metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 23 úno 2022, 20:53

Zkratka LSU = Louisiana State University
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 908
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 23 úno 2022, 21:01

ok, :) to už mi také nakonec došlo, ale tabulka by snad neškodila.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 23 úno 2022, 21:15

Zkratky jsou nezbytné, protože psát na řízek třeba Louisiana State University Gold je prostě nesmysl. Na fóru to pak samozřejmě člověk píše stejně.
Některé ty zkratky jsou už zaužívané, ale u méně běžných odrůd je potřeba trochu improvizovat. Já u svého seznamu nabízených řízků zkratky vždy uvádím, aby to bylo dohledatelné, kompletní seznam všech zkratek ale nikdo dohromady asi nedá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4095
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 23 úno 2022, 22:18

Já mám na mysli nepoužívat zkratky / iniciály názvů na fóru.
Když sem dojde někdo nový, těžko porozumí tomu, že někomu zraje ABC, CD stojí za nic, poptává EF a nabízí GH. A zabije se tím i zpětné dohledávání podle klíčových slov.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 23 úno 2022, 22:51

Budem trochu ironický. Lukáši, takže poprosím nepoužívať od teraz napríklad skratku "EBT" ale pekne rozpisovať "English Brown Turkey".
Luk píše:Začátkem roku jsem razantně ostřihal EBT Přibice, .....

Luk píše:Rez se mi šíří na třech EBT zasazené v zemi....

A teraz irony off.
Skratky názvov nielen u figovníkov sú absolútne bežný prostriedok komunikácie na tomto fóre. Neviem si predstaviť, že by som od nejakého okamihu nemohol písať skratky a namiesto RdB musel písať Ronde de Bordeaux. Ak niekto nejakej skratke nerozumie, tak sa stačí spýtať, už sa to tu nie jeden krát riešilo ....
Marek1970 píše:HC - Hardy Chicago
SD - Stanleys Dalmatian
RdB - Ronde de Bordeaux
BT - Brown Turkey
EBT - English Brown Turkey
WM - White Marseilles
NdC - Noire de Caromb
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Rei » 23 úno 2022, 23:33

Luk a Marek1970 : Ahoj, jsem tu nový a tak bych oběma rád poskytnul názor nováčka. ABC se mi hledá jako zkratka bezproblémově, jelikož obsahuje 3písmena a tlačítko hledej se dá použít právě od třech písmen.
Zatímco zkratka dvou písmen třeba HC, ta se už tak lehce najít nedá, jsou to jen dvě písmena a jak jsem zjistil nejedná se o hokejový club ale o odrůdu fíku. Trochu to trvalo, ale dá se to najít, takže pravdu máte oba dva.

Abych nebyl OT, tak dokud jsem nevěděl, že třeba HC koření hůř, tak jsem ho namnožil jak ve vodě, tak v perlitu, ve směsce hlíny a i pěstební kostce... Co se mi zdálo jako urychlující záležitost bylo teplo. Za "komínem" v takovém tom průhledném boxu s víkem z marketu byl výsledek ze stejného keře vždy rychlejší než řízek v pokojové teplotě jen tak u okna.. Pokud tedy chcete přirychlit zakořenění tak třeba vyhřívací podložka do terária je celkem vhodná. A každý den na chvilku "vyvenčit" a otevřít víko kvůli možnému vzniku plísním.
Rei
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 20 úno 2022, 23:00
Bydliště: V kraji Jihočeským 476 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 23 úno 2022, 23:53

Áno, dvojpísmenové skratky sa žiaľ vyhľadávať nedajú. Ak admin uzná za vhodné, tak môže založiť samostatné vlákno so skratkami názvov odrôd ale skratky ako zásadnú prekážku pri vyhľadávaní informácií až tak nevidím. Tých dvojpísmenových tu používaných skratiek nie je až tak veľa, okrem spomínaných BT, HC, SD a WM je to asi už len DK - Desert King. No a Lukáš mi snáď reakciu na jeho príspevok odpustí, však :) ?
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 24 úno 2022, 00:04

A teď názor skoroblondýny
-z listopadu
EvaOstrava píše: Už se těmi tisíci stránkami pár týdnů prokousávám a jelikož často používáte í zkratky a taky i názvy podle místa odběru řízků, tak mám z toho pěkný guláš.

A pak taky návrh
EvaOstrava píše: Pokud máte dojem, že se vás lidí ptají na něco stále dokola, nebylo by dobré udělat rubriku Odpovědi na nejčastější dotazy začátečníků (ale bez možnosti přidávat tam dotazy)?.

No a tam by mohly být i ty často používané zkratky.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 908
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Rei » 24 úno 2022, 03:22

Já jsem tedy našel: tabulka fíků kde Marek1970 píše:
HC - Hardy Chicago
SD - Stanleys Dalmatian
RdB - Ronde de Bordeaux
BT - Brown Turkey
EBT - English Brown Turkey
WM - White Marseilles
NdC - Noire de Caromb
DK - Desert King

A trvalo to jen chvilinku. Teď jsem tam doplnil ještě DK a už to najdou i ostatní.

A jak zakořenit Stanley's dalmatian,Veselský, Becane, Campaniere, Nin ZS, když je nemůžu sehnat? S14
Rei
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 20 úno 2022, 23:00
Bydliště: V kraji Jihočeským 476 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 24 úno 2022, 08:12

Marek1970 píše:Skratky názvov nielen u figovníkov sú absolútne bežný prostriedok komunikácie na tomto fóre. Neviem si predstaviť, že by som od nejakého okamihu nemohol písať skratky a namiesto RdB musel písať Ronde de Bordeaux ....


Je to přesně tak a má to svou logiku. Ta trocha práce navíc s dohledáním plného názvu odrůdy je prostě na straně těch méně zkušených, ale není nic složitého dát do Googlu "HC fig" (to slovo fig nebo fíkovník či ficus carica je tam důležité, zejména pro ty dvoupísmenné zkratky).
Myslím si, že zapamatovat si těch cca 10 základních, notoricky známých zkratek není zas až takový problém, pokud to někdo myslí s pěstováním fíkovníků vážně, tak je to v podstatě nutnost. A názvy méně obvyklých kultivarů se uvádějí spíše v plném znění.
Beru to ale jako námět k zamyšlení, sesmolit nějakou takovou tabulku, řekněme se stovkou nejznámějších odrůd, by se určitě dalo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4095
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 24 úno 2022, 11:20

Teď, po třech měsících prokousávání se tématem fíkovníky- na našich i zahraničních stránkách, už v tom tak netápu. Ale ten, kdo tolik času nemá, se zase bude "otravně" ptát, protože zpočátku člověk netuší, že třeba zkratky jsou víceméně mezinárodní. A že třeba zkratka RdB znamená Rondo de Bordeaux, zatímco Rouge de Bordeaux je Pastiliere. A to asi ne vždycky. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 908
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 24 úno 2022, 12:12

Ano, taky jsem používal zkratky. Ale problémy s nimi se vyskytují poslední dobou pro nově příchozí a to mi dalo k zamyšlení, že pokud člověk nemá přečtených 800 stran fóra nebo nezná desítky názvů fíků,
tak prostě neví a jsou mu informace z fóra k ničemu. Jak píše Eva. Třeba RdB je Ronde nebo Rouge de Bordeaux? Bylo unáhlené napsat jejich zákaz, ale tabulka může být ku prospěchu.
Ať v tom nezačne být HC Chicaho hokej S6.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 24 úno 2022, 16:30

Marek 1970
díky, tak to je plus, někde se začít musí.

Luk
hledáš v tom zbytečné problémy a komplikace. V podstatě jde o obdobu rejstříku, já když jsem loni těch 800 stran diskuse o fících pročítal, tak taková věc jako je tabulka zkratek názvů druhů a variant s přiblížením informací i náhodným laikům je první, co mi napadlo a co by tu všem pomohlo. Jenže to jsem to ještě měl v hlavě, takže těch pár, o kterých jsem zrovna četl, jsem si pamatoval. Teď tu nejsem každý den, tak prostě je dobré se mrknout a - ano, to je to LSU, už vím.
V klidu. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 24 úno 2022, 16:36

můžeme zase přejít na ty řízky, březen se blíží, zase to je blíže k jaru...
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Luk » 24 úno 2022, 16:52

Někomu tu pomoct je problém a komplikace. Ok.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků