Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod Jožka » 28 říj 2022, 18:49

Máte to moc pěkné..
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 01 lis 2022, 18:57

Tak je listopad a banány pořád ve vegetaci, dokonce i rostou díky extrémně teplému konci října. U nás ještě nebyla ani jeden den mlha ani nízká oblačnost. Že by byly listy zelené do listopadu se asi 1 nebo 2x stalo už, ale aby byly listy nepoškozené od větru, se nestalo ještě nikdy.
Tahle skupina nakonec těch skoro 5 metrů zase vyrostla, teď hezky svítí na zahradě, když skoro vše opadalo :D .
Obrázek

Druhá mladší skupina je o něco menší, ale testujeme tu různé druhy banánovníků a letošní zimu přežily zimu jen tak pod listím minimálně další 3 druhy, jsou na druhé fotce, mají třeba bíle ojíněný kmen nebo fleky na listech. Zimu přežila i Musella lasiocarpa.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 17 lis 2022, 10:59

Na noc z pátka na sobotu hlásí sněžení i do nížin, takže banánovník to má spočítané! V sobotu ráno je v předpovědi -6°C. Zítra jim ořežu listy a zazimuji je.

P.
Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 17 lis 2022, 12:43

U nás to vypadá, že by teplota nemusela jít pod -3°C a v příštím týdnu se má opět oteplit i v noci nad nulu, takže zimování banánů asi ještě odložíme. My většinou zimujeme když se hlásí řada dní s denní i noční teplotou kolem nuly nebo těsně pod ní, nebo když hlásí nárazově pod -5°C. Do této hodnoty většinou ani nestihnout zmrznout kmeny. Stejně je to všechno mokrý a nestihli bychom to :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 17 lis 2022, 16:43

Předpověď hlásí -6 v noci a celý den -2, to by pomrzly kmeny. Další dny sice kolem +4, ale věřit se tomu moc nedá.

Pavel
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 18 lis 2022, 00:17

Ano, -6°C už umí roztrhat kmeny, kupodivu ne fatálně, už máme zkušenost, že pak na jaře kmeny obrazily po týdenním celodenním mrazu s minimy kolem -5°C a úplném nezakrytí. Ale riskovat to se nevyplatí.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 19 lis 2022, 01:45

I my už zazimovali,tak uvidíme, jaká ta zima letos bude..
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 19 lis 2022, 12:19

Gratulace! My chtěli, ale prostě jsme to nestihli, tak se uvidí. Zatím bylo -3°C a teď jsou celé pod sněhem.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 21 pro 2022, 14:32

Moje M. basjoo a M. velutina krátce před zazimováním v listopadu. Na M. velutina jsem zvědav :)
Obrázek

Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 23 pro 2022, 15:48

Super pokus!

U nás s ním jsou prachmizivé zkušenosti co se týče pěstování venku se správným zimováním. Dej pak vědět, jak si vede S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 03 led 2023, 09:33

Rád bych se taky pokusu s Velutinou účastnil, bohužel jsem ji nikde nesehnal a měsíce vysetá semena nedělají nic :( Neměl by někdo náhodou rostlinu navíc?

Na výsledek zimování jsem také zvědavý! Longr, pošleš fotky tvého krytu banánovníků?
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 03 led 2023, 19:59

Já bral M. velutina myslím z Flora Toskana, ale koukám, že celkem zdražili. Kryt je jednoduchý, foto buď vyhrabu nebo vyfotím zítra. V práci jsem v odpadu sebral dvě velké polystyrenové bedny a jednu menší, ve kterých nám chodí laboratorní věci v suchém ledu. Mají stěnu cca 5 cm. Když je v nich suchý led, tak ty bedny zvenku nestudí. Dvě jsem prořízl a naštosoval na sebe, tu malou pak na vršek. Snažil jsem se, aby měl kryt dost velkou základnu. Vevnitř je ještě vrstva tlusté (cca 2 cm) filcové geotextilie. Přes to je omotaná tenká geoška a navrch omotávka igelitu, ať to nevlhne. Báze je obsypána kůrou, aby pod to netáhlo. Řezné rány po odstraněných listech a vrcholech zasypávám preventivně Championem.
Pro M. basjoo stavím kryt z 10cm polystyrenových desek a taky dávám vrstvu hrubé netkanky. Tu netkanku dávám hlavně proto, že ty kryty nejsou lepené, jen skládané. Navrch zas vrstvu tenké geošky a igelit. Vzhledem k tomu, že jinak pro nic kryty nestavím, tak na to vyplácám skoro všechen izolační materiál, co mám :D Vzhledné to moc není, ale to je mi putna :) Basjoo to zvládlo už třikrát a v pohodě, tak uvidíme, co řekne velutina.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 03 led 2023, 22:07

Co se týče nevzhlednosti krytu, asi vedu :lol: každý rok jsem z 6cm polystyrénu slepil 1x1m "bednu", kterou jsem vycpal slámou a zakryl 10cm EPS. Přes to plachta kvůli dešti. Banánovník vždy přezimoval suprově, dokonce zjara v bedně rostl. Jenže se rozrostl a už to takto dále nešlo. Nakonec jsem zatloukl do země 5 dřevěných kolíků, na ně nasadil 50mm KG trubku, vyskládal to tím 6cm EPS a dovnitř napěchoval 15 cca 100l pytlů slámy :) celé to omotal stretch folií a děj se vůle boží!

Nechal jsem banánovníky hodně vysoké, bál jsem se, že bych si u mohl u nejstaršího uříznout případný květ ve středu. :(
Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 04 led 2023, 15:39

U mne takto :)
Obrázek

Obrázek

Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 04 led 2023, 20:14

PavelP píše:Co se týče nevzhlednosti krytu, asi vedu :lol: každý rok jsem z 6cm polystyrénu slepil 1x1m "bednu", kterou jsem vycpal slámou a zakryl 10cm EPS. Přes to plachta kvůli dešti. Banánovník vždy přezimoval suprově, dokonce zjara v bedně rostl. Jenže se rozrostl a už to takto dále nešlo. Nakonec jsem zatloukl do země 5 dřevěných kolíků, na ně nasadil 50mm KG trubku, vyskládal to tím 6cm EPS a dovnitř napěchoval 15 cca 100l pytlů slámy :) celé to omotal stretch folií a děj se vůle boží!

Nechal jsem banánovníky hodně vysoké, bál jsem se, že bych si u mohl u nejstaršího uříznout případný květ ve středu. :(
Obrázek


Já bych řekl, že to je ještě docela v pohodě :) .

Taky bych řekl, že je v celku jedno, čím jsou banány obaleny, ony nejsou vybíravý a žádný materiál nebyl molekulárně vyvinut k zimování :D . Podstata zimování je, aby se mráz nedostal ke kmenům. A vzhledem k tomu, že nic co se strká do zásuvky teplo nevyrábí, tak jakýkoliv materiál vždy promrzne. V tomhle ohledu je tak výhodnější vyrábět široké a nízké kryty, kde se může zachytit co nejvíce zemního tepla. Naprosto úžasné měření zde prováděl Brano zhruba uprostřed stránky viewtopic.php?f=23&t=285&start=510
Což je přesně ten důvod proč to funguje, ve velkých krytech se udělá svoje klima, a zcela se tím vyrovnají extrémy do - ale i do + .

Já jen dodám, že po našich zkušenostech už celé kmeny - ani "co nejvyšší" - již nezimujeme. Nemá to význam. Kvetoucí kusy mají nějaký pud sebezáchovy a pokud je banán těsně před květem, tak udělá ještě na jaře kmen a rovnou květ. Kusy co byly před zimováním třeba měsíc před květem, tak by se kmen nesměl skrátit ani o 1 cm, aby se květ nepoškodil, což není reálné.
A na výšku kmenů pro příští sezónu je výhodnější kmeny uříznout naopak do 1 m, oni se rádi snaží a vyrostou více, než když mají ten start už jednoduší - taky otestováno :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků