zakořenění růžice

zde můžete probrat vše o pěstování ananasu

Moderátor: Stanley_51

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod PavelP » 21 zář 2022, 08:03

O víkendu jsem už všechny ananasy přesunul na zimní stanoviště do pracovny, kde je +- 18st. Venku už je v noci vážně kosa a nechtěl jsem je trápit. Navíc by hrozilo uhnití, jsou promáčené. Ten největší, po 5 letech, nasadil květ S6
Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod radek.god » 21 zář 2022, 13:54

Tak to Ti gratuluji Pavle S14
Mevse to za mnohem delsi dobu nepovedlo.
Kazdopadne ted spekuluju a jsem lehce nervozni z tech nocnich teplot.Praha se zmenila z desiveho 1°C na ne moc vesele 3°C. Ssmozrejme mam vse venku vcetne ananasovniku a googluju minimalni teploty ruznych rostlin... :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod PavelP » 21 zář 2022, 14:11

radek.god píše:Tak to Ti gratuluji Pavle S14
Mevse to za mnohem delsi dobu nepovedlo.
Kazdopadne ted spekuluju a jsem lehce nervozni z tech nocnich teplot.Praha se zmenila z desiveho 1°C na ne moc vesele 3°C. Ssmozrejme mam vse venku vcetne ananasovniku a googluju minimalni teploty ruznych rostlin... :shock:


Někde jsem četl, že pod 10-12st nerostou a mínusová teplota je pro ně konečná :( ale možná si to jen špatně pamatuji. Každopádně, jestli hrozí teplota kolem 1-3st, raději je ukliď. Předpověď není vždy ve shodě s realitou :wink:
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod Mirek » 23 zář 2022, 14:14

Myslím, že dokonce pod 15°C zastavují růst, se někde uvádělo. Každopádně teď už nemá smysl je ve skleníku trápit, já jsem čerstvě zakořeněnou rostlinu přenesl do vnitřních prostor minulý týden.
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod radek.god » 23 zář 2022, 15:23

Tak aspon tu teplotu otestuju Mirku.
Nechal jsem je samozrejme venku :shock:
Pred vychodem slunce mohly byt 2-3 stupne
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod Jožka » 26 zář 2022, 18:09

Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod Jožka » 26 zář 2022, 18:11

Mladá rostlina zatím bez plodu.
Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod radek.god » 20 říj 2022, 14:06

Jozko, to je parada!
A to je z jak velkeho plodu, ta ruzice?
Ja mam ananasovniky stale venku a to nevim zda uz nebyla dnes brzo rano prvni 0°C :shock:
Jeste mam jednu ruzici na zakoreneni, ale ani po 3-x mesicich to poradne neprokorenilo, ackoliv nejevi znamky hniloby a je i ve stredu zelena...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod PavelP » 21 říj 2022, 13:20

Radku, ty mu tou teplotou teda dáváš :shock: má to nějaký důvod, proč jsi ho už nepřesunul do tepla?

Pokud růžice nehnije, dej mu čas a hlavně na ni nesahej nebo s ní nehýbej. Mladé kořeny jsou opravdu náchylné na poničení.

Jinak ten můj roste parádně, posílám foto po měsíci od objevení květu ve středu.

P.

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod radek.god » 22 říj 2022, 10:55

Pavle duvody, proc mam kaktus jeste venku jsou napr :
1) jeste nebylo hlaseno 0°C , predpoved na noc pravidelne sleduji
2) jeste ma byt pres den +/- hezky nebo prijatelne mezi 10-20°C
3) a asi hlavni, jsou prostorove duvody, kdy je kvetinac velky a tezky jako krava a budu ho muset tahat do 3 patra + bude to zabirat dost mista v byte, kdy pak muze pritelkyne nadavat :?, ze z bytu delam botanickou zahradu :P .
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod PavelP » 22 říj 2022, 11:31

radek.god píše:Pavle duvody, proc mam kaktus jeste venku jsou napr :
1) jeste nebylo hlaseno 0°C , predpoved na noc pravidelne sleduji
2) jeste ma byt pres den +/- hezky nebo prijatelne mezi 10-20°C
3) a asi hlavni, jsou prostorove duvody, kdy je kvetinac velky a tezky jako krava a budu ho muset tahat do 3 patra + bude to zabirat dost mista v byte, kdy pak muze pritelkyne nadavat :?, ze z bytu delam botanickou zahradu :P .


Kaktusy mám také ještě všechny venku, ale těm slabší mrazík neuškodí (na pouštích mrzne celkem často). Myslím, že ananas tím ale dost trpí, určitě neroste a z mé zkušenosti hrozí, že uhnije, když se v chladu nehlídá substrát.

S tím prostorem to znám a chápu :) už se tě žena zeptala, jestli máš raději "kytky nebo jí?" :lol:

P.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod radek.god » 22 říj 2022, 13:28

No jeste me nevykopla, ale kufrik s vecma mam radsi permanentne pripraveny u dveri :-)

Zapomnel jsem asi na rozhodujici fakt umisteni rostlin, co mam jeste venku - jsou temer cely den na slunecnim svetle, ackoliv nektere z nich jsou strategicky spise pod strechou, aby ta zemina nebyla bahno.To svetlo v byte pod strechou nezajistim.Kvetinac takove hmotnosti a velikosti musi byt na zemi a tam se slunce prakticky nedostane.

Jinak z rostlin, ktere by venku zimu nepretily, mam venku krome ananasu a litchi uz jen nasledujici :
- jedna asi rocni Annona Cherimoya v 2L u plotu pod stromem, kam tolik neprsi .1-2m mam bezpecne doma :-)
- naky maracuji (na balkone daly i venkovnich -17°C, tedy balkonovych -5 °C mozna min.Problem, je ze jakmile rozmrzla na jare zemina, tak chciply, ted jsou naky i v zemi na pokus.
- naky pitahaye ( starsi vetsi rostliny cervenobile varianty) - na nektere casti je videt hnedy rez, ale rostliny zatim vypadaji vyborne a normalne na ne prsi - mam i 2.5m doma a neni problem je namnozit.Tolik kvetinacu se proste do bytu nevejde.Motna dam nakej do kolarny :-)
- par pitahayi zlutobile varianty, ktera je vyrazne odolnejsi nez ta cervenobila.Jsou to ale male semenacky.Mam naky ve foliovniku na balkone kde za svetla teploty atakuji 45°C a jedou tam luxusne.
- naky mucenky (Betty Miles Young asi - viz na kiwiforu sekce mucenky
- kiwano (rostliny uz povazuji za mrtve, nechavam je tam dokud jsou trosku zelene, aby vyzivily stavajici plody
- papriky vcetne chilli - krome ubytku a zloutnuti listu zadne viditelne poskozeni
- bulharska rajcata - zelene, rostliny jeste drzi, ale uz nerostou
- aloe vera - zatim v cajku
- avokado - kupodivu v cajku
- datlovnik z Egypta s litchi
- mel jsem tam do zacatku tydne jedno psidium guajava a mensi narancilu/coconu
- nejaky relativne odolny sukulent (da zasklenou lodzii celorocne a v pripade teplot 40-55°C a svetla bile kvete)

Da se rict, ze to jsou rostliny na test odolnosti .
Do bytu musim nejak nacpat pred 0°C ananasovniky, annonu , datlovnik s litchi a to aloe
Zbytek proste neni kam dat a nebo to jsou rostliny, ktere uz mam doma a ktere dokazu namnozit.

Treba dost kaktusu , vetsinou ruzne opuncie z kupovanych plodu, mam ve foliovniku na balkone. V noci je tam tak o 2-5°C vice, nez je venku.Ale mam v planu je dat do bytu ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod MonikaV » 23 říj 2022, 18:48

Radku, až vypěstuješ mrazu odolný ananas, --tak si zamlouvám odnož S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod PavelP » 26 říj 2022, 22:48

MonikaV píše:Radku, až vypěstuješ mrazu odolný ananas, --tak si zamlouvám odnož S6


Taky bych bral, ale to nedopadne :D já nechal jeden ananas mrzák venku u kompostu. Za měsíc v chladných nocích uhnil.

Jinak co se týče pěstování ananasů, už se budu věnovat jen těm z plodů z obchodu. Jakýsi okrasný z OBI je sice fajn, ale plody mini a k ničemu. A ty ze zahradnictví Kruh množené "in vitro" jsou úplná bída! Mají šílené množství obnoží a hlavní rostlina se tím hrozně oslabuje. Pokud je stále vylamuji, vznikne půl metru holý kmen s pár listy na vrcholu a opět to není k ničemu. Z několika rostlin zatím žádný plod a ani to nevypadá.

Ještě mám z obchodu z plodu "super sweet" a vypadá zajímavě. Velká rostlina a oproti jiným neskutečně trnitá.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: zakořenění růžice

Příspěvekod radek.god » 28 říj 2022, 12:14

Nevim, ja je vcera VENKU :o presunul ze stinu na slunce.
Zadne znamky poskozeni, rozvetvuje se nahore ama jednu ruzici bokem u zeme.
Ale do kveteni a plozeni se mu nechce.
100% je mam pres 5 let, spise dele.
A jsou z tech strednich ci velkych ananasu ze supermarketu, kdyz jsou v akci pod 30 kc.Rozhodne to nejsou ty nejvetsi nejhezci a nejdrazssi.Zvazoval jsem i ty mini, ze by jako mohly drive kvest a plodit, ale kvuli poměru cena/velikost jsem je nikdy nevyzkousel.Jeste tyden, mozna dva je necham venku.Kvetinac tezkej jako prase, tak premyslim, zda ho nenechach v kolarne pod urovbi chodniku kde bude malo svetla a urcite vyrazne pod 20°C.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na ANANAS ( Ananas )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník