Rez a vedenie vinnej révy

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Satan » 20 úno 2022, 21:29

Zkoušel někdo vedení révy na hlavu ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Jožka » 20 úno 2022, 22:56

Samozřejmě že zkoušel, před x lety takových vinohradu u nás bylo hodně.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod EvaOstrava » 21 úno 2022, 12:12

Znamená to, že rozvětvení je v místě naroubování, nebo může být i výše? Jsem úplný začátečník.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 881
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Jožka » 21 úno 2022, 13:31

Evo: pokud si koupíš štep révy v zahradnictví tak ho sazis tím roubovanym několik centimetrů nad terén. Nemůžeš ho rozvetvit hned u země pokud to chceš vést na drátěnku. Jestli chceš mít hlavu uvazanou u kůlu pak musíš rozvetvit kousek nad zemí.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Satan » 23 úno 2022, 19:44

Je rozdíl ve vedení révy stolní a moštové ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod haco » 23 úno 2022, 22:41

mustove odrody sa casto sadia pomerne husto (0,8 - 1,2 m od seba) a strihaju sa na jeden tazen (8-10 ociek). stolove odrody ukrajinskeho typu vo vseobecnosti rastu ovela bujnejsie. preto sa odporuca nechat im na dratenke vyrazne viac miesta (min. 2, idealne 2,5+ metra) a viest ich na 2-3 kmienky a rezat na viac taznov (spolu okolo 30 ociek). toto samozrejme plati pre dospely ker (4r+) v standardnych podach a vhodnych stanovistiach nasich okrajovych podmienok.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod moonvil » 23 úno 2022, 23:00

Už jsem tu tento názor jednou oponoval a udělám to znova - naprostou většinu stoláků lze pěstovat taktéž poměrně nahusto.
Máme tu hezké výsadby plné ukrainských a dalších stolních odrůd, kde není ani těch 8 oček, natožpak nějakých 30. Klidně 2-3 očka a jen jeden tažeň.
Jsou určitě výjimky, ale nebral bych to jako pravidlo, že stolák rovná se automaticky 30 oček!
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4063
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod haco » 23 úno 2022, 23:33

samozrejme je to vec nazoru, polohy a miery starostlivosti ktoru je potrebne nasledne vinicu drzanemu nakratko venovat :wink:
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod Marek1970 » 23 úno 2022, 23:35

Svojim spôsobom obaja môžete mať pravdu. Tá intenzita rastu a hustota sponu je asi závislá nielen od vlastností samotnej odrody ale aj podmienok kde je vysadená.
Neviem si predstaviť, žeby som doma v kvalitnej pôde vysadil stolové odrody na menšiu vzdialenosť ako 2 metre, čo je v mojich podmienkach to absolútne minimum vzdialenosti pri tej intenzite rastu čo sa ešte dá, síce ťažko, udržať neprehustené (novú výsadbu robím doma už na vzdialenosť 2,5m až 3m). Mám však pár koreňov viniča na včelnici v Malých Karpatoch, kde všetko rastie násobne pomalšie ako u mňa doma a ani po asi 8 rokoch od výsadby v spone 1 meter nemám tam s takouto vzdialenosťou problém.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod moonvil » 24 úno 2022, 08:32

haco píše:samozrejme je to vec nazoru, polohy a miery starostlivosti ktoru je potrebne nasledne vinicu drzanemu nakratko venovat :wink:


Ano, některé hustěji vysazené stoláky s kratším vedením budou klást vyšší nároky na údržbu, s tím souhlasím.
Pro drobného pěstitele, který si jich dá na zahrádku pár kusů, to ale zas tak nevadí. Hlavně jsem nechtěl, aby to vyznělo, že pak takové rostliny neplodí nebo tak něco.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4063
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod antarian » 27 kvě 2022, 20:09

Takovy dotaz, ohledne horniho vedeni vinne revy. Konkretne dvojity zaves.
Minuly rok jsem zapestoval budouci ramena (to bylo v pohode).

Kazdopadne na techto nove vzniklych ramenech jsem nechal jednotlive vyhony ve vzdalenosti cca 15 - 20 cm a protrhavam kdyz z jednoho pupenu vyrazi konkurencni.
Problem ale mam v tom ze rozhodne ne vsechny pupeny rostou nahoru jak bych potreboval.

Predpokladam ze jedine co asi muzu udelat je cekat a uvidim co se pod vahou ohne a co se ulomi? Dalsi rok zkratim na cca 3 ocka pripadne vice a pote uz bych se mel dostat do nejake udrzovaci faze.

Kazdopadne to zajisteni abych ty vyhony donutil rust dolu je pro me fakt zahadou (mozna jsem je mel ohejbat dokud byly mladsi a zrejme by to bylo snadnejsi a tohle jsem asi provahal a jen protrhaval konkurencni)

Mozna jeste jeden dotaz ohledne hroznu (ty kvety protrhat jiz nyni? nebo pockat az se zacnou tvorit hrozny po opyleni?)

Omouvam se za ten popis a terminologii, protoze to popisuju hrozne, ale snad me pochopite.

Vypada to asi takto: neco lepsi... a neco horsi...
Obrázek

Obrázek


Premyslel jsem jestli to jeste neprotrhat a neudelat vetsi mezery nez tech 15 az 20 cm.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod nene » 27 kvě 2022, 20:30

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4202
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod haco » 27 kvě 2022, 22:41

antarian píše:Takovy dotaz...

Problem ale mam v tom ze rozhodne ne vsechny pupeny rostou nahoru jak bych potreboval.

treba posudit vhodnost odrody. niektore su specificke tym ze rastu usporiadane - kolmo hore (aj z dole smerujucich ociek), ine rastu strapato - na vsetky smery, preto su vhodnejsie na pergoly a previsle pestovanie

Mozna jeste jeden dotaz ohledne hroznu (ty kvety protrhat jiz nyni? nebo pockat az se zacnou tvorit hrozny po opyleni?

to zavisi od odrody, veku vinica, vitality rastu - ak je to mlady ker (3-ti rok) stolova/velkobobulova odroda nechal by som pred kvetom po 1, pri bujnom raste max 2 kvetenstvach na letorost (po odkvitnuti nechat ten krajsi). ak mustova tak 2.


Premyslel jsem jestli to jeste neprotrhat a neudelat vetsi mezery nez tech 15 az 20 cm. netreba - nieco sa este same vylame :wink:
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod antarian » 28 kvě 2022, 08:29

super diky moc :-D

tak ja to proberu at ty kvetenstvi trosku zredukuju a vyhony jinak prozatim necham.
Vzhledem k tomu, ze odhadnout, ktera odruda poroste vzprimene nahoru a ktera ne neni uplne snadne a ne uplne snadno se tyhle informace na internetu hledaji. Mam vetsinu (ackoliv nyni to jiz mohu castecne pozorovat, ze to chovani jednotlivych odrud je ruzne).
V nejhorsim v pripade potreby u nekterych kousku zkratka vytvorim ramena nize a ten zpusob vedeni zmenim. (takze to neni zadna hruza)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Rez a vedenie vinnej révy

Příspěvekod antarian » 18 črc 2022, 11:15

Tak musim rict, ze jak jsem si myslel na zacatku jak si budu odpocitavat listy kde strihnout apodobne :-)))) (pri oseckovani jsem to tak skutecne jeste poprve delal) :-)))

Tak to bylo opravdu daleko od reality :-)

Uz jsem presel na system ze to projdu, pokratim zalistky a pripadne odstrihnu sem tam nejaky ten list pokud je neco hodne ve stinu a to je tak vsechno ... jinak to ani nejde a spis se jen tak snazim dodrzet principy o kterych jsem se docetl.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Předchozí

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník