Vinná réva ( Vitis )

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Marek1970 » 29 říj 2021, 06:42

Jaro, najvyššiu pravdepodobnosť úspešného prijatia máš pri vrúbľovaní "hnedým" alebo zeleným vrúbľom do zeleného dostatočne vitálneho výhonu niekedy na konci mája, vtedy ti nový ťažeň dokáže do zimy aj dostatočne vyzrieť. Tak to robím ja a pokiaľ viem, takto to robil aj Michal (haco). Vrúbľovanie do koreňového krčka alebo do "hnedého" nie je zďaleka také úspešné ako prvá metóda. Ale i tebou spomínané očkovanie môže byť v pohode pokiaľ dáš pre istotu viac očiek urobíš to v správnej dobe a pred očkovaním namočíš vrúble.
Pripájam video na to vrúbľovanie: https://www.youtube.com/watch?v=s0K0ZnVQPuM
a tu je video na očkovanie, ktoré je ako odkaz názornej ukážky očkovania už aj na inom fóre:
https://www.youtube.com/watch?v=cSxfqK76dL8
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 29 říj 2021, 23:42

pri stepeni vinica ciernym do zeleneho je uspesnost vysoka - 80%+.

ostatne metody nemam odskusane, ale podla dostupnych info je ich uspesnost vyrazne nizsia (problem trafit ten spravny cas, ked zacina prudit miazga / ochranit zeleny step pred zaschnutim)
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod nene » 30 říj 2021, 09:38

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod nene » 30 pro 2021, 12:31

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Jožka » 30 pro 2021, 12:57

Nene - tohoto amerického brouka tu už dávno máme, akorát tomu nikdo nevěnoval pozornost.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 02:06

Zdravim,

Kupili sme dom so zahradou a robim plany, co tam zasadim. Je to rovina pod mensim kopcom (juzna strana) pri Leviciach cca 180m.n.m., je to vinarska oblast, takze asi bude zvyseny tlak chorob).
Pre zaciatok by som skusil 3-6 stolovych odrod (uvidim kolko miesta sa mi podari najst).
Mali by byt najma odolne, chutne a urodne.
Pre zaciatok by som skusil biele, cervene aj ruzove. Bezsemennost nie je kriterium. Dozrievajuce pocas celej sezony, ale radsej skorsie ako neskorsie.
Budu umiestnene v zahrade. Striekaniu by som sa rad vyhol.

  • biele:
    1. Arni
    2. Zolotce
    pripadne Galahad, Geliodor, Valjok, Cimus
  • cervene:
    1. Skazka alebo Šarada UA
    pripadne Kismis Cierny Sultan, Rembo
  • ruzove:
    1. Somerset seedless
    2. Aladdin

Sadenice skusim zohnat od bred_ik-a

Co poviete?
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Marek1970 » 08 led 2022, 09:10

Nie je čo dodať, všetky menované odrody sú výborná voľba, záleží na koľko koreňov je miesto. Stolové odrody však potrebujú dostatok miesta inak z toho zostane len neprehľadná húština a tlak chorôb bude neúnosný. Ak pôjdu do rady tak rozostup medzi jednotlivými koreňmi by som dal 3 metre, časom sa aj to zaplní ale dá sa to ešte udržať pod kontrolou. Mojimi top favoritmi z toho zoznamu podľa farieb sú Zolotce (biele), Šarada UA (tmavé) a z ružových, ak by som si mal vybrať medzi tými dvoma odrodami, tak Somerset Seedless by vyhral pred Alladinom, aj keď má malé bobule a aj malé strapce (možno by ho ale chcelo mať navrúbľovaný na nejakej bujnejšie rastúcej podnoži, lebo rastlina rastie spočiatku dosť pomaly). Z celého zoznamu úplne bez postreku sa dá pestovať asi len spomínaný Somerset Seedles ale aj všetky ostatné patria skôr k tým odolnejším, bez postreku voči múčnatke to však u nich nepôjde.
No a nákup u Iva Kotrleho môžem len odporúčať.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 18:10

Vdaka.
Ak by som mal vybrat jeden, tak urcite Somerseed, ale miesta by malo byt aspon na 3 korene (cca 10m popri plote. Zahrada je orientovana vychod-zapad. Niekde som videl odporucanie riadkov V-Z, inde S-J, inde zase pozdlz prevladajuceho smeru vetra (ten by mal byt JV). Aj kvoli stromom, co tam su, som sa nakoniec rozhodol, ze to bude najlepsie V-Z).
So strihanim vela skusenosti nemam, ale viem, ze je viacero sposobov. Pozeral som nejaku teoriu a celkom sa mi pozdava https://simonitesirch.com/simonitesirch-pruning-method/ resp. https://www.youtube.com/watch?v=jX9tBAT1XRE. Sice pestuju mustove odrody, ale bol som prekvapeny, ze ich maju sadene celkom blizko pri sebe. Na tom videu (resp. dalsich, kde to maju uz olistene), to nevyzeralo prehustene. Teoriu o poctoch ociek na tazen este nemam celkom zvladnutu, ale ak ohnem letorast na tazen, necham tak 8-10 ociek by sa malo vojst do nejakeho 1,5m. Najhorsie, co by sa mohlo stat je, ze nevyuzijem potencal korena. Pri stolovych sa odporuca 1 strapec na letorast. Ale v pripade strasieho/silnejsieho korena by sa dala zvysit uroda nechanim viacerych strapcov na letorast, pri rovnakej dlzke tazna. Takze pri rozstupoch 1,5m by sa mi tam zmestilo tereticky 6 korenov.
Je to vsetko len teoria, takze ma oprav ak hovorim hluposti.
Pripadny aky rez/sposob vedenia sa osvedcil tebe?

Este som pozeral, ze Ivo ma niektore odrody ako pravokorenne a niektore na podnozi SO4. Predpokladam, ze ak je moznost vyberu, tak je asi lepsie zobrat tu na podnozi.
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Marek1970 » 08 led 2022, 19:34

Pri 10m plote by som vysadil maximálne 4 korene. Stolové odrody sa absolútne nedajú porovnávať s muštovými a skutočne 2,5m je minimálna vzdialenosť na akú by som s terajšími skúsenosťami ja osobne sadil vinič (stolový). Tiež som v minulosti sadil s menšími medzerami ale časom som musel každú druhú rastlinu odstrániť, takže sadiť "stoláky" na 1,5 by som neradil. Pri dobrej výžive a starostlivosti rastie väčšina súčasných stolových odrôd šialeným tempom (silu rastu Ivo uvádza pri jednotlivých odrodách v ich popise) a na to treba myslieť už pri výsadbe, inak to bude trápenie udržať vinič vzdušný a zdravý. Spôsob vedenia je trochu zložitejšia téma a necítim sa na to aby som tu rozdával rady, niektoré odrody potrebujú dlhý rez na ťažne s 10 až 15 očkami, niektoré sa dajú rezať na čapíky. Vo všeobecnosti asi ale platí, že stolové odrody ukážu svoje možnosti až časom, keď majú dostatok "starého dreva". Preto vedenie treba prispôsobiť odrodám. Ja mám väčšinu odrôd vedených na dva dlhé ťažne po jednom na každú stranu od kmienka ale postupne niektoré idem trochu upravovať na "protismerné" dlhé ťažne. Či pravokorenné alebo na podnoži je tiež individuálne a závisí aj od toho koľko viníc je v okolí. Fyloxéra tu stále je a ak je nebezpečie že sa táto potvora môže niekde zo susedstva dostať na záhradu a na korene, tak je vinič na podnoži asi veľké pozitívum. Avšak toto nie je jediné ochorenie (škodca) viniča. Asi 80% rastlín mám pravokorenných, zvyšok na podnoži, rozdiely sú závislé od jednotlivých odrôd.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 08 led 2022, 22:26

ako pise Marek, v klasickych vinarskych oblastiach (ako je aj okolie Levic) by bolo rizikom ist do pravokorennych sadenic. aj ked vacsina stolovych hybridov pochadzajucich z Ukrajiny je prekrizena s vychodoazijskymi vinicmi, ich odolnost fyloxere nie je preverena.
a ked das stolovy vinic na husto tak namiesto strapcov budes pestovat drevo :) dobre rastuci ker 4r+ potrebujes strihat na min. 25-30 ociek, aby neboli letorasty prilis hrube - tym padom dobre vyzrievalo drevo a zakladali sa v ockach kvalitne kvetenstva (a teda strapce do buduceho roku). na to potrebujes pri ca. 10 cm vzdialenosti ociek okolo 2,5-3 m na dratenke. jej vyska by mala byt kolko dociahnes (napr. 2.2 m) - aby sa tam zmestilo aspon 15 listov na letoroste - inak listova plocha nemusi utiahnut do zrelosti ani spominany 1 strapec na letorost (obcas sa stane, ze ma aj do 2 kg) S6

SaS rez pri bujne rastucich stolovych odrodach nie je realny, skor tie 2-3 kmienky (idealne co najdlhsie-kludne aj 1.5-2 m-sikmo vedene) na konci s 10-15 ockovym taznom. alebo potom pergola.

ak chces viac odrod, tak sa da cast kra casom prestepit (po zapestovani kmienkov - napr. v tretom roku)
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod MarekZ » 09 led 2022, 02:59

Ok, to dava zmysel... Na drevo to nepotrebujem pestovat.
To vedenie/strihnie este stoji za zamyslenie, ale aspon uz viem, co posadit.
Pergolu nemam k dispozicii a to prestepenie stoji za zamyslenie.
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod moonvil » 09 led 2022, 10:01

haco píše:a ked das stolovy vinic na husto tak namiesto strapcov budes pestovat drevo :) dobre rastuci ker 4r+ potrebujes strihat na min. 25-30 ociek, aby neboli letorasty prilis hrube..


25-30 oček je potřeba snad jen u některých odrůd, ale jinak to není tak zlé. Většinou to lze s úspěchem pěstovat i na 2-3 očka na jednoduchém závěsu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod haco » 09 led 2022, 19:10

25-30 ociek na ker samozrejme... ci sa to rozdeli na 2 tazne alebo 10 capikov je na preferencii pestovatela a miery rodivosti danej odrody pri kratkom reze. treba ratat s tym ze na jar sa nie vsetky ocka prebudia (niekedy aj tretina) a cast letorostov bude rast neduzivo/nebude mat kvetenstvo (tie sa zvyknu vylamat). takze vo finale bude na kre +/-20 letorostov.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod Satan » 24 úno 2022, 13:38

Réva v Krušných horách ve staré zahradě , stáří odhadem
padesát let ?
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Vinná réva ( Vitis )

Příspěvekod vrana » 06 bře 2022, 19:58

https://youtu.be/Ns_yJfvy1RE?t=455 to jsem viděl na you tube
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron