metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 01 úno 2022, 11:55

Tak je fakt, že já jsem nevydržela a krabici otevřela někdy po třech týdnech. A výhony i kořeny byly menší. Takže žádné týrání rostlin. A zakořenily mi pak v substrátu rychle a snadno. Ač to byla jen Agro směska s perlitem. (V tom mi řízky bez kořenů vůbec neměly snahu kořenit.)
Ten způsob, který teď zkouším na radiátoru v dobrém substrátu, se zdá rychlejší. Jen nevím, co to udělá, když řízek omylem zasadím vzhůru nohama.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 898
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 01 úno 2022, 12:39

EvaOstrava píše:Jen nevím, co to udělá, když řízek omylem zasadím vzhůru nohama.


On to zvládne i tak, ale lepší je to prostě zasadit správně. Velká jizva po řapíku musí být vždy dole, očko nahoře, když se na to pořádně podíváš, tak to není možné splést.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 08 úno 2022, 21:24

O víkendu jsem založil další sadu řízků dle návodu od moonvila. Tak jsem zvědav. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 09 úno 2022, 11:37

Chtěl bych požádat někoho, kdo má k dispozici Jaune d'Escoussans, jestli by se od něj nedal jeden řízek získat?
Vloni mi z neznámé příčiny tento fíkovník v zemi během léta zežloutnul a odešel, tak bych jej rád nahradil.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 09 úno 2022, 21:26

Letos se mi stala dost zajímavá věc. Po asi 3 dnech co jsem zapíchal řízky se u některých objevila plíseň okolo řízku na kontaktu se zemí. Plíseň jsem postříkal roztokem sava a ač zmizela řízky se nevyvíjely. Včera jsem tyto prohlédl jeden po druhém. Veškerá část pod zemí kompletně uhnila a plíseň byla prorostlá do okolní půdy. Stalo se to pouze některým mým řízkům (všem z jedné rostliny Campaniere). Řízky co jsem dostal byly všechny ok.

Vypadalo to jakoby byly infikované už při zasazení, nikdy jsem takový rychlý konec neviděl.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 09 úno 2022, 23:31

Nejspíš špatné řízky, nevyzrálé, zmrzlé, suché...
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 10 úno 2022, 11:29

Odrezky odporúčam sadiť priamo (bez presadzovania) do zmesi cca:
1/2 substratu Forestina propařovaný substrát pro výsev a množení, http://www.forestina.cz/produkt/profik- ... nozeni-897
1/4 agro perlit (v tom substráte už nejaký perlit je ale i tak pridávam)
1/4 substrát s kokosového vlákna (také tie lisované kocky čo sa namočia)
a na záver primiešať pár granuliek postupne uvoľnujúceho hnojiva osmocote. Tie pomery jednotlivých zložiek sú od oka ale podstatné je, aby to bolo maximálne vzdušné.
Vlhkým substrátom naplnenú PET-ku prekryjem potravinárskou fóliou, cez ňu prepichnem do substrátu odrezok a položím na skriňu.
Úspešnosť takmer 100 %.
Niekedy sa objaví pár smutnic, tak treba pri PETky umiestniť žltú lepovú dosku a tá ich udrží pod kontrolou.
Presádzam až na jar z PET-iek do kvetináčov, rastliny s už bohatým koreňovým systémom.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 10 úno 2022, 12:25

Mohu se ještě zeptat který konkrétně z těch hnojiv osmocote používáte jsou tam například nějaký univerzální potom pro drobné ovoce papriky rajčata a tak
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 10 úno 2022, 12:46

Na začiatku, keď mi toto hnojivo odporučil Michal (moonvil) som zohnal iba 6 mesačné Osmocote Pro. Odvtedy som vyskúšal aj iné Osmocote ale najviac mi vyhovuje práve to 6 mesačné Pro, svojím zložením a tým, že vydrží od jari až do jesene.
Používam ho pri jarnom hnojení rastlín v nádobách (aj figovníkov), do skleníka, k zelenine,.... Je síce drahšie avšak keďže v záhradníctve u nás sa dá kúpiť aj na kilogramy (nielen celé balenie 25 kg), tak tie 2-3 kg čo miniem za celú sezónu, si finančne ani nevšimnem. Nechcem im robiť reklamu ale stačí len trošku posypať na začiatku sezóny a všetko rastie pred očami.
https://icl-sf.com/global-en/products/o ... -pro-5-6m/
https://substraty-a-hnojiva.heureka.sk/ ... /#prehlad/
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 10 úno 2022, 13:51

Dá se sehnat i jiné srovnatelné hnojivo v menším balení, třeba Plantacote. S tím mám také dobré zkušenosti.
Jinak super návod, Marku, ideální pro mě. Snadné, rychlé, takřka bez práce a jistě funkční... S6 :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod dzani696 » 10 úno 2022, 13:58

Alebo v ČR je ešte na trhu HORTICOTE na rovnaký princíp ako Osmocote.Za rovnaké peniaze ale v malom.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 10 úno 2022, 15:36

Pokud použijete takové dlouhodobě působící hnojivo třeba 6 měsíců pak už doplňte jenom na podzim jiný druh hnojiva na podpoření vyzrání dřeva v současné době jsem totiž na jaře používá Kristalon Start v létě Plod a květ atd... pokud mají trvalý přísun živin jak tedy na podzim regulovat vyzrání dřeva děkuji
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 10 úno 2022, 15:40

Nevíte náhodou z vašeho okolí jestli někdo také někde v Čechách kupujete Osmocote Plus na váhu Že by třeba někdo prodal 3-4 kg líbí se mi moc
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod dzani696 » 10 úno 2022, 16:25

Ja som ho kupoval na stránkách akvarijni-hnojivo .Tam je bohužiaľ pozastavený predaj a kedy bude obnovený a či vôbec bude, je neisté.Za mňa Osmocote môžem tiež odporúčať už len zhladiska širokospektrálného využitia(záhrada, akvárium).A ten Horticote mi príde úplne rovnaký. Ale neviem.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 10 úno 2022, 17:08

No, u mě je to tak, že většinu rotlin v květináčích, tedy i fíkovníky, přesazuji jednou za 3 roky. A každý rok si ta zemina trochu sedne. Takže abych nemusel každý rok doplňovat zeminu shora, udělal jsem to minulý rok tak, že jsem vytáhl rostlinu z květináče (po zimě na zimovišti bez zálivky to jde opravdu samo) a na dno dal tak 3-4 cm verstvu písku smíchanou s hydrogelem a hnojivem plantacote. Vznikne z toho vlastně pak takový trochu samozavlažovací květináč, kde si ta rostlina z toho spodku bere vodu a živiny. No, a osvědčilo se mi to náramně. Letos akorát vyměním tuto spodní vrstvu a doplním trošku zeminy po obvodu. A bude hotovo. :) A třeba už ani nebudu muset tak často do budoucna přesazovat. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků