem dal budto ze strany nebo mezi kmen a vetev 2 rouby mych rostlin, kterym se treba omylem pri manipulaci odlomily/zlomily vetve.Zatim je brzy na hodnoceni.Na roubovani na konec kmenu nebo na konec vetvicky jsem si jeste netroufnul.Resp mozna na nejake te vetsi rostline.

A ano, roubuju roubovane.Resp pokud jsi myslel, zda roubuju na roub, tak normalne ne, ale v tomto pripade ano.Ono to ani jinak nejde, kyz mam ajen dve rostliny a podnoze maji jen 1 cm prumer a od 5 cm je na tom uz roub.Toho mista na rouby je tam pak malo.Dal uz bych to asi nedelal, tedy pokud se mi chytne roub mandarinky, tak do nej pak treba dalsi roub uz davat nebudu :-) Staci mi 1 roub od kazdeho druhu na jedne rostline a z tech pak v pripade potreby brat.Jelikoz nevim co je za podnoz na Ponderose, tak jsem se snazil rozdelit a naroubovat kazdy rizek na kazdou ze dvou rostlin.
Netusim, zda treba citrus X jde naroubovat na SWINGLE ale nejde na trifoliatu , takze proto takto ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: roubování

Příspěvekod mitas » 15 dub 2024, 17:39

Radek, povedz mi, to čo vystrájaš s týmito plodiacimi citrusmi, k čomu je to dobré ? S13 Samozrejme okrem iného, že takto plodiacu rastlinu spoľahlivo zlikviduješ ?
Citrus pyriformis " PONDEROSA" je veľkoplodý kríženec citrónovníka a cedrátu. Pri správnom pestovaní má plody od 400 g až do 1,5 kg, toto však týmto tvojim "mičurinením" celkom iste nehrozí. Keďže je to veľkoplodá odroda, na plodenie prvého plodu potrebuje aspoň 50 listov.
Už starí záhradníci tvrdili, že keď chceš niečo štepiť do "divého" ( neplodiaceho ) podpníka, tak systémom kyslé do kyslého a sladké do sladkého.
Nechápem tvoje myšlienkové pochody: k čomu je dobré do zrejme prvý raz plodiacej PONDEROSY valiť ďalšie vrúble typu POMELO, ktoré má ešte väčšie plody, ktoré ti tvoja rastlinka ani nebude mať šancu uživiť.
No a pridávať tam na tak už dosť zničený citrus ďalšie vrúble typu mandarínka a pomaranč je ďalší nezmysel.
Toto by malo svoje opodstatnenie len pri pestovaní vo voľnej pôde v skleníku ale nie v byte ! S13
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků