metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kasta » 22 led 2022, 21:43

no, ja jsem fikovnik zatim zakorenoval jen jednou, ale prijde mi, ze snad nic jinyho nekoreni lip. mel jsem osm rizku od ctyr odrud, po dvou jsem je nastrkal do sklenicku z PET lahvi do beznyho zahradniho substratu a nechal v byte. potom co vytvorily listy, sly za okno. uspesnost 100%. vlastne to provadela mama podle mych instrukci na dalku (zrovna zacinal covid) a jako nejdulezitejsi jsem ji opakoval, ze se to nesmi prelit ani vyschnout.

potom jsem o jeden sklenicek prisel, protoze jsme si po telefonu uplne nerozumeli a ona moc brzy sundala u jednoho tu horni cast PET lahve (rizky jeste nemely dobry koreny, jen zarodky listu, takze zaschly). Zbyly ale rostly krasne a bez problemu, v pulce kvetna uz byly zraly na venkovni vysadbu, je to videt na fotce, campaniere ze 17.5. kdy jsem ho zacal navykat na slunce (cca dva mesice od "zasazeni")

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1280
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 30 led 2022, 15:33

Poradíme se.
U mě to jede napřed pár dní ve vodě, pak hodně vlhký perlit až se objeví kořínky, nakonec substrát napůl s perlitem na první přesazení. Po pár měsících lze poté přesadit do solidního substrátu a sledovat další vývoj. Stává se mi občas ale, že po přesazení vadnou listy- druhý třetí den a to pak je takový kus ztracen. Přičítám to přílišné péči, ale proč se to děje nevím. Vody mají dost, tak nevím. Ale i tak to mám celkově na 70% +.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 30 led 2022, 15:44

Prostě to nepřesazuj. Vykašli se na vodu, dej do PETky dolů třetinu substrátu, nad to dvě třetiny perlitu a zasuň řízek jen do toho perlitu.
Při přesazování riskuješ poškození kořínků a celkový šok ze změny podmínek, výše uvedeným tohle odpadá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4069
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 30 led 2022, 20:57

Tak to je fakt, už jsem nad tím bádal, já jsem tu metodu vylepšil tím, že jsem z toho perlitu řízek vyplavil v kýblu vody, perlit šel nahoru a řízek volný bez újmy kořínků, ale je to zbytečná piplačka a mokrý perlit také nic moc. Navíc to s nepoškozením není 100%.
Ale dobrý, jak píšeš, to bude dobrá cesta. Díky a klaním se. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 31 led 2022, 09:22

jak píše moonville, nic nepřesazovat.
Já to se substrátem míchám komplet a je to úplně jedno. Hlavně to musí být vzdušné, aby to nehnilo.
A přesazovat až jsou kořínky silné a rozvětvené.

Mimochodem, nezkoušel někdo hydrogel? Byly by v tom super vidět kořínky :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 231
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Hofis » 31 led 2022, 10:26

Přidávám hydrogel akorát do substrátu u těch rostlin, co mám v květináčích. Normálně maximální doporučené množství. V létě to vydrží i dvy dny v parném počasí a v zimě to stejně vůbec nezalévám, takže to vydrží úplně nevyschnout celou zimu. Paráda. :) Nutnost zálivky se snižuje i méně než na polovinu. Teď na jaře budu vysazovat nové rostliny a také jim dám do začátku hlínu smíchanou s hydrogelem. Ocení to... :)
Na řízkování míchám substrát s hydrogelem akorát u kamčatek, ale v létě, když je teplo. U fíkovníků jsem to ještě nezkoušel. Ale nechat to kořenit jenom v hydrogelu si myslím nepůjde, je to takový zvláštní materiál. Rozhodně bych do substrátu více než maximální doporučené množství nepřidával. Ale kdo ví...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Stanley_51 » 31 led 2022, 11:31

Taky mám jeden dotaz, zkoušel jste někdo zakořeňovat v agaru ? Viděl jsem to kdysi na youtube, ale nešlo o fíkovníky. Co to bylo už si nepamatuji, ale v tom agaru byly bezvadně vidět ty kořínky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 31 led 2022, 13:31

V agaru se bude náramně dařit kdejakým plísním, houbám a podobným breberkám. Navíc přístup vzduchu téměř nulový. Nedával bych tomu velkou šanci.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4069
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 31 led 2022, 15:22

EvaOstrava píše:.... jeden pokus ještě udělám - jiný substrát, více perlitu, méně vody... i spodní teplo..


Dnes čtrnáctý den v substrátu na radiátoru a první kořínek už vidím. To jsou fofry!
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod meyer » 31 led 2022, 18:32

No já řízkům vůbec netopím, spíše obráceně, dost větrám, jde mi vlhkost vzduchu, která není ani tak nic moc. Aby to nevysychalo shora. Mám v místnosti běžně 18/19 cé a fíky jedou, samozřejmě myslím ty, co už se chytly.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 581
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 31 led 2022, 19:05

Já jsem právě chtěla, aby mi řízky zakořenily přímo v substrátu. Jinak jsem zkoušela i tento
způsob s polystyrénovou krabicí.
https://www.youtube.com/watch?v=XFXsEwNfGYI&t=93s
V pokojové teplotě a úspěch byl stoprocentní, jako na videu. Ale je to na dvakrát. I když pro mě docela vhodný způsob, protože někdy nepoznám, který konec patří do hlíny. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 31 led 2022, 20:07

Mno, řekl bych to tak, že na YT je evidentně i spousta návodů jak to nedělat. Tohle bych zařadil mezi ně. Principiálně to není špatně, ale z praktického hlediska na prd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4069
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod EvaOstrava » 31 led 2022, 21:12

No, ale jakožto začátečník, mám díky této metodě zatím jediné zakořeněné řízky, které i dále rostou.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod antarian » 31 led 2022, 23:07

Ta polystyrenova krabice nevypadala spatne... to by se mohlo povest i me :-) pri me nesikovnosti, ale uvidime, treba tento rok budu uspesnejsi

Moonvil: co je na tom spatne? Tedy krome toho ze hrozi ze se pri tom oddelovani ty koreny vytrhaji?

EvaOstrava: jsem zvedavy jestli se zadari a rostlinky to preziji. Budu se tesit na dalsi info.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 01 úno 2022, 07:00

Ty bílé ohnilé výhony trápící se bez světla, slaboučké ulámané kořeny, tohle bych prostě svým řízkům neudělal.
Takto nějak vypadají ty, co zapomenu ve sklepě a přijdu na ně za rok, když tam nesu další várku čerstvých :)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4069
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků