metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 14 dub 2021, 12:01

nene píše:https://www.youtube.com/watch?v=lZt-PUseRgY

má tam dobré výsledky, já jsem v druhém řízkovém kole od dubna sehnal orchidejový substrát a vypadá to nadějně, ale také proto, že řízky byly čerstvé. Takže mi to leze.
:)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moravak » 18 kvě 2021, 17:28

Chtěl bych zde vyjádřit velké díky Moonvilovi nejen za skvělé rady ohledně pěstování, které má na stránkách, ale hlavně za kvalitní řízky, které se všechny chytly (dva jsem zahubil až při přesazení :lol: ). Pro mě je velkým překvapením, že bych se mohl už letos dočkat nějakých fíků (snad to nezakřiknu). Foto odrůd negronne a verdino.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 18 kvě 2021, 17:55

To Negronne vypadá dost dobře, takovou násadu na malém řízkovanci jsem ještě neviděl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 22 kvě 2021, 13:30

Některé řizky mi nechtěly ani po skoro 8 tydnech korenit. Jak přišly tak jsem je dala do perlitu,substratu i vaty abych viděla rozdil. No nic se skoro nedělo. Tak jsem ze zoufalství ořizla razantně řízky, dle videa na predchozi stránce a musím uvést, že u mně to tedy zafungovalo z 80 % se řízky vzpamatovaly a pustily koreny i listy. U tenoučkych to ale nejde. Tak jeste příští rok zkusim u stejných odrůd obě varianty abych zjistila, zda je to postup, který bude opravdu fungovat lépe.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Macagames » 31 kvě 2021, 22:15

Už od 23.4.2021 jsem měl zasazeny řízky v perlitu. Z 10 řízků se tři rozhodli, že budou stávkovat a nebude se jim chtít rašit. Kořenů mají spoustu. Dva z nich jsou na obrázku. Dokonce jeden z nich hází kořeny i nad perlitem (je vidět i úplně na vrcholu).
Stává se to běžně, nebo jsem někde udělal chybu. Nemám moc vysokou vzdušnou vlhkost? Mám je zasadit do substrátu?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Macagames
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 dub 2021, 20:49
Bydliště: Praha (Stodůlky-Háje), 330 m.n.n

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 01 čer 2021, 08:27

Hlavní je, že to má kořeny, přesadil bych to opatrně do substrátu - i s tím perlitem, tak jak to je, hlavně do nějakého maximálně vzdušného a lehkého materiálu. A držet to pak nějakou dobu skoro na sucho, nepřelévat! Ty kořínky výš na řízku se při velké vlhkosti normálně dělají, můžeš to zasadit až po ně nebo je nechat být, to je fuk.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 16 čer 2021, 20:06

abych to zimní řízkování zhodnotil, byly velké naděje, materiálu z Prahy jsem pobral dost, ale výsledky chabé, zřejmě se projevil nevhodné počasí při odběru řízků... :( , bohužel byl jsem v lednu marod a ven jsem se dostal až v únoru, zrovna když fest mrzlo. Raději to na procenta to nebudu ani počítat, zadařil se jen Břevnov3, ale až napodruhé, z Pevnostní i od Maltézů to nakonec kořenění vzdalo. Naštěstí mám mateční rostlinu z loňska, takže mohu pracovat dál. Perličkou na dně byl ten Hradní, takže nakonec něco mám, díkybohu, :) .
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Prcek » 05 srp 2021, 12:51

Obrázek

Vzdušné hřízení funguje dobře, ale určitě jsem měl zvolit lepší substrát :?
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 05 srp 2021, 13:02

Také jsem letos zkoušela vzdušné hřížení a šlo to výborně. Urcitě pokud budu chtit odstřihnout větev primárně ji zahřížím. Získám pěknou rostlinu treba na výměnu. Foto viz. Deser King.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 30 lis 2021, 12:43

pro MonikaV
Substrát může být málo vzdušný, moc vlhký. Řízek má tendenci uhnívat. Pokud rostou listy, tak díky vlastní energii z řízku. Až se vyčerpá, je konec. Problém by mohl být i v tom, že kořenový systém má méně tepla. Zkusit dát k tepelnému zdroji nebo na výhřevnou podložku. Nebo zkusit jinou metodu zakořenění, kde jsou kořeny pod drobnohledem - třeba v sáčku. A do substrátu dát, až vylezou kořeny.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 30 lis 2021, 13:53

MonikaV píše: Ach jo, tož jediný veselský se mi nedaří zakořenit!

Veselský z odrezkov skutočne veľmi zle zakoreňuje, aspoň ja má tiež takú skúsenosť. Podaril sa mi ho v minulosti zakoreniť až na druhý pokus a pri použití viac ako 10 odrezkov z ktorých pustili korene len dva a jeden potom neprežil presadenie. Zakoreňoval som v minulosti asi 30 odrôd ale Veselský korenil jednoznačne najhoršie zo všetkých.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 01 pro 2021, 14:26

No, tak s tím Veselským to jsem netušil, nebude to tedy jednoduché, jen tak nějaký řízek mi asi stačit nebude. :( Ovšem materiál ze znojemských teras má naději, že se něco málo povede.
Zatím nejlepším materiálem pro množení řízkováním je fíkovník z Maltézského řádu. Nezklamal ani v zeleném ani v dřevnatém stadiu.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 26 pro 2021, 21:52

Řízek fíkovníku z Veselí, pokud bude někdo v brzkém období střihat -měl bych zájem. Díky a PF22 všem. :)
Přimět některé druhy k zakořenění, jak zde různě čtu, je poněkud problém, mně přes několikeré pokusy stále odolával pražský fíkovník z Pevnostní ulice, podomácku zvaný Fort Havel. Až v tomto období od podzimu si dva řízky daly říci a možná to rozdýchají dál, přesun z perlitu do substrátu.
Díky bohu. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kasta » 27 pro 2021, 10:30

mne Veselsky i Michurinska (obe od moonvila) zakorenily naprosto bez problemu, od kazdeho jsem mel dva rizky a stoprocentni ucinnost. klasicky v rozpuleny pet lahvi v obycejnym zahradnim substratu, zadnej problem
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 08 led 2022, 19:30

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 7 návštevníků