Zimování citrusů

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 09 led 2022, 19:03

yuzu 4 a 3 maji na trifoliate (zde pisi dozravani rijen az brezen) - kazdopadne je pry pouzivaji i zelene nezrale (tak to mozna taky vyzkousim od kazdeho jeden). Z popisku tedy vypada ta 4ka jako super odruda v porovnani s tou 3kou :-D ale ona pak realita muze byt asi uplne jina.
Miyagawa maji na Citrumelo Swingle 4475 (zde pisi dozravani polovina rijna) - tyhle si vezmu asi 2

Tim budu na 4 a to bude na experiment asi bohate stacit :-D

nic moc jineho jsem tam nenasel :-D Zkusim se jich zeptat na miste az bych tam v utery dojel, treba mi doporuci nejaky skryty klenot :-D (je tam toho hrozne moc, ale z tech popisku se v tom nevyznam, tak prolezam zahranicni stranky, ale tam toho taky clovek moc nenajde, protoze tam maji samozrejme uplne jine podminky nez u nas :-D)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod J.K. » 09 led 2022, 21:11

Rastliny su o trpezlivosti. To ze teraz maju z unshioviek len Miyagawu neznamena, ze na jesen nebudu mat podstatne vacsi sortiment. Aj ked je to dobra odroda, osobne by som si zobral len jednu a nieco dalsie neskor, podla ponuky.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 09 led 2022, 22:03

J.K: to je mozna skoro nejlepsi volba a navic se jich muzu zeptat co planuji na jaro.

Asi lepsi nez pak vymyslet co delat s tim yuzu :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 11 led 2022, 15:24

tak jsem se vratil z nakupu :-D (ja do tech zahradnictvi fakt nemuzu chodit :-D)

Vysledek je 6x Unshiu :D
Hashimoto
Matsayuma
Miyagava
Okitsu
Skorospelij
Zorana

snazil jsem se vybirat "rane" ale uprimne neni uplne lehke to info na netu hledat :-D takze jsem tam i tak stravil pomerne dlouho a prohledaval, jake odrudy by mohli byt rane a ktere uz ne.
Zatim jsou male, tak budou mit i svetlo :-D A pujdu jeste vyrabet "box" z polystyrenu at je muzu zakryt v pripade ze by hrozil pad teplot pod 0 (zatim nic takoveho nehrozi, ale kdyby nahodou melo prijit obdobi jako minuly rok, kdy bylo tech -16 v noci a i pres den byli minusove hodnoty a k tomu nezasvitilo slunicko tak tam bych se uz mohl dostat treba i na tech -5 a nerad bych to riskoval)

Alespon u te hashimoto jsem se docetl ze by snad mela byt superrana.

Jeste se asi zeptam ... u unshiu se obecne doctu ze vydrzi treba i tech -5, predpokladam ze plody nedozrale by tech -5 asi neprezili? a u tech ten limit bude nekde kolem 0?

V budoucnu bych tam asi dal radeji olejovy radiator s termostatem a nastavil ho at zacne topit pokud teplota padne pod 0. (tento rok tam jeste pod 0 nebylo, takze by se jednalo vetsinou jen o par dni v roce a pritapel bych na chvilku. Rozhodne pak budu mit asi lepsi pocit nez kdybych mel o nejaky stromek zbytecne prijit)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Hofis » 11 led 2022, 15:36

Antarian: Super tabulku s raností citrusů dával Jibro sem: viewtopic.php?f=28&t=99&start=30#p106893
-5 stupňů by měly unsiovky zvládat v pohodě, jsou to jedny z nejodolnějších citrusů. Ale jak se to chová v květináči, kdo ví... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 11 led 2022, 16:06

Hofis a Jibro: :-D Super Tabulka
Z tohodle koukam ze mam tedy Zorica, Okitsu, Miyagawa :-D (obzvlast ta Zorica vypada dobre - meli to pod jinym nazvem ale v popisu koukam ze maji napsano ze je to Zorica)

Hashimoto jsem nasel ze je spolu Ichimaru nejranejsi :-D tak to je take dobre :-D
Matsuyama by mela byt podobna jako Okitsu a Miyagawa
Skorospelyj - nepodarilo se mi najit porovnani vuci jinym odrudam abych ho mohl do te tabulky zapasovat :-) Ale docetl jsem se ze by meli odpovidat skupine Wase a tim padem by spadalo do skupiny Matsuyama, Okitsu, Miyagawa

Jsem na to zvedavej :-D Na mobilu se mi to pri prohlizeni odrud hledalo v adavu trochu hure nez ted na pocitaci :-D S nejvetsi pravdepodobnosti budou asi "nejvhodnejsi" Hashimoto a Zorica a uvidime s jakym uspechem ci neuspechem se mi bude darit u tech ostatnich.

Kazdopadne se pokusim jim doprat co mozna nejlepsi podminky a za par let se uvidi.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 11 led 2022, 17:16

Tak a uz mam i vycpane v krabici :-) s polystyrenama a na noc pokud budou hrozit mrazy tak bych zakrejval netkankou nekolika vrstvama. (Premyslim jestli jeste na ten karton za nima nenalepit alobal, aby se odrazelo vice svetla az to dam k oknu az to zitra vyklidim)

Musim rict, ze me teda prekvapila jedna vec. Ten polystyren tam lezi uplne ve stinu a kdyz jsem na nej sahnul tak je naopak teplej.

Co je tedy blbe je ze je to karton ... takze na zalevani to nebude nic moc a lepsi by byla nejaka prenoska, ale byla prilis mala a neslo to takhle hezky vycpat. A nevim jestli je uplne vhodne vypasovat i prostor mezi kvetinaci netkanou textylii jako jsem to udelal.

Udajne jsou v tech 2l kvetinacich chvili, tak predpokladam ze bych si s touhle velikosti mohl vystacit nejlepe i pristi rok at nemusim vymyslet nic noveho.

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Hofis » 11 led 2022, 17:47

Zalévání teď v zimě nebudeš moc potřebovat. Lepší přísušek než to přelít, to pak může rychle odejít i celá rostlina. Takže přes zimu víceméně nezalívat, a pokud ano, tak jen velmi, velmi mírně pouze na zvlhčení zeminy.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Jibro » 11 led 2022, 18:54

Záleží v jaké teplotě byly doteď v Adavu, pokud byly v chladu do 10°C tak nic extra nepotřebují a v chladné místnosti vydrží bez problému, s tou krabicí a polystyrenem je to celkem zbytečné možná bych je jen postavil na polystyrenovou desku aby se odizolovaly od studené podlahy a hotovo.
Hlavně opatrně při vynášení po zimě ven na světlo, prvně do stínu a květináče vyndat z krabice, ať se co nejrychleji prohřejou kořeny a můžou začít fungovat.

Adavo používá super profi substrát hodně vzdušný a zároveň dobře drží vodu, ten by ti v chladu neměl za zimu vyschnout a ještě není navíc prokořeněný, takže pokud zalévat v zimě tak jen rostliny s povadlými mírně stočenými listy a nejlépe přenést je ven při oteplení a zalít vlažnou až teplou vodou, chrstnout ledovou vodu na prochladnutý substrát nebude mít žádný efekt, viz teploty kořenů v mém článku Hlavní zásady.

Pokud by si přesazoval až za rok zkus se zeptat v Adavu jestli by ti pytel jejich substrátu neprodali, nechávají si ho míchat na míru a jinde ho neseženeš, stejně tak pokud chceš optimální hnojivo nejlépe na citrusy funguje Osmocote a taky je nejjednoduší 1 - 2x za sezónu nasypeš a už jen zaléváš, nemusíš se bát přehnojení a problémů s kořeny, citrumelo a trifoliáta jsou celkem citlivé na zasolení substrátu přílišným hnojením.
Zkrátka pokud máš pár citrusů dají se jim připravit celkem dobré podmínky, i z hlediska financí to není tak hrozné, pro 50+ citrusů už je to horší a u mě žádné rozmazlování nehrozí a poslední rok jsem nasadil už jen obyčejný Krystalon a substrát si míchám sám z 250l pytle rašeliny, perlitu a všeho co je zrovna po ruce :)
U mě jsou od prosince naštosované v temné místnosti a ke spoustě rostlin se ani nedostanu než je začnu vynášet, odolné rostliny na dobré podnoži tak přežívají celkem bez problémů a slabší kusy už nepěstuji :)
Jak jsem psal do takových podmínek nemá smysl pořizovat citlivé limetky, cedráty a i s citroníky budou nejspíš problémy, ale unshiovky by ti měly prospívat dobře.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Jibro » 11 led 2022, 19:23

Skorospelyj už pěstuji dlouho, roste spíš zakrsle, plody dobré a u mě dozrává podle sezóny, v teplejších letech se začíná barvit koncem října, v horších dozraje třeba až v prosinci, ono ty údaje z Chorvatska odpovídají jejich teplotám a základ je aby citrusy co nejdříve na jaře zakvetly, což bez skleníku nebo urychlení na jaře uvnitř domu jde dost špatně, letos mi třeba i ve skleníku kvůli studenému jaru kvetly ještě i začátkem června a pak mají problém dozrát, jsou minimálně o měsíc a víc zpožděné proti jiným rokům...
Hlavní je aby těch udávaných 150 dní od květu do sklizně probíhalo v nejlepších podmínkách, pokud vykvetou v dubnu plody porostou 5 měsíců v ideálním období květen-září tj vybarvování bude ještě za dobrých teplot, jestli ale pokvetou až v červnu, místo dozrávání v září, zrají až v listopadu a vybarvování se bude dlouho protahovat až do prosince a chuť bude spíš kyselá než sladká.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 12 led 2022, 15:18

Ahoj Jibro, moc moc diky za cenné informace. (at uz tady nebo na webu)

Vcera jsem si overil ze mi zustala teplota cca v 1.5 m zhruba 0.5 stupnu ... ackoliv byla minimalni teplota pres noc -4,3. Kazdopadne to jsou udaje z meteostanice a bohuzel nejde rozsirit mnozstvi teplotnich sond. Takze poridim jeste teplomer o kterem myslim pises na webu (mozna tady), ktery zaznamenava minimalni zaznamenanou teplotu a zkusim jaka teplota bude u tech polystyrenu, pri prikryti netkankou a dalsi pokusy.
Nakonec jsem dal na misto, ktere neni uplne na svetle, ale aspon trochu svetla se tam dostanu a odrazi se svetlo jeste od alobalu (no to je mozna k prdu, ale tak mini bonus) a radeji neni v pruvanu, protoze po tom co jsem u tebe procital to je mnohem horsi :-)

Tak a ted ty otazky:
V mistnosti o ktere se bavime, jsou kuprikladu fikovniky urychlene treba o 14 dnu az mesic oproti tem ktere jsou venku. Kazdopadne je mi jasne ze citrusu musim zajistit i to svetlo, coz je samozrejme tezsi a docetl jsem se ze musim tedy zajistit teplotu 15 az 20 stupnu a prave tady se chci zeptat na ty konkretni podminky, ktere se mam pokusit zajistit. (vse ostatni jako fikovniky atd. nosim na terasu, ktera je kryta stinenim z plachty - takove ty promokave jako slunecnik. Muzu dat i na plne oslunene misto). Kazdopadne treba fikovniky nechavam celou dobu venku a schovavam je jen v pripade kdyz hrozi jarni mraziky, kdyz hlasi treba 3 a mene. To zrejme nebude pro citrusy uplne vhodne :-)

Mam je tedy vyndat ven kdyz se ma teplota pohybovat mezi 15 az 20 a pokud hrozi nizssi teploty ... tedy prevazne na noc je schovat zase zpatky a rano opet vytahnout? Jde mi to, ze z takoveho prenaseni sem a tam asi nemusi byt uplne nadseny, ale diky tomu by se mi melo darit drzet na tech teplotach 15 az 20 dlouhodobeji i v noci.

Urychleni doma asi je u me problem, jelikoz tam mame vytopeno v podstate celorocne na 24+ (v nekterych mistnostech mam jeste vic :-D) :-D Zena ma rada teplo :-D

zaroven dekuju za tip na ten substrat. Zkusim se na to pana Bajera optat a snad vyskemram a prodaji mi ho :-)

ps. mozna udelam i ten sklenik :-D Aspon bych mel nejakou novou zabavu :-D (kazdopadne zatim to aktualni neni a rekl bych ze vecer tam bude mozna i chladneji nez v mistnosti kde budu ted citrusy skladovat, bylo by to ale bez prace a noseni sem a tam)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod Jibro » 12 led 2022, 17:29

Ta terasa s plachtou bude dobré místo na přivykání na slunko na jaře, pokud nemáš venku možnost zajistit jim na noc místo, které nepromrzne, nějakému přenášení se bohužel nevyhneš.

Osobně jsem třeba při oteplení koncem prosince nechával otevřené dveře přes den v místnosti s citrusy, když bylo tepleji venku než uvnitř zimoviště, takže teplota z 1°C stoupla na 4°C a tím opět o něco oddálíš promrznutí místnosti bez topení, zkrátka využít každé příležitosti při oteplení aby se uvnitř prochladlé stěny trochu ohřály.

Stejně tak to můžeš dělat na jaře pokud by se třeba v březnu oteplilo tak tu místnost větrat a pomalu zvedat teplotu, citrusy bys i při teplotách už kolem 10 °C mohl vynést ven třeba na tu terasu a zvykat je pomalu na slunko, tak 1 týden ve stínu a pak na plném slunku pod netkanou textilií by mělo zabránit popálení listů.

Pokud by hrozily noční mrazy tak je budeš muset zase poklidit, hlavně se moc nespoléhat na předpověď a i když hlásí jen 1°C v noci, radši bych už poklízel. Ideální to není, ale bez skleníku nebo třeba verandy s jižními okny nic jiného nezbyde. Šlo by ještě udělat třeba pařeniště stylem 50 cm díra v zemi, překrýt starým oknem, na noc třeba ještě netkanku nebo polystyren a nemusíš už noční mrazíky do cca -5°C moc řešit a nic přenášet.

Teploty doma 24°C pokud bys měl místo na jižním okně někdy od půlky března, kdy už je více světla ničemu nevadí. Využít teplejších dnů nechat je venku pár dní prohřát aby nešly z 0°C rovnou do 24°C, pořádně zalít teplou vodou, vodu vždy nechat odtéct, nikdy nenechávat v podmisce, listy radši rosit aby nebyl problém s přechodem z vysoké vlhkosti venku do suchého prostředí v domě, dát na jižní okno a do 14 dnů začnou rašit a růst, případné květy nechat odkvést a uštípnout na takhle malých rostlinách nenechávat plody.

Ale každý má jiné možnosti a musíš si vyzkoušet sám co ti bude fungovat, jedna věc je přenášet malé rostliny ve 2l květináči a druhá každý den tahat 6 rostlin v 25l květináči, to tě brzy přestane bavit...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 12 led 2022, 22:02

Z toho co rikas, bych to s nimi nakonec mohl resit stejne jako s fikovniky. Tim ze se o mesic probudi drive je mam venku a schovavam jen pri hrozbe mraziku.

Tim ze ty periody byli vetsinou delsi tak jsem schovaval na noc tak maximalne 5x. (Slo mi prave o to at to nemusim furt schovavat kdyz bude venku pod 10 to by bylo sileny :-)

Kazdopadne diky moc, ted uz mam lepsi predstavu o tom co bude potreba. (Vzhledem k tomu ze vetsinou nedokazu jen tak s necim prestat tak bych se nedivil kdyz sbirku casem rozsirim a postavim i ten sklenik :-) )
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod antarian » 23 led 2022, 10:27

Tak jsem jeste premejslel nad tim urychlenim.

Rikam si jestli ma nejaka grow lampa vyznam a vubec to neco udela.

Kdyz teda vynecham pocatecni investici kolem 2000 korun a spotrebu 100w az 150w (podle toho co bych bral za verzi) a zhruba 200 az 300 kc mesicne (bezelo by to asi tak 2 az 3 mesice) - 1.5 jaro a 1.5 podzim, kdyby bylo potreba.

Na ty male citrusy to samozrejme pouzit asi jde, ale v okamziku kdy vyrostou si rikam jestli to ma vyznam kdyz dam takovou grow lampu az ke stropu (ja vim ze je to za dlouho, ale slouzila by jako prisviceni pro vice stromku(citrusy, boruvky, fikovniky s tim ze bych zrejme nejvice pomohl citrusum a pak tomu zbytku) a mam obavu ze ten vykon uz bude asi tak nizky ze to bude skoro zbytecne)

Soudim to dle toho ze ty lampy a jejich vykon je vetsinou udavan na 45 cm kde ukazuje hodnotu treba kolem 550 az 750 umol a jeste ve stanu a priznam se ze mi to opravdu moc nerekne. V okamziku kdy to dam vys tak je ten vykon samozrejme nizsi a zaroven jsem si rikal aby rostline nevadilo ze na listy na vrchu koruny bude svitit vyrazne intenzivnejsi svetlo nez na ty listy dole :-))

Priznam se ze tomu ani trochu nerozumim a proto se ptam :-)

Z toho duvodu ze s teplotou u me v garazi moc problem nebude, ale svetlo tam je minimalni, jen jedno male okenko.

Do stanu apodobne investovat nechci... maximalne bych polepil steny alobalem :-) postupne zbytkama z domacnosti asi :-))))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Zimování citrusů

Příspěvekod pavell » 24 led 2022, 00:00

Taky jsem si pořídil citrusy mám je v místnosti kde je kolem 15 stupňů, když svítí slunce tak i víc. Některé už raší.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků