metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mulisak » 15 úno 2024, 22:52

Hanele12 píše:Zkoušel jste někdo zakořenit řízky tak že je ve vlhkém hodném substrátu necháte například ve sklepě do 10 stupňů ve světle jenom v šeru že by zakořenili a mělo to úspěch přemýšlím nad touto variantou občas to někdo uvedl na Facebooku a já bych chtěla zabránit předčasnému růstu listů ať nejdřív rostou kořeny děkuji


Mně se to loni povedlo v polotmavém sklepě v bytovce, kde byla zpočátku teplota 12-13 st., ale s příchodem jara se tam určitě oteplilo. Ve směsi rašeliny a písku, zasazeno na pololežato a zakryto ne zcela těsným igelitovým pytlem kvůli udržení vlhkosti. Trvalo to cca 2 měsíce a úspěšnost tak 30 %.
mulisak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2023, 13:20
Bydliště: Rousínov, 300 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 16 úno 2024, 16:06

[quote="EvaOstrava"]meyer: vypadají krásně S6
a zrají :)


Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Kraken » 16 úno 2024, 18:24

Tak to vypadá úspěšně, zatím roste 10 ze 16. :-)
Obrázek
Kraken
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 led 2024, 14:03

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 17 úno 2024, 14:58

Co mi chce RdB naznačit? Dát trochu vody do podmisky nebo snížit vzdušnou vlhkost?
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 17 úno 2024, 15:52

Kdyby tam nebyla stěna PETky, tak roste normálně, to nic. Určitě už vršek nezakrývat, když to má kořeny. Vodu do podmisky raději ne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 18 úno 2024, 09:26

Děkuji všem za tipy k zakorenění. Vyzkouším na pár kusech sklep i teplou kotelnu a uvidím.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Kraken » 24 úno 2024, 11:40

Dobrý den,

prosím o radu - jeden z řízků, které zakořeňuji, je RDB - vyrostly mu lístky, ale nemá žádný kořen. Ostatní ve stejnou dobu zakořeňované odrůdy rostou jak divé, plné kelímky kořenů... Podmínky mají stejné.
Teď mu navíc jeden malý lístek upadl. Ostatní zatím drží, ale nevypadá, že by se mu moc dařilo. Co prosím s ním, aby se to povedlo?

Děkuju :-)

Obrázek

Obrázek
Kraken
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 led 2024, 14:03

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 24 úno 2024, 13:33

Někdy se to stane, že listy vyrazí a kořeny nikde.
Teď záleží na tom, v jakém stavu je spodek toho řízku - pokud je ok, tak bych vršku jen trochu zvýšil vlhkost (částečným přiklopením).
Jestli je ale ten konec uhnilý, tak to ještě někdy lze zachránit odříznutím do zdravého, opláchnutím v nějaké desinfekci a znovu do substrátu.
Jakmile to shazuje lístky, tak bych to každopádně opatrně vyklepnul a zkontroloval.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Kraken » 24 úno 2024, 13:59

Moc děkuju za rychlou radu.

Zkusila jsem ho teda opatrně vyklepnout, uhnilý se mi nezdá, po koříncích ale ani zmínka, spíš ze spodního očka chcou rašit ještě lístky se mi zdá... Substrát se mi nicméně naspodu zdál celkem suchý, zkusila jsem trochu prolít a znovu zasadila. Částečně přiklopený ho mám pořád. A teda pod fialovou lampou, když už vyhodil lístky - je to tak správně?

Děkuju, snad se ještě chytne...

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kraken
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 led 2024, 14:03

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 24 úno 2024, 14:10

Řízek raší díky vlastní omezené energie. Pokud nevylezou kořeny, energie dojde.
Opad listů nejspíš způsobuje nadmíra vlhkosti. Zakrytím vršku se vlhkost ještě zvýší a listy můžou opadat všechny.
Opatrně bych odstranil zeminu. Zkontroloval. A dal do vzdušnějšího substrátu. Stačí navlhčit, nepřelévat.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 24 úno 2024, 14:19

Vyznačené tečky na řízku jsou potenciální kořeny. Za ně nechytat
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 24 úno 2024, 21:31

Byla jsem dnes ve skleníku a mrkla jsem na fikové řízky které jsem sadila na podzim a pro nedostatek místa doma na parapetu je přezimovala ve skleníku, začínají pomalu rašit. Přes největší mráz tam jemně topím přímotopem.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 25 úno 2024, 08:35

Kraken píše:Dobrý den,

prosím o radu - jeden z řízků, které zakořeňuji, je RDB - vyrostly mu lístky, ale nemá žádný kořen.


Zakořeňování je vždy souboj o to, aby pokud možno nejdřív vyrazily kořeny a až poté nadzemní část, proto se doporučuje spodní teplo, aby spodek byl urychlený. Někdy ale ani to nepomůže. Pokud vyraší rostlina bez kořenů, tak nastává problém. Dochází k odparu vody, ale rostlina ji nemá jak brát. Na to reaguje tím, že začne redukovat plochu odparu - listy. V tomto případě se dá udělat buď to, že se zvýší vlhkost vzduchu, čímž se zredukuje odpar (vzduch je nasycený, vodu neodebírá), ale zvyšuje se riziko výskytu plísní. Případně pokud rostlina listy shodí a nezaschne celý výhon (včetně pupene), může ještě obrazit později.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 26 úno 2024, 12:25

meyer píše:Řízek br1, odebraný loni 5/2. Pro porovnání foto z března

Obrázek
a po jednom roce v interiéru a s dozrávajícím fíky. Bylo jich 5, ale něco jsem shodil při manipulaci s kontejnerem 2L. Zbyly na něm 3 kusy, což jako vzorek bude stačit. Až to seberu, tak půjde do většího Fíky se zvětšují barva se mění ke světle zelené.

Obrázek


byl jsem týden pryč a zbývající dva kousky na uváděném ročním řízku jsou také na talíři. Chuťově je to sice bída, taková řepná marmeláda, ale jako počin od fíkovníčku to beru. :) Na různých mých klonech se probouzí breba. Bude to letos fíkovačka jedna báseň. Doufám. :D
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 02 bře 2024, 16:01

Substrát s perlitem podle moonvila - mám tam pokusně 3 ks a vypadají, že to bude ok. Budu přidávat řízky, jen si musím rozmyslet co domácího využiju a co mi přijde zdaleka. Není spěch a jaro bude dlouhé. E3 S12
*
Již se to znatelně pohnulo, lístky z vrcholového pupenu se již objevily, vězí v tom substrátu 3.týden tak dejme tomu se to vyvíjí dobrým směrem. Dnes 5/3 přidávám další z jihu Moravy z Podpálavy :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků