Fíkovník venku či ve skleníku

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Jožka » 13 kvě 2022, 19:15

Nejlíp řízky zakoreni ve skleníku ve volné půdě. Žádné substráty perlity a podobně. Napichal jsem to jen tak do země a výsledek lepší než na radiatoru nebo za oknem pod petkama.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 13 kvě 2022, 22:07

Tak zase po roce dávám stav venkovních fíkovníků, kdyby se někdo chtěl inspirovat, co zasadit. I když to ještě není zcela objektivní referenční stav, boť loni byly fíky hodně omrzlé a dost opožděné, takže mnohé zřejmě nestihly do konce sezóny zcela vyzrát ve dřevě, či doplodit letní násadu. Letošní zimu strávily nezazimované, minimum někde mezi -10 až - 15 °C.

Becane (nevymrzl, bez breby) :
Obrázek

Bouraou (nevymrzl, trochu breby) :
Obrázek

Brogioto Nero (nevymrzl, zatím ještě několik let neplodil) :
Obrázek

Campaniere (omrzly vrcholy, bez breby) :
Obrázek

Dalmacia (nevymrzl, s brebou) :
Obrázek

Della Signora (nevymrzla, bez breby, zatím ještě několik let neplodil) :
Obrázek

Dottato (nevymrzl, s brebou) :
Obrázek

EBT (nevymrzl, spousta breby) :
Obrázek

Fiorone (nevymrzl, s brebou) :
Obrázek

Francuesco (nevymrzl, spousta breby) :
Obrázek

Grise da Saint-Jean (omrzly vrcholy, bez breby) :
Obrázek

Hardy Chicago (nevymrzl, s brebou) :
Obrázek

Jaune Descousans (vloni během sezóny z neznámé příčiny zežloutly listy a posléze chcípl) :
Obrázek

Julia von Pressburg (omrzly vrcholy, bez breby) :
Obrázek

LSU Gold (hodně omrzl) :
Obrázek

LSU Purple (neomrzl, spousta breby) :
Obrázek

Madeleine des Quatro Seasons (hodně omrzl) :
Obrázek

Melanzana (neomrzl, bez breby) :
Obrázek

Morena (neomrzl, spousta breby) :
Obrázek

Nero (kompletně omrzl, bulharský, násada vždy opadala, k ničemu) :
Obrázek

Osborn Prolific (neomrzl, breba) :
Obrázek

Pálava (omrzl, špatně vyzrálý loňský výhon) :
Obrázek

Peretta (neomrzl, breba) :
Obrázek

Peretta (neomrzl, breba) :
Obrázek

Plachta (neomrzl, breba) :
Obrázek

Preto Tores Novas (omrzly vrcholky, bez breby) :
Obrázek

Red Baron (omrzly vrcholky, bez breby) :
Obrázek

Ronde de Bordeaux (neomrzl, bez breby) :
Obrázek

Trnavský velkoplodý (neomrzl, bez breby) :
Obrázek

Veselský (neomrzl, breba) :
Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hanele12 » 13 kvě 2022, 23:07

Petr z H. píše:Tak zase po roce dávám stav venkovních fíkovníků, kdyby se někdo chtěl inspirovat, co zasadit.


Díky, pokochala jsem se.Úplně super fotodokumentace. Jsem moc zvědavá, na čem dozraje letní, i když favority vidím... Breba násada je super jistota, proto již řežu málo a na brebu zaštipuji na začátku července větvičky s letní malikou násadou, ty stejjě nedozrají a vyroste obrost na brebu. Nesmí se střihnout hluboko, to jsem udělala u DK a obrost to nestihl,
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 14 kvě 2022, 06:18

Petr z H. píše:Tak zase po roce dávám stav venkovních fíkovníků...


Hezké. Bylo by dobré znát přesné minimální teploty v místě přímo u rostlin, ale nejzajímavější je asi vzájemné porovnání stavu těch odrůd.
Na těch trochu větších keřících se to už blíží tomu vytouženému referenčnímu stavu, omrznutí některých výhonů přikládám spíše nevyzrálému dřevu.
Breba určitě ještě dost propadne, teda aspoň na některých unifere odrůdách co tam máš, ale i tak by to mohlo být solidní.
Kolik ti na tom plácku ještě zbývá místa? :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod ivan » 14 kvě 2022, 07:22

Peter z H. píše:
Tak zase po roce dávám stav venkovních fíkovníků,......
To je super figová plantáž- zatiaľ som takú plantáž ani v našom okolí nevidel S14 ....držím palce, aby bolo niekoľko zím a jarí "milostivých" - a teším sa na "report" - keď sa rozrastú....a dáš opäť fotky už vzrastlých figovníkov - a niekolko bedničiek úrody S6...( to už je profi- plantáž- teraz to tak nevypadá- ale v budúcnosti zo stovkami kilogramov fíg...) :D :D
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod meyer » 14 kvě 2022, 07:47

Stanley_51 píše:Venku stojící fíkovníky se probouzí a slibují dobrou úrodu. Loni bylo z bídou na ochutnání, HC nezaplodil vůbec.
Obrázek


Tak takhle se mi to líbí v domácích podmínkách. S6
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 14 kvě 2022, 07:50

moonvil píše:Hezké. Bylo by dobré znát přesné minimální teploty v místě přímo u rostlin, ale nejzajímavější je asi vzájemné porovnání stavu těch odrůd.
Na těch trochu větších keřících se to už blíží tomu vytouženému referenčnímu stavu, omrznutí některých výhonů přikládám spíše nevyzrálému dřevu.
Breba určitě ještě dost propadne, teda aspoň na některých unifere odrůdách co tam máš, ale i tak by to mohlo být solidní.
Kolik ti na tom plácku ještě zbývá místa? :wink:


Ano, to omrznutí je díky divnému loňskému roku, kdy bylo vše o cca 1 měsíc opožděno a mnohé výhony dostatečně nevyzrály. Stejně tak i mnohé z nich byly obalené letní násadou, která nestihla taktak dozrát. :( Za rok by to mohlo být více vypovídající, protože letošní rok vypadá svým průběhem celkem standardně (až na to sucho).
Pokusím se tam přes zimu udržet termometr (nějak mi to žere baterky, zkusím pořešit alternativní akumulátor, který přes zimu vydrží ...).
Mám je zasazené na jižním kraji sadu. Místa by bylo mezi stromy dost, ale tam by byly časem stíněny. Takže na tom osluněném kraji bych možná vecpal ještě tak do 10 kousků. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod meyer » 14 kvě 2022, 07:55

Stanley_51 píše:Venku stojící fíkovníky se probouzí a slibují dobrou úrodu. Loni bylo z bídou na ochutnání, HC nezaplodil vůbec.
Obrázek


Tak takhle se mi to líbí v domácích podmínkách. S6

Petr z H.
A pořádná fíkovna, ok , s těmi kameny kolem to mám také, S6
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod meyer » 14 kvě 2022, 08:00

Petr z H.
K tomu místu na vecpání - nabízím na zkoušku pár různých fíků z Prahy a něco ze Znojma, přivezu..., mám toho moc a málo místa
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2022, 12:00

Petr z H.: Naprosto exkluzivní report, krásná plantáž. Rok od roku to bude stále více vypovídající, moc záslužná práce! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Prcek » 17 kvě 2022, 07:19

Obrázek

Obrázek

Pro zajímavost výsadby venku sem dám dvě fotky. Není to nic nového, ale tyto fíkovníky jsou stejný druh. Jsou vysazeny ve stejný rok a měly stejnou velikost. Je to odrůda Mušov (Pálava) od pana Effenbergera. Jeden fíkovník je chráněný zdí, druhý je ve volném prostoru a pravidelně omrzne, občas až na zem. Ten větší sice při velké zimě taky omrzne, ale daří se mu podstatně líp. Vysazovat fíkovníky do volného prostoru je docela loterie. Mám tak i Komen a ten je na tom ještě o poznání hůř. Kandidát na vykopání. Další odrůdy mám v závětří na dvoře, těm se daří docela dobře. Asi ani ty nejodolnější odrůdy nebudou mít na tom nechráněném místě velkou šanci. :wink:
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod EvaOstrava » 17 kvě 2022, 08:19

Omrzne v zimě, i když je dobře zabalený?
Já myslela, že zeď spíše pomáhá k rychlejšímu rašení a dozrávání, nebo při jarních mrazících.
Bohužel, já třeba žádnou použitelnou zeď nemám.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 17 kvě 2022, 08:46

Prcek píše:Vysazovat fíkovníky do volného prostoru je docela loterie. Mám tak i Komen a ten je na tom ještě o poznání hůř. Kandidát na vykopání. Další odrůdy mám v závětří na dvoře, těm se daří docela dobře. Asi ani ty nejodolnější odrůdy nebudou mít na tom nechráněném místě velkou šanci. :wink:


Tak ten teplotní rozdíl u zdi a v prostoru je zanedbatelný. Ostatně venkovní teplotu měřím teploměrem na zdi baráku, a nijak se neliší od teploty v prostoru (třeba srovnání s teploměrem v autě). Jediný rozdíl zdi versus prostoru je ochrana před větrem. Ale stejně tak funguje i ochrana obalením fíkovníku čímkoli.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod moonvil » 17 kvě 2022, 10:16

Ten teplotní rozdíl u zdi se projeví hlavně v okamžiku, kdy přestane svítit slunko, tzn. navečer a pak v noci (v závislosti na síle a materiálu zdi). Pak se uvolňuje akumulované teplo a fíkovník dostává nášup, který může ve výsledku docela zásadně pomoci s přezimováním či potom s dozráváním.
Zeď je určitě velké plus.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník venku či ve skleníku

Příspěvekod Petr z H. » 17 kvě 2022, 11:07

Jasně, je to určitě velké plus třeba v předjaří, kdy může díky akumulaci zachránit či urychlit rašení. V předchozím příspěvku ale byla řeč o pomoci při mrazivých extrémech. Zde si dovolím oponovat, že v zimě většinou slunce nesvítí (alespoň u nás ne), nic se nenaakumuluje a před extrémně mrazivém počasím nezachrání. Vycházím z měření ve své lokalitě. Ostatně i ve skleníku mám stejnou teplotu jako venku, díky poloze a tudíž mrazivému průběhu celé noci už od podvečerních hodin, narozdíl od zkušenosti ostatních, kteří mají v zimě ve skleníku o pár stupňů tepleji než venku, protože jim teplota klesá rovnoměrně během noci ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků