metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mirka » 06 bře 2021, 20:28

Tož taky pár fíkových řízků mám PET láhvích na parapetu v množárenské zemině. Snad se něco ujme S11

Obrázek
Naposledy upravil mirka dne 07 bře 2021, 13:53, celkově upraveno 1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 06 bře 2021, 20:42

gr81 píše:zkusil jsem akvástečně odkrýt. ty co nemají listy jsou ještě v zakryté petkou.
a kdyz už narostly 1-3 větvička, tak tam snad nějaké kořínky už jsou.
díky


To, že naroste výhon, neznamená automaticky, že tam jsou kořeny. Když je vršek v teple a ještě se na něj od začátku zakořeňování svítí (oboje nedoporučuju), tak se často rozjedou nové výhony, ale kořeny mají zpoždění. Pak se řízek vyčerpá a může celý odejít. Proto se používají PETky, aby byly kořeny dobře vidět.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 07 bře 2021, 05:14

Nojo, ale jak to teda udělat?
Když je dobré teplo odspodu, tak to je nejlehčí získat nad topením a to je u okna :)
Topný ještě nemám.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 07 bře 2021, 08:42

gr81 píše:Nojo, ale jak to teda udělat?
Když je dobré teplo odspodu, tak to je nejlehčí získat nad topením a to je u okna :)
Topný ještě nemám.


Ze zahraničních zdrojů jsem vyčetl, že ideální teplota pro zakořeňování je 25 - 28 °C. Takže úplně v pohodě to klidně můžeš dát někam jinam než nad topení, kde bude teplota něco málo nad 20, zakoření to úplně stejně, jen o fous pomaleji (vloni jsem to ověřil na řízcích z Malty, pro které jsem neměl další topný kabel a které jsem měl v bedně na stole).
Naopak, můj dávný první pokus byl položení PETek přímo na topném kabelu - sice to začalo rašit, ale pak to stejně splesnivělo a shnilo. Teplota byla příliš vysoká (35 - 40 °C), vlhkost taktéž. Od té doby to dávám 10 cm nad kabel, kde je kolem těch 25 °C.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 07 bře 2021, 10:05

Ano, zakoření to i při nižších teplotách, jen pomaleji. Občas najdu ve sklepě rok staré řízky, které mi tam zbyly z minulé sezóny a mají kořínky, přitom tam přes sezónu je max kolem 10, možná 15°C. Tím spodním teplem se to člověk akorát snaží urychlit, už se to tu několikrát probíralo, že nejlepší by bylo mít odspodu teplo, seshora chladněji. Já používám topný kabel, ale ony existují různé typy a výkony, některé jen jehce hřejí, na jiných se nedá udržet ruka, proto to mám zapojené přes termostat nastavený na 25°C a PETky mi nestojí přímo na tom kabelu, ale je mezi tím ještě vrstva perlitu nebo tak něco. Prostě jen takové lehké přihřívání, žádná grilovačka.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 07 bře 2021, 17:04

No zrátka jižní okno na radiátorem není ideální. V akva jsem naměřil 45°c .
ty co nemají kořínky jsem přesunul do chladnější místnosti na sever. Ty co kořínky mají zůstaly na jih. I když teda v hrozném stavu, špičky uhnilé, ostatní listy ze 2/3 oschlé. Ještě, že je to takový v podstatě plevel :)
No příště budu chytřejší a hodím to na půdu s topným kabelem.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 07 bře 2021, 19:09

Ono to stačí dát na tu půdu někam za okno na jih v černém květináči, pokud máš tu možnost. Sluneční energie funguje výborně, substrát drží teplo a kolem je na půdě relativně chladno. Dělám to takhle teď v předjaří v pěstírně. Teď je tam tak 12 stupňů.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 07 bře 2021, 20:00

moonvil píše:Může zaplodit za pár let nebo taky nikdy, ale hlavně naprostá většina klíčivých semen, ke kterým se normální smrtelník dostane, pochází ze smyrna odrůd a vyrostou ti z nich zase smyrna typy, takže ti budou k ničemu. Tj. ztráta času...

**
Smyrna typy jsou jasné, ale co třeba semenáč z fíků rostoucích z Chorvatsku, to by mne docela zajímalo.
Taky pár let nebo nikdy? Díky.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 07 bře 2021, 22:32

Pokud vím, tak abys získal použitelné semenáče (tzn. nějaká jejich část byly ve výsledku 'common' typy), musel bys k opylení použít persistentní caprifík, což může být v Chorvatsku problém (ony ty persistentní nejsou úplně běžné). Celkově je to tak problematické s natolik nejistým výsledkem, že bych se o to nepokoušel - raději věnovat čas a prostor některé ze stovek výborných existujících odrůd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 08 bře 2021, 00:00

I v tom nejlepším případě to bude těch "pár" tzn. třeba 5 a déle let. Semenáč musí nejdříve dospět, zatímco řízek z plodící rostliny je automaticky dospělou rostlinou. Takže čekat 5 let na to, že to nejspíš bude k ničemu je u fíků sadomasochismus.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 08 bře 2021, 00:44

Díky vám za informace, jen si nejsem jist, zdali si přesně rozumíme,ovšem to mi nyní nevadí. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 08 bře 2021, 10:39

Chápu, že to může znít poněkud nesrozumitelně - pohlavní rozmnožování fíkovníků je vskutku složitá věc.
Já osobně jsem pro výsevy kde čeho (asiminy, zimolezy, jujuby, ...), ale dělat to samé s fíkovníky rozhodně v blízké budoucnosti nehodlám a to se jim věnuju docela usilovně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 08 bře 2021, 16:38

OK, člověk to vše studuje a učí se za pochodu, ale kovid nás drží doma, tak se tomu více věnuju a více se v tom hrabu. Také zkouším kdeco, ale většinou jaksi v terénu, kde zima není problém a má to své výhody. Ale jinak příroda je velká examinátorka a leckdy je člověk překvapen ve smyslu, že šedá je teorie a zelený strom života. U fíků to určitě platí též, ale lepší prostor a klima na experimenty je někde v Dalmácii.
Tady na kiwi.cz jsem rád, že se fíkům věnují odborníci zkušení lidé již řadu let a je se koho zeptat a o koho opřít. Je i dobrý materiál mezi pěstiteli, já bych letos rád získal Sousedku, ta se mi velmi zamlouvá. Pak ještě pár dalších, ale to až povolí sevření kovidem, snad se letos dočkáme. Doufám.
Díky.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod antarian » 09 bře 2021, 15:51

Jsem zvedavej jak dopadnou ty moje rizky v petkach :-D
z 21 se ujmulo zatim cca 7 :-D ale bohuzel jsem je pred tydnem prelil a i kdyz sem to po tom co zacali trochu vadnout vylil pryc, tak me prijde ze jsou z toho takovy unaveny :-D (tak snad to nejak prezijou :-D)

Kazdopadne jsem to daval do obycejneho substratu a 1/3 se ujmula a je mozne ze se toho ujme jeste vic pozdeji a pokud bych to nepokazil tak to vypadalo velmi slibne.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 09 bře 2021, 16:08

Nojo, přelití je záludná věc, řízky se tváří jako by začaly zasychat, tak jim člověk v dobré víře ještě trochu přilije a tím je dorazí :wink:
Utrefit tu správnou míru vlhkosti substrátu chce cvik - na tohle je právě dobrý čistý perlit, který si nasákne vody tak akorát, zbytek spodem PETky vyteče a mezi těmi částečkami je spousta vzduchu, což je pro mladé kořínky zásadní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků