Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 09 říj 2021, 11:41

Trochu mi premrzli v noci Basja, hlasili u nas sice +3, nakonec bylo ale -3......zakryvat jsem je planoval az dnes. Co ted s nema prosim mam delat?....mam ty listy orezat, nebo nechat tak zatim? Mam v planu je necim zakryt ted na tech par dni, co budou mrazy a jenom pres noc, pres den bych je odkryval. Na budovani polystyrenoveho zimniho krytu je jeste asi brzo co?
Obrázek
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 10 říj 2021, 21:47

ladisg-- jsem začátečníček, ale i tak se pokusím odpovědět, --- já bych listy ještě neodřezávala, (až z nich bude totální salát, tak jo) a jak píšeš na noc přikrýt, přes den odekrýt ( a tak pořád dokola, dokud neudeří pořádné mrazy, aby mohl být zakrytý aj přes den) Já ho ještě ani přes noc nezakrývám, myslím že ho mám trochu větší než ty, tak doufám, že ten můj to ještě nějakou dobu ustojí - doufám, že až do konce října, ale to vše záleží na počasí....
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 11 říj 2021, 10:20

No zatim to tak praktikuju 'odkryt-zakryt', je to ale trochu opruz, mam je na zahrade u nasich. Ted kdyz jsou listy kaput, tak pseudokmen by mel udajne vydrzet trochu vetsi mraz, snad az -5°c jsem nekde cetl, tak uz to s tim zakryvanim asi nemusim az tak prehanet. Nicmene bych mel asi zacit shanet nejaky ten polystyren, protoze uz zase strasi s nejakou studenou frontou a snezenim.
No vetsi ho nemas o trochu, ale o moc :) , tak snad se taky pristi rok dockam, ale z toho zimovani mam teda dost obavy.
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 11 říj 2021, 12:13

zwargy píše:No veď nečakám žiadne zázraky, ale po tých rokoch budem rád, ak sa podarilo dopestovať aspoň niečo jedlé :) Ako dlho to trvá, kým dozrejú a ako to spoznám?


Záleží v jakých teplotách dozrává. V našem klimatu například pokud vykvete i hned z jara, tak nestihnou do zimy plody vyzrát :) . A nejedlý není, jen jaksi na tom není co jíst, měl jsem v ruce zralé plody basja a nebylo tam prostě co jíst, zelený bombonek s trochou trpkého škrobu. Spíš by mě zajímalo, jestli v nich budeš mít semena, z toho co jsem viděl, plody semena neměly, což si dost protiřečí s tím, co se o tom banánu píše.

ladisg píše:No zatim to tak praktikuju 'odkryt-zakryt', je to ale trochu opruz, mam je na zahrade u nasich. Ted kdyz jsou listy kaput, tak pseudokmen by mel udajne vydrzet trochu vetsi mraz, snad az -5°c jsem nekde cetl, tak uz to s tim zakryvanim asi nemusim az tak prehanet. Nicmene bych mel asi zacit shanet nejaky ten polystyren, protoze uz zase strasi s nejakou studenou frontou a snezenim.
No vetsi ho nemas o trochu, ale o moc :) , tak snad se taky pristi rok dockam, ale z toho zimovani mam teda dost obavy.


Nemusí se zakrývat, ani odkrývat, není to třeba :) . Listy nic nevydrží, ale kmeny jsou mrazu uzpůsobené. Samozřejmě čím mladší rostlina, tím hůř ten mráz snese, ale basja zimujeme většinou až během listopadu, loni si prošly týdenním obdobím, kdy byly i celodenní mrazy a noční klesaly k -6°C a to už byly v celodenním stínu! Kmeny byly na dotek plné ledu a vršek u některých puknul. Zimovali jsme je vlastně zmrzlé. Na jaře jsme odzimovali krásné zdravé kmeny a všechny obrazily z té zmrzlé špičky. Fakt není třeba kolem nich tak lítat.
Tady bylo včera -2,4 a dnes -2,1°C, z listů jsou saláty, nestřiháme nic, až těsně před zimováním, do tý doby slouží listy jako malá ochrana kmenů proti mrazu.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 11 říj 2021, 15:25

Dekuju oboum ....dobra Rudo, zatim je necham tak, bez zakryvani. Stejne jsem je zakryval nejakou tenouckou tkaninou a pres to igelit a dost se tam vytvarela vlhkost, tak at je tou zvysenou peci nezabiju sam :D
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod jardos » 25 říj 2021, 17:47

Dnes som bol pozriet Basjaa kusok od nas. Narastli ako kazdy rok paradne. Tu bol vcera prvy mrazik jesene, ale zatial to listy ustáli. Tieto sa cez zimu nechrania nijak.
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 26 říj 2021, 15:49

Tak u mne se už basjoo podobá salátu, ale zimovat ho ještě nehodlám--když vydrží teploty, a nepůjdou pod nulu, tak z banánovníka bude holt strašáák :D
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Martin1986 » 28 říj 2021, 12:46

Tak jsem zazimoval bananovni musa basjo. Serizl jsem ho, nechal 15 cm vysoky kminek, obestavel polysterenem, vyplnil nadrobenym polysterenem a vse na jizni strane domu, kde taje snih i kdyz je deset stupnu mrazu. To by mohl zvladnout ze?
Obrázek

Obrázek
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Banánovník

Příspěvekod pavell » 28 říj 2021, 15:10

Máš tam velké mezery, pokud něco děláš tak pořádně.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 28 říj 2021, 23:19

Psal jsem to tu-doufam. Tajemství není v tloušce polystyrenu, ale ve velikosti krytu. Dejme tomu, že je vrstva polystyrenu dost tlustá na to, aby mrazu trvalo dlouho, než tím projde, jenže když vidím tu pidi bedýnku, promrzne to přes zem během pár dní :wink: . JM je proslulá tím, že trpí na holomrazy, u vás bych si dal obzvlášť záležet na kořenovou péči.
Pokud přežije zimu, příště doporučuju ten kryt udělat prostornejší, aspoň o metr.

A jestli můžu ty rady hnidopicha dovést za hranu přijatelnosti, použít polystyren jako vystýlku nedoporučuju. Ač je to nelogické, doporučuju něco co může hnít. Seno, sláma, listí. Když to přes zimu navlhne, je to jen dobře, banán to neohrozí a voda pomůže k izolaci ještě víc- každoročně vyzkoušeno. Naopak mam nejhorší výsledky v zimování například v suchým sklepě, kde byla absence vody.

U nás pořád šalátiky, bylo už 2x pod -4°C a mnohokrát pod nulou. Ještě nějakou dobu, pár týdnů, budou strašit kolemjdoucí veverky. Nejvyšší kmen má 260-270 cm.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod Slavomir » 12 lis 2021, 20:34

Zdravím komunitu pestovateľov banánovníkov v strednej Európe, dnes sa tu hlásim po prvý raz...
Toto fórum som objavil iba poslednú zimu, keď som hľadal relevantné skúsenosti pestovateľov banánovníkov Musa basjoo, no netušil som koľko pestovateľov je hlavne v krajoch českých...
V ďalšom príspevku potom popíšem moje skúsenosti z posledných 18 mesiacov pestovania banánovníka Musa basjoo.

Má však niekto skúsenosti s pestovaním banánovníka Musa DaJiao ? Mal by to byť kríženec Musa balbisiana a Musa sikkimensis s lepšou odolnosťou voči chladu, ale hlavne, mal by produkovať jedlé banány.
Chladová odolnosť je vraj listy +2´C/ kmeň -2´C a podzemok -8´C, zdá sa že s tými listami to sedí, šlahlo mi ich 0,5 stupňa nad nulou a škaredo sfľakateli...

Obrázek

Zvláštne sa tento banánovník vysporiada so staršími listami - proste ich od kmeňa "odhodí", čo je vidieť na spodných listoch.


Obrázek

Ale zase dopestovať si jedlé banány na banánovníku voľne zasadenom v pôde a v strednej Európe je dosť veľká výzva...
Uživatelský avatar
Slavomir
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2021, 14:18
Bydliště: Most pri Bratislave, 128 m.n.m, USDA 7b/8a

Re: Banánovník

Příspěvekod J.K. » 12 lis 2021, 22:00

Nechcem kaziť radosť, ale skôr je to utópia. Obyčajný cavendish na to potrebuje cca 7 - 8 mesiacov vegetácie, pochybujem že tento bude na tom výrazne lepšie. Aby si dopestoval naozaj jedlé plody, musel by si dokázať prezimovať rastlinu aj s listami a tá by si musela načasovať kvitnutie hneď na jar.
Naposledy upravil J.K. dne 13 lis 2021, 11:02, celkově upraveno 1
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Stanley_51 » 12 lis 2021, 23:00

Slavomir píše:Zdravím komunitu pestovateľov banánovníkov

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 21 lis 2021, 18:57

Ahoj, ano je to utopie, navíc ty kříženci a podobně byly aspoň doposud jedno velké fiasko. Vyzkoušeli jsme již plno "zaručených" kříženců nebo kultivarů a žádnej se asi z daleka nevyrovnal Musa basjoo. Například hodně vyzdvihovaný sikkimensis je neuvěřitelné zklamaní, při zimovaní v teplotě pod 10°C doslova umrzá.
Balbisiana je dobrý druh, osobně ho zkoušíme jen krátce, ale měl by se zimováním typu "hromádka listí" přežívat v zóně 7a. Ten sikkimensis se tam cpe kvůli udajně chutnějším plodům (nemohu posoudit). Obávám se ale, že střední Evropa je pořád moc chladná a s krátkým létem na nějaké větší úspěchy v pěstování DaJiao. Jo, nějaký uzavřený dvorek v mikroklimatické oblasti a ještě k tomu ve velkým městě, tam by se možná zadařilo aspoň o přezimování, plodnost ale těžko.

Jinak my jsme basja zazimovali dnes S6 , zase pár dní před příchodem již zimních mrazů. Máme letos 2 skupiny, jedna bude jen pod listím, přitom je to ta vzácnější skupina, kde jsou i testovací druhy různých banánovníků. A pak klasická skupina basjům, letos jsme i přes loňský úspěch kmeny řízly cca 60 cm nad zemí, tahle výška se nám osvědčila jako nejlepší, jelikož basja pak o to rychleji vyrostou do výšky a ještě výš, než když se kmeny přezimují ve 2 m. Je to zvláštní, ale je to tak.
Jeden z kmenů měl v "sobě" květ, což se pozná že místo kruhů je tam bílá plocha asi 4 cm v průměru. Tento kmen se na jaře už neprobudí. Květ nebyl vyrostlý ani naznačen na kmeni, teprve se začínal někde v kmeni tvořit.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 23 lis 2021, 17:22

Domek jsem dneska postavil, jen se chci zeptat jak udělat střechu. Půlku střechy jsem přilepil pěnou napevno a nevím zda mám zapěnovat i tu druhou polovinu, aby to bylo neprodyšně uzavřeno, nebo to tam jen volně položit ať to trochu dýchá( jsou tam ale dost mezery, místy i tak 0,5cm). Přes to příjde nakonec ještě plachta.
Obrázek

Obrázek
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník