Vinná réva ( Vitis )

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Tibor » 27 čer 2021, 18:45

Zaujímavé... Ja som z Nerom pokiaľ ide o chuť dosť spokojný. Muscat bleu by mal byť neskorší, čo by mi vyhovovalo. Chcem niečo neskoršie od Nera. Tmavé, chutné a odolné.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod J.K. » 27 čer 2021, 19:13

Ja k chuti len tolko. O Nerovi som nikdy nepocul, ze by to bola uplna spicka. Ale raz ho priniesol nas kamarat z Pezinka. Za tych par rokov co sa o pestovanie hrozna pokusam, sa mu nic z mojej zahrady neblizilo ani zdaleka. Takze keby som tu raz dosiahol aspon taku kvalitu, nad akou moravaci ohrnaju nos, bol by som very happy :D
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod airbusy » 30 čer 2021, 11:15

Nero sa u mna sprava zvlastne, prve plodiace roky mal pekne urody stredne velkych strapcov, a dozrieva zhruba zaciatkom augusta, co je vyhoda. Postupne z roka na rok je strapcov a urody menej, mam podozrenie, ze bude narocnejsi na agrotechniku - hnojenie, zalievku atd. Alebo ho mam na zlom mieste zasadeny a vadia mu tie vykyvy na jar, fakt neviem. Samorodak je spolahlivejsi s rodivostou u mna, nez Nero.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod antarian » 09 črc 2021, 20:18

mel bych na vas takovy dotaz ohledne zastrihnuti vinne revy.
Chci ji pestovat na styl jednoducheho zavesu (respektive mam dvojity ... dva kordony a kazdy na jednu stranu)

Pokud budouci kordony pro pristi rok jiz dosahli potrebne tloustky a delky, mam je zastrihnout jiz nyni nebo pockat az na zastrihnuti v zime? (nicemu mu nevadi, klidne to muzu nechat rust a vinna reva tam zatim neni. Tento rok zatim jen zapestovavam kordon)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Marek1970 » 09 črc 2021, 21:43

Ak je priestor, určite by som ich nechal rásť a zastrihol by som ich až v zime. Pri zastrihnutí teraz by začal tlačiť nové výhony spoza listov. Tie budúce kordóny ešte musia do zimy dostatočne vyzrieť v plánovanej dĺžke.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod antarian » 09 črc 2021, 22:13

Marek1970: parada diky moc :-D (zalistky poctive vylamuju, ale nebyl jsem si jisty co je prave pro to "vyzrani" lepsi :-D)

necekal jsem ze to bude jedna potopa za druhou a takhle krasne mi to druhej rok poroste :-D (potreboval jsem kolem 2x 3m a moc jsem tomu neveril, ze to vyjde a nakonec je na pozadovane delce uz tak 8 rev z 12 a zbytku chybi uz jen kousek :-D takze krasa)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 14 črc 2021, 09:48

o 2 tyzdne by som to pohnojil draselnym hnojivom pod koren, v polovici augusta vyviazal horizontalne, zastrihol na pozadovanu dlzku + pol metra (to by sa mal rast uz utlmit) a potom pravidelne hnojit draslikom na list az do jesene (kazde 2 tyzdne) - resp kym drevo nevyzreje na pozadovanu dlzku.


v predjari by som nasledne zakratil na pozadovanu dlzku
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Marek1970 » 14 črc 2021, 11:20

haco píše:o 2 tyzdne by som to pohnojil draselnym hnojivom pod koren, v polovici augusta vyviazal horizontalne, zastrihol na pozadovanu dlzku + pol metra (to by sa mal rast uz utlmit) a potom pravidelne hnojit draslikom na list az do jesene (kazde 2 tyzdne) - resp kym drevo nevyzreje na pozadovanu dlzku.
v predjari by som nasledne zakratil na pozadovanu dlzku

Toto už je skutočne profi rada ako na kvalitné vyzretie viniča do zimy S6
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod antarian » 07 srp 2021, 15:01

Hoja tak budu mit dalsi sadu "blbych dotazu" :-D

Snazim se zapestovat neco jako dvojity zaves (takze nahore cca v 2 m ramena zhruba 1 m na kazdou (nalevo i napravo). Jednotlive Revy mam od sebe vysazene cca 2 m, proto ten 1 m na kazdou stranu.

Toto mam jiz zapestovane vzhledem k tomu ze narostly cca 5 - 6 m ty vyhony tak jdou uz pres sebe a po sezone bych je az zkratil (Toto jste mi jiz poradili to ted zatim nechat rust a neoseckovat).
Snazim se vylamovat vsechny zalistky a ted uz obcas neco prehlednu jak to je zapletene do sebe. (tak 90% zalamuji odhadem). Co mam udelat po sezone s tim co jsem prehlednul a nevylomil?

A pak jeste dotaz k reve, kde uz mi spolu s zapestovanim ramena vyrosla i reva a nejakou jsem nechal, oseckoval a zalistky nevylamoval. S timhle mam po sezone udelat co? Ty "zalistky" co chci ponechat mam jen seriznout na potrebny pocet ocek, nebo se jich mam zbavit uplne?

Popisuju to hrozne :) ale jedna se mi v podstate o to jak se dostat od tazne k rameni, kdyz se mi udela na tom tazni vynna reva a tim padem jsem na nem ponechal zalistky.

EDIT: tak nevim nevim :-D Ted co se ruzne snazim najit, tak jsem to mozna blbe pochopil a vsechno sem to vylamovat nemel :-D (ted ruzne ctu o zkraceni na 1, 2 listy apodobne a ja to teda vylamoval komplet :-D az na tu revu ktera uz ma plody, tam jsem to nechaval bez vylamani)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 07 srp 2021, 23:51

antarian píše:Hoja tak budu mit dalsi sadu "blbych dotazu" :-D

Co mam udelat po sezone s tim co jsem prehlednul a nevylomil?

ak tento rok iba zapestovavas kordon tak odcvaknut (2-3 cm kyptik nechat - treba dat pozor aby si neposkodil ocko v pazuche)

A pak jeste dotaz k reve, kde uz mi spolu s zapestovanim ramena vyrosla i reva a nejakou jsem nechal, oseckoval a zalistky nevylamoval. S timhle mam po sezone udelat co? Ty "zalistky" co chci ponechat mam jen seriznout na potrebny pocet ocek, nebo se jich mam zbavit uplne?

obe alternativy su mozne. ak su zalistky dostatocne silne a vyzreju + maju dobru poziciu daju sa pouzit pod rodive letorosty na buduci rok. vacsinou sa vsak strihaju a rodive drevo buduci rok bude rast to dlhom tazni (buducom kordone). Az dalsi rok z niektorych odrodenych letorostov spravis bud capiky alebo polotazne (podla zvoleneho rezu)

EDIT: tak nevim nevim :-D Ted co se ruzne snazim najit, tak jsem to mozna blbe pochopil a vsechno sem to vylamovat nemel :-D (ted ruzne ctu o zkraceni na 1, 2 listy apodobne a ja to teda vylamoval komplet :-D az na tu revu ktera uz ma plody, tam jsem to nechaval bez vylamani)

pri stolovych odrodach sa odporuca nad zonou strapcov zalistky nevylamovat ale zakracovat (na 1-2 listy) - pri standardnej vyske oseckovania je hlavna listova plocha niekedy nedostatocna aby utiahla urodu. pokial ale reva nema strapce, tak jej na vyzretie dreva staci aj listova plocha hlavnych listov ak zostanu zdrave
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod antarian » 08 srp 2021, 09:25

Haco: diky moc :-) pujdu to dnes projit a podle potreby dat do optimalniho stavu
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod kaossik » 01 zář 2021, 12:40

Bál jsem se co udělá letošní počasí s révou. Himrod naprosto bez problémů dozrál a už je vše sklizeno, sladké a dobré, jen je to takový rybíz co se velikosti bobulí týká. Picurka je ještě kyselá a teprve zraje.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod antarian » 02 zář 2021, 20:21

Me dozral zatim Prim a hrozny kolem 300g, chutove dobre, ale je to plne semen a relativne male bobulky (takze pristi rok az budu mit lis a pocitam, ze toho bude plodit jiz vice tak z nej jen vylisuju stavu :-) )

Deti a zena to tedy ji i seminkama, ale ja jsem na tohle citlivej :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Satan » 05 zář 2021, 18:24

Kalina dobré hrozný.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 05 zář 2021, 22:53

antarian píše:Me dozral zatim Prim a hrozny kolem 300g, chutove dobre, ale je to plne semen a relativne male bobulky (takze pristi rok az budu mit lis a pocitam, ze toho bude plodit jiz vice tak z nej jen vylisuju stavu :-) )

Deti a zena to tedy ji i seminkama, ale ja jsem na tohle citlivej :-D


ak vadia semena v bobulach tak sa da vybrat aj z bezsemennych odrod - napr. Glenora - modra, ranna - porovnatelne skora a odolnejsia ako Prim - supka je menej tuha, bez muskatu, ale so zaujimavou plnou chutou (pred uplnym dozretim prijemna boruvkova chut).

alebo Cimus - zlta, velmi ranna, porovnatelne odolna ako Prim - teda nic moc :) ale s prijemnym muskatom a tenkou supkou.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků