Foto citrusů

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Rudolf M » 27 zář 2022, 13:30

Ne, proto to sem nedávám, abych nějak machroval jak velké máme některé rostliny :D . My máme rádi, když rostlina ukáže svůj plný potenciál a není ničím bržděná, nebo aspoň ne tak dramaticky jako jsou třeba rostliny v nádobě, nebo v nepřirozených podmínkách- i když tam je ten úhel pohledu, někomu to plně vystačuje a to je dobře.
Berte to spíše jako inspiraci, že to jiní dělají jinak :) .

Máme třeba i malý stádo "malých" nádobových citrusů, mají 1,5 m více méně všechny. A více méně jsou už roky stejný, protože na víc se v tý nádobě nezmůžou. Pro většinu lidí sen, ale mě to nějak nebere :) . Zrušili jsme i většinu květináčových palem a obecně subtropů, jakmile to dosáhlo určitého stropu a nebyl tam každý rok výrazný progres, už nás to nějak přestalo bavit S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Rudolf M » 18 lis 2022, 00:32

Uzrál venku volně sázený Citrus ichangensis "ICHANG PAPEDA - IVIA", až tak dlouhá sezóna letos byla. V zemi je první zimu, jen pokus, ochrana jen leda při velmi silných mrazech.

Obrázek
Naposledy upravil Rudolf M dne 26 lis 2022, 13:23, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Radoslav » 18 lis 2022, 14:36

Obrázek
Zhora clementina Corsica 1, Spiniso,
Unshiu Suchumskij, Miyagawa nucellare,
Bendizao, Early Sicily.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Pedro » 18 lis 2022, 18:24

Rudo hezké S6 . Za rok ti to udělalo krásné přírůstky. Jsem zvědavý, jak ti to bez větší ochrany venku přežije další zimu :D . Jak ten Ichang chutná? Na parádu co se nedá jíst mám trifoliátu :wink:
Poněvadž nemám skleník tak také zatím zůstávám u malých zaprdlých bonsají, které ještě unesu :lol:
Letos ta sezóna byla nakonec úspěšná. Nejen, že dozrály na zahradě unšijovky, ale dokonce jsou i slušně sladké i pomeranče, které u mě, při mém květináčovém letním pěstování venku na zahradě vždycky dozrávají až další rok.
Ten říjen byl velmi příjemný. A těch pár kilo dobrých citrusů je pěkný bonus.
Optimální velikost s čím ještě pohnu :lol:
Obrázek
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Rudolf M » 18 lis 2022, 19:29

Bohužel nechutnali jsme, se zimováním je hrozný blázinec, vše se nakupilo ne do jednoho dne, ale spíše do jedný hodiny :D :? a není to jen o počasí. Snad zítra, jestli plody snesou mráz -4°C, tak zkusíme jeden demonstrativně sklidit.
Jo to je ideální velikost pro jednoho na přenášení, v tom tohle citrusy válí S14 , moc pěkná úroda.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Jibro » 19 lis 2022, 10:20

Ichang Papeda podle číňanů u nich roste jako divoký druh v oblastech s minimálními teplotami do - 11,5°C, takže to bych bral jako hranici pro přežití. Konkrétně odrůda Ivia by měla mít lepší plody s více šťávy než divoká Ichang papeda, ale spousta velkých semen a chuť bude hodně kyselá. Ivia také může být i hybrid, takže může být odolná více nebo méně, informace o její odolnosti moc nejsou.
Jinak jsem zvědavý jak u vás dopadne, je to pěkný stromek, moje Ivia je vyloženě bonsaj na Flying Dragonu se ji nechce moc růst, zato hodně kvete, každopádně oba plody bych otrhal, nevím jestli je to pravda, ale četl jsem, že ponechané plody snižují odolnost citrusů proti mrazu.
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Radoslav » 26 lis 2022, 11:30

Vyfarbujú sa pigmentové odrody.

Early Sicily
Obrázek

Mandared
Obrázek
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Rudolf M » 26 lis 2022, 13:22

Jibro píše:Ichang Papeda podle číňanů u nich roste jako divoký druh v oblastech s minimálními teplotami do - 11,5°C, takže to bych bral jako hranici pro přežití. Konkrétně odrůda Ivia by měla mít lepší plody s více šťávy než divoká Ichang papeda, ale spousta velkých semen a chuť bude hodně kyselá. Ivia také může být i hybrid, takže může být odolná více nebo méně, informace o její odolnosti moc nejsou.
Jinak jsem zvědavý jak u vás dopadne, je to pěkný stromek, moje Ivia je vyloženě bonsaj na Flying Dragonu se ji nechce moc růst, zato hodně kvete, každopádně oba plody bych otrhal, nevím jestli je to pravda, ale četl jsem, že ponechané plody snižují odolnost citrusů proti mrazu.


Hranice přežití by měla být ještě o pár stupňů níže, bude to samozřejmě značně nejisté, ale u rostlin kde se dá dohledat, s jakými teplotami se v přírodě setkávají, většinou snesou ještě mnohem méně. Osobně si myslím, že tam bude hodně podobná hranice, jako u většiny subtropů. -15 dobrý, -16 konec :) .
Plody sklidíme dnes, mrazy přežily lépe, než zapomenuté fíkusy venku :D .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Foto citrusů

Příspěvekod meyer » 20 led 2023, 20:03

Plod Ponderosy již jsem sklidil, tížil rostlinu, a je tam ještě jeden na stejné větvičce, váha 350 g.
Rostlina koupena r.2021 v Adavu. Průběžně kvete, ale plod udrží jen v průběhu léta a zraje do vánoc a po Novém roce.
Porovnání s běžným citronem.



Obrázek Obrázek
a jeden ještě ponechaný k dalšímu zrání.


Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Foto citrusů

Příspěvekod meyer » 04 bře 2023, 11:16

Větší plod jsem již zkonzumoval. Oproti loňskému,který měl citronovou chuť, jsem byl překvapen - šlo téměř o naprostou grepovou dominanci, velmi śtavnatý a velmi příjemně sladce navinulý. Délka zrání plodu na rostlině byla mnohem delší než v předchozím roce a to zřejmě bude asi ten rozdílový parametr. Množství semen bylo nadprůměrné, celkem vyvinuté, pár jsem jich vybral a budu to zkoušet postupně pěstovat.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Foto citrusů

Příspěvekod mirka » 04 bře 2023, 16:47

Dnes koupila Myrtifolii Chinotto/Itálie původ.
Plody jsem otrhala aby ji to nevysilovalo při změně místa.

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod meyer » 05 bře 2023, 11:33

To je pěkná rostlina. Dekorativní, ať to roste bez potíží. :) S6
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Rudolf M » 10 bře 2023, 19:21

Tak naše Ichang papeda dopadla po zimě následovně; je živá S6 . Teda vypadá příšerně, po -14°C a arktickém dni a několika nocích s teplotou -10°C a 14 denními holomrazy, přišla o všechny listy a letorosty. Dvouleté dřevo nad roubem zůstalo živé a drží.
Sníh při prvním mrazu určitě trochu pomohl, ale jiné testované citrusy byly taky zasypané sněhem a kompletně umrzly. Tzn že v nijak chráněném stanovišti/umístění, s žádnou péčí to dopadlo vlastně dost dobře.
Uvidíme ještě jak se popere s obrůstáním, ale teď už je jasné, odkud vyraší. A pro nás impulz k tomu, ji o něco lépe chránit, protože to smysl má a bude stačit jen opravdu málo k tomu, aby dřevo přežívalo.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Foto citrusů

Příspěvekod mirka » 06 dub 2023, 17:46

Obrázek
Citrus japonica
Kumguat 'Osha'
Včera jsem koupila tuto rostlinu, zkoušela jsem plod byl dost kyselý jak citron bez pecek, ostatní nechám ještě na rostlině, snad dozrají a budou sladší, přinejhorším budou do čaje :)
Naposledy upravil mirka dne 06 dub 2023, 20:10, celkově upraveno 1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Lenkalor » 06 dub 2023, 19:41

Mirko a kůra je sladká?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků