Bezsemenné odrůdy

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Jožka » 10 črc 2022, 14:47

Tady řádili kroupy..
Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod nene » 10 črc 2022, 16:49

:?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod antarian » 23 srp 2022, 21:59

tak musim rict ze zatimco geliodor chutnal tak nejak "standartne" tak canadice je opravdu zajimave chutnajici reva :-D Chutna mi to a mozna i tim, ze to chutna uplne jinak bych rekl :-D Plus je i to, ze to dela hrozne pekne kompaktni hrozny, co kupodivu nijak netrpi chorobama a ani mi nepraskaji.

Geliodor mi praskal hodne a sli po nem vosy, ale bude to spis tim, ze byl touhle dobou uz relativne hodne prezraly a nepomohl tomu aktualni dest.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Pavuk » 16 čer 2023, 03:28

Kvitne Veles.
Takto to vyzerá aj po radikálnom reze a redukcii strapcov/kvetov...

Chuť plodov bez múčnatky super, no minulý rok chytil múčnatku ako hovado. Dobrých bolo možno 5 strapcov.

Uvidíme tento rok...

Obrázek
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Marek1970 » 17 čer 2023, 22:58

Martin, Veles je veľmi chutná odroda ale jej odolnosť všeobecne voči hubovým chorobám je veľmi mizerná. Voči múčnatke však zo stolových odrôd nie je odolné takmer nič (tzv. "samorodáky" do tejto kategórie nepočítam). Vidím že ho máš pod lexanom a ani to ho ako píšeš neochránilo. Cimus je tiež chuťová špička a rovnako extrémne úrodný ale s odolnosťou je na tom oproti Velesu o dosť lepšie. Bez postreku minimálne voči múčnatke to však u bezsemenných odrôd asi nepôjde (okrem napr. Somerset Seedless).
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Pavuk » 15 črc 2023, 02:26

Ahoj Marek,
Ďakujem veľmi pekne za info! Aj keď nepotešilo :shock:
Ale áno, ten Veles si mi už písal, že bude toto robiť. A mal si veru pravdu.
Mne žiaľ príde, že ten lexan robí zlobu. Pod ním neprefukuje a listy sa asi zaparia, keďže rastú nalepené na neho odspodu.
Čo mám na záhrade Venus (favorit rodiny), Lakemont (môj favorit), Skazku (teraz prvá úroda), Krasen (prvá úroda), Lorus (chuť slabšia), tak tie sú bez postreku ok a bez múčnatky, aj keď tu máme vždy extrémne silnú rosu. Teda pod lexanom nie :) A iba Veles a Kismis Citronnyj pod lexanom robia trable.
Keďže si mi to ale avizoval a minulý rok som to aj okúsil, tak som tie dva strekol tento rok už 2x Cabrio Topom. A prd pomohlo, asi by som musel každý list odlepiť od lexanu a streknúť aj z hora...
Ešte mám Kismis Rebeka a Uspech, no tým som na jar pri výrobe novej drátenky vylomil výhony, takže tie neviem, aké budú, no múčnatku zatiaľ tiež nemajú.
Aj Arni mal minulý rok, je vonku pri plote, strekol som a je ok zatiaľ.
Rozmýšľam vymeniť alebo preštepiť ten Kismis Citronnyj a mám ešte 2 miesta pri novej drátenke. Zvažujem na jedno z nich dať Issai actinidiu a vyberám, čo ešte dať z viniču.
Páči sa mi asi Himrod. Má niekto?
Alebo radšej Cimus, ktorý si spomenul? Či ten Sommerset seedless?
Ideál bezsemenné, u nás to inak nik nechce.
Dik!
M
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Pavuk » 15 črc 2023, 02:28

Obrázek
Veles dnes. Krása. Teda až na múčnatku,ktorú som už našiel aj na plodoch. A tie dostali fungicídu dosť :|
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod haco » 15 črc 2023, 14:42

proti mucnatke prestriekat strapce Kumulusom, prip. Vitisanom a polku strapcov dat prec - ak dobre vidim tak si nechal 2 velke strapce na letorast, co nema sancu utiahnut tych par listov do dobrej kvality
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Marek1970 » 15 črc 2023, 22:20

Ahoj Martin, Somerset patrí medzi najodolnejšie, jeho nevýhodou sú však miniatúrne bobuľky a miniatúrne strapce a aj rast na vlastných koreňoch má pomalší, čo nie každému vyhovuje. Cimus je muškátová lahôdka ale tiež nie je moc odolný perenospóre, keďže je to produkt kríženia Velesu, z mojich doterajších skúseností sa však Cimus dá o niečo ľahšie pestovať ako Veles (aspoň u mňa). Bezsemenných odrôd je veľké množstvo, medzi mojich favoritov z pohľadu relatívnej odolnosti a chuti patria Zolotce, Joy, Jutal, Kišmiš černý sultán, .... ale i tebou spomínaný Venus alebo Skazka sú fajn. Je toho veľa čo stojí za to vyskúšať (vrátane Cimusu) ale niektoré odrody sú skrátka náročnejšie na starostlivosť (starať sa samozrejme treba aj o vyššie uvedené). Číslo na mňa máš, keď tak sa niekedy ozvi, ak by si niečo z menovaných alebo iných bezsemenných odrôd chcel vyskúšať.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Pavuk » 19 črc 2023, 22:19

Ahojte,

Haco ďakujem, skúsim postrek a redukciu, ako vravíš.
Ja som strapce síce zmenšoval cca o 30-40%, ale áno, nechal som dva, kde boli dva.
Takže dám každý na polovicu, nech to nie je také husté. Aby som nedal jeden preč a druhý budem mať giga a super hustý.
Môže byť?

Marek, super, vďaka.
Po štúdiu tých odrôd som si vybral Cimus a Zolotce S6

Uvidíme, ako dopadne Veles tento rok v KE s Kumulusom a redukciou.

Ozvem sa cez telefón, dik Marek!

M
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod nene » 20 črc 2023, 03:08

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Marek1970 » 20 črc 2023, 16:59

nene píše:https://www.youtube.com/watch?v=r8i7l-Ukavg&t=790s

Je to tak, pri mnohých odrodách je nutná redukcia strapcov, niekedy až veľmi veľká redukcia. Skúsenejší odo mňa ma naučili, že pri stolovom viniči obzvlášť často platí príslovie: "Kdo chce víc, nemá nic."
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Pavuk » 21 črc 2023, 03:43

Super, ďakujem.
Video tiež objasnilo, takže s ťažkým srdcom to teraz urobím.
Síce rusky neviem, no 99% som pochopil.
Pošlem potom foto :wink:
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod duso1979 » 29 srp 2023, 19:51

Dobry den. Som uplny hroznovy zaciatocnik. Vidim ze je tu toho vela, nevyznam sa v tom a aj tak by som zle vybral. Prosim poradte jednu svetlu a jednu tmavu skorsiu odrodu bezjadierkoveho stoloveho rezistentneho hrozna(bezjadierkove kvoli problemom so zlcnikom). Oblast severovychod SK-Bardejov. Vidim ze nove odrody maju vselijake zaujimave tvary bobul. Su naozaj krasne a velke. Ako si z toho vybrat? Rastie mi jeden zakoreneny odrezok, ale napadla ho nejaka choroba. Nechcem pouzivat chemiu ak sa da. Dakujem za kazdy postreh a odporucanie odkial kupit.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
duso1979
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 srp 2023, 11:47

Re: Bezsemenné odrůdy

Příspěvekod Stanley_51 » 29 srp 2023, 21:10

duso1979 píše:Dobry den.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků