metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 30 led 2024, 17:52

Fíkové řízky, pokusný poloprovoz, v malé petce /bílá kola/ vložené do větší /modrá magnesia/, kde je tekutina. Bere to prořízlými otvory v žebrech bílého dna. Stále jen 1 cm vody a substrát je perlit smíchaný s 20 % hrubšího kokosového substrátu. Zkoušeno na pražském řízku Břevnov1, začátek někdy v listopadu, kolem 23/1 rozvinul 3 lístky, kořenový bal odpovídá. Opatření proti plísni žádné, teplota okolí cca do vánoc kolem 20 st, později méně. Ještě ho čeká přesazení, ale na to mám čas. Největší problém je při finálním vývinu uchránit mladé lístky před celodenním sluncem. Pere to sem celý den, ale zvládli jsme to. Na rozdíl od té Miluny, na tu byl jeden slunečný víkend tehdy moc. Mi mrzí. No nic, bude únor, bude se stříhat a zase zkoušet a testovat další varianty a možnosti. :wink:
Zdravím všechny S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod radek.god » 31 led 2024, 13:06

mitas píše:Natrafil som na tieto dve zaujímavé videá o zakoreňovaní odrezkov manga:

V prvom videu je k rastu koreňov použitá rastlina Aloe vera,
v druhom používa na zakorenenie červenú cibuľu. V prvom videu namočí vrúble na 30 min. do roztoku s vitamínom B1 a pomocou obyčajného kuchynského noža ( žiadny vrúbľovací nôž chirurgickej čistoty :lol: ) vyreže otvory do listu Aloe vera a zasunie vrúble. Ďalej vo videu:
https://www.youtube.com/watch?v=OmVtk97HV18
Skúšal ste to niekto z vás ?
Milan

Ja zkousel s aloe vera vsechno mozny, ale nikdy to k nicemu nevedlo.Verim tomu, ze na rizku manga vyrostou ty listy.Ale urcite ne me v CR, kde je celorocne tma, zima, hnusne a zadne svetlo.Cemu se mi ale verit nechce je to, ze i autorovi videa to v tom aloe pusti koreny.To ve videu nebylo, proc asi :-)
To same experimenty s bananem ci bramborou.Ale je mozny, ze nekde v JV Asii, kde je celorocne teplo, svetlo a vlhko, zakoreni ledaccos.
Aloe mam, nakou vetvicku mangocniku obetuju, tak to klidne zkusim :o
Ted me teda ceka primarne roubovani annony a koreneni rizku fikovniku.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 31 led 2024, 22:33

radek.god píše:To same experimenty s bananem ci bramborou.

Ty videa na you tube jsou faky, nesmíte věřit každé blbině. :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 01 úno 2024, 09:53

Stanley_51 píše:Ty videa na you tube jsou faky, nesmíte věřit každé blbině. :lol:


Tak. Stačí trocha pozornosti a porovnání, že původní řízky jsou úplně jiné než řízky s mladými listy a ty jsou úplně jiné než řízky s květy. Výsledek je ten, že youtuber z toho má prasečí radost, jak lidi nachytal, a jako bonus hromada věřících s hejnem trápených (v lepším případě) nebo chcíplých aloí ... :(
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod longr » 01 úno 2024, 11:52

To, že extrakt z Aloe má pozitivní vliv na kořenění, už někdo vědecky zkoumal. Ovšem klasický kořenový stimulátor udělá totéž a efektivněji, protože má na rozdíl od Aloe z různých podmínek pevně daný obsah stimulační látky podle předpisu. Rozhodně nezapichovat řízky do listu Aloe, to je úplně k ničemu.
Kořenění v banánu nebo bramboře je stejná hovadina ve virálních videích. Holt to loví ovečky na sledovanost stejně, jako zaručené fyzikální jevy, třeba že svinutá prodlužka rozsvítí žárovku :)
Kdyby to bylo tak skvělé a úspěšné, tak se o tom nedozvíme jen z virálních videí, ale budou to používat hlavně zahradníci a budou o tom psát vědci v renomovaných publikacích.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 01 úno 2024, 12:05

Ta prodlužka mne fakt rozesmála, :lol: , ale jinak šlo o řízky manga ne fíků že ano?
Tedy Radku zkoušej fíky, to budeš úspěšnější doufám. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 05 úno 2024, 00:23

Po 4 letech neúspěšných pokusů to vypadá že se mi povedlo zakořenit fík z Botanické v Troji. Dle obtížnosti zakořeňování to vypadá na něco kolem Hardy Chicago.

Letos mám ale radost z nápadu smíchat lignocel s perlitem v poměru 2:1 výsledný substrát má parádní vlastnosti. Lignocel drží vlhko a perlit zase zaručuje přísun vzduchu.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 09 úno 2024, 13:19

S6 to vypadá dobře :) dobrá, budu to tedy také zkoušet S12 :D
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 14 úno 2024, 13:11

Zkoušel jste někdo zakořenit řízky tak že je ve vlhkém hodném substrátu necháte například ve sklepě do 10 stupňů ve světle jenom v šeru že by zakořenili a mělo to úspěch přemýšlím nad touto variantou občas to někdo uvedl na Facebooku a já bych chtěla zabránit předčasnému růstu listů ať nejdřív rostou kořeny děkuji
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 14 úno 2024, 13:36

Obcas najdu korinky na rizcich, ktere ve sklepe zustaly z predchozi sezony. Jsou tam v absolutni tme. Ale v techto nizsich teplotach to dokazou jen nektere odrudy, vetsina zustane v klidu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 14 úno 2024, 13:58

Hanele12 píše:Zkoušel jste někdo zakořenit řízky tak že je ve vlhkém hodném substrátu necháte například ve sklepě do 10 stupňů ve světle jenom v šeru že by zakořenili a mělo to úspěch přemýšlím nad touto variantou občas to někdo uvedl na Facebooku a já bych chtěla zabránit předčasnému růstu listů ať nejdřív rostou kořeny děkuji


Dle cizojazyčných diskuzí fíkařů je minimální teplota pro úspěšné zakořeňování 70 °F, tj. 21 °C. Optimální 25 °C. Při 10 °C by to pravděpodobně nezakořenilo, a jestli ano, tak možná po několika měsících, což už postrádá smysl.
Kdysi jsem četl nějakou studii, ale nemůžu ji dohledat. Teď jsem našel jen něco podobného - závislost růstu kořenů opuncie na teplotě. Ale ty fíky se chovaly podobně:

https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2435.1998.00276.x
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 14 úno 2024, 15:44

Na německém foru letos někdo zakořeňoval tak, že řízky jen položil na vlhký písek, v zakryté krabici, v pokojové teplotě a ve tmě. Rostly mu hlavně kořeny. Mi se to podobně podařilo v polystyrénové krabici vodorovně ve vlhkém plátně, v pokojové teplotě. Řekla bych, že kořeny rostly více než listy. Možná to chce vodorovně a ve tmě.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 14 úno 2024, 20:52

Mám řízky fíkovníku v zemině z podzimu zasazené v květináčích dané v chladném skleníku. Pod PET lahví, prozatím vypadají dobře, uvidím na jaře jestli se rozjedou. :shock:
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 15 úno 2024, 09:56

Řízek br1, odebraný loni 5/2. Pro porovnání foto z března

Obrázek
a po jednom roce v interiéru a s dozrávajícím fíky. Bylo jich 5, ale něco jsem shodil při manipulaci s kontejnerem 2L. Zbyly na něm 3 kusy, což jako vzorek bude stačit. Až to seberu, tak půjde do většího Fíky se zvětšují barva se mění ke světle zelené.

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 15 úno 2024, 11:23

meyer: vypadají krásně S6
Hanele12 píše:...já bych chtěla zabránit předčasnému růstu listů ať nejdřív rostou kořeny děkuji

Úplně první příspěvek v téhle rubrice taky doporučuje řízky položit vodorovně v substrátu a ve tmě.
viewtopic.php?f=23&t=290#p34741
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků