metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 13 led 2022, 19:30

OK, dobrý video, mrkl jsem na to, je to docela zvláštní metoda, ale zřejmě to bezpečně funguje.
Otázkou zůstává, "Druh SUBSTRÁTU", není to jíl s kafem? :wink:
Dobré je, že se to předem samo nijak nerozsype a poté lze snadno zasadit do prvotního koflíku.
No kdybych to měl ještě kam dávat, tak bych to snad i zkusil, ale momentálně hlídám teplo na lodžii. Hodil jsem na fíky a oleandry netkanku. zatím jsem s tím stále nad nulou a když mrzne víc /-5 do -10/ tak pouštím v kuchyni přes zeď topení. Má to tak velkou setrvačnost, to vydrží sálat na druhou stranu, , i když to ráno vypnu. a zatím jsem s tím vystačil.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hanele12 » 13 led 2022, 23:09

Tak jsem letos zkoušela nový způsob zakořenění řízků. Umožnilo mi to, že mi radiátory topí TČ pouze na nižší teploty okolo 30 stupňů takže jsem řízky , které došly 10 prosince dala do stimulátoru a 3 ocky ponořila rovnou do substrátu smíchaného z Forestiny pro citrusy a perlitu v PET lahvich na radiatory a čekala, co se stane. A musim rici, ze bez přisvědcování, zakrývání igelitem atd. mám neuvěřitelné výsledky. Nikdy se mi tak snadno nedařilo zakorenit. Naopak byl to vždy z jara z uschovaných rizků z lednice docela boj. Tak to je můj tip. Spodní teplo.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 13 led 2022, 23:19

S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 13 led 2022, 23:39

Hanele12 píše: Tak to je můj tip. Spodní teplo.

Já, pokud to není v létě, zakořeňuji nebo klíčím vše na radiátoru. Spodní teplo dělá divy a i když topím na víc ( 55°C ), tak podložka z polystyrenu to srovná.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 14 led 2022, 14:10

Hanele12 píše:Tak to je můj tip. Spodní teplo.


Ano, však to je všeobecně známý fakt a spodní teplo pro dobré zakořenění je doporučováno v každém postupu! I v těch zdejších. Dle internetových diskuzí je odzkoušená ideální teplota kolem 25 °C.

Jen je teď potřeba tomu dodoat hodně světla. Do jara ještě 3 měsíce, a výhony jinak budou vytáhlé a neduživé. Bude potřeba je silně přisvěcovat nebo dát do zimní zahrady.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 14 led 2022, 15:11

Také jsem chtěl přisvěcovat, ale zatím mi přijde, že to na jižním okně roste obstojně. V nejhorším udělám a jaře sestřih.

Mimochodem... je lepší řízek před zasazením střihnout dole, aby to bylo čerstvé, nebo nechat zaschlé, případně něčím zapatlat.
Z toho mála co jsem zkoušel mi ujímavost přijde stejná, ale nezkoušel jsem větší počty.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 14 led 2022, 15:18

Určitě zastřihnout do živého. Zavoskovat můžeš ránu na hoře, ze spodu to přece saje vodu a taky koření.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 14 led 2022, 16:34

Otevřená rána jsou dveře pro průnik chorob. Rozhodně bych nechal již vytvořený kalus.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 14 led 2022, 16:57

No jo, ale ono se ten kalus vytvoří na otevřené ráně, pokud je rána zaschlá, nebo něčím zapatlaná tak se žádný kalus nevytvoří :D
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 14 led 2022, 17:52

Fíkovníky žádný klasický kalus netvoří, kořínky se obvykle objevují na uzlině (node) v místě těch světlých teček - průduchy nebo jak se to odborně nazývá.
Takže spodek řízku lze klidně zavoskovat nebo já je většinou jen típnu do rozemletého dřevěného uhlíku, ať to zbytečně nehnije než se objeví kořeny.
Vodu řízek přijímá celým povrchem, netřeba se bát uschnutí po zavoskování.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod pavell » 14 led 2022, 18:40

Jednou jsem spodní konce řízků fíkovníků zavoskoval a po zasazení se řízky začaly scvrkávat a šly očividně do háje, tak jsem je zařezal až do živého a bylo vidět jak se probraly, pěkně natáhly vodu a zakořenily. Každého věc jak to dělá když se mi to osvědčilo tak to tak dělám. No v začátcích jsem toho hodně zbabral.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod vrba » 14 led 2022, 22:29

Dle mého názoru pro zakořeňování není rozhodující druh použitého substrátu, ale teplota. Použiji odkaz na plnou zahradu, kde je doporučováno spodní teplo 30 - 40°C. http://www.plnazahrada.cz/clanky/rizkov ... -navod.php Zakořeňuji na radiátoru s teplotou vody 80°C a proti spálení dávám polystyrénovou podložku a k zakrytí použiji mikroténový nebo igelitový sáček. Jako zakořeňovací médium jsem používal perlit, loni jsem vyzkoušel kupovaný substrát pro výsev a množení. Úspěšnost byla zhruba stejná - 90 - 100%. Řízky zakoření do jednoho až dvou týdnů. Řízky zakoření i při běžné pokojové teplotě, ale urychlením zakořeňování se zkracuje doba zakrytí a tím se snižuje riziko rozvoje plísní a hnilob. Přikládám foto zakořeněných řízků z 10.4.2021. Na radiátor jsem je umístil v posledních dnech února. Protože použitý zakořeňovací substrát obsahuje základní živiny, řízky rozsadím až po otužení rostlin ve skleníku za 8 - 10 týdnů. Plody nasazují asi za 3-4 měsíce po zakořenění - další foto z plodem je z 5.6.2021. Odrůda BT, Vysočina nadm. výška 510 m. Main crop z tohoto řízku zde dozrála koncem září díky tomu, že rostlina byla až do konce června rychlena ve skleníku. Na venkovních rostlinách v této nadm. výšce main crop Brown Turkey nedozrává.
Obrázek

Obrázek
vrba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 lis 2021, 14:37

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 15 led 2022, 06:01

moonvil píše:Fíkovníky žádný klasický kalus netvoří, kořínky se obvykle objevují na uzlině (node) v místě těch světlých teček - průduchy nebo jak se to odborně nazývá.

Klasický kalus sice ne, ale určitě dojde k nějaké formě zhojení/zacelení rány. Fíkovník je sice plevel a patrně to nebude hrát roli..pokud má člověk 1-2 řízky od nějaké odrůdy co chce, rozhodně bych neriskoval píchat ji do země s čerstvou otevřenou ránou.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 15 led 2022, 07:53

kaossik píše:rozhodně bych neriskoval píchat ji do země s čerstvou otevřenou ránou.


Mnohé návody na zakořeňování fíkovníků přímo doporučují zastřihnout do živého + nařezávat kůru či ji na několika místech seškrábnout, aby řízek lépe pustil kořínky. Po demonstrativním vyjmutí ze zeminy po zakořenění je pak zcela jasně vidět, že kořínky vznikají právě v těch místech, kde byla kůra poškozená.

Např. https://www.youtube.com/watch?v=cwPvmG9sK_Y
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod nene » 15 led 2022, 10:13

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků