Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 24 dub 2021, 19:47

Jožka píše:Fikovniky mě zmrzli na tabák, ani zábal nepomohl, -15°C bylo likvidační. Teď musím počkat jestli obrazi z kořenů.

To je mi líto. Měli jste sníh nebo byl u Vás holomráz?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 24 dub 2021, 19:55

Moonvil - mám to na zahradě za domem. V loňském roce jsem je vysadil volně do zahrady, rostliny byly vysoké 50 až 70cm tak možná nebyli dost silné na mráz 15 °C. A byly obalené jutovynou. Když do toho strihnu tak žádný latex, úplné sucho jenom u země se zdá že kůra není zvrasknuta.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 24 dub 2021, 20:00

Mifin- sněhu nebylo moc ale byl, teď musím doufat že to vyrasi od kořene jinak by to byla škoda a musel bych začít od znova.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 24 dub 2021, 20:22

Vsadil bych si, že vyrazí. Já mám fíkovník venku cca 18 let a i když neplodil (už je přeroubován), tak prakticky bez krytu zmrzly větve komplet k zemi jen jednou a znovu silně obrazil. Jestli byl nějaký kryt sněhu, tak určitě žije. Držím palce.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 24 dub 2021, 20:40

Petr z H. píše:Co chceš slyšet? Když přijde mráz, o listy přijdeš.

No chtěl jsem slyšet jestli stačí počkat do zmrzlých, nebo je lepší třeba až červen, kdy je půda prohřátější a v noci tepleji.
Že s mrazem omrzne mi je jasné. Ale nechci aby dostal šlupu a měsíc nerostl. :)

Hofis dík.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 24 dub 2021, 22:02

Jožka píše:Moonvil - mám to na zahradě za domem. V loňském roce jsem je vysadil volně do zahrady, rostliny byly vysoké 50 až 70cm tak možná nebyli dost silné na mráz 15 °C. A byly obalené jutovynou. Když do toho strihnu tak žádný latex, úplné sucho jenom u země se zdá že kůra není zvrasknuta.


Ajo takto mladé rostliny, tak pro ty je -15 opravdu příliš.
Obalení samo o sobě moc nepomůže, jutovina ti teplotu u výhonu nezvedne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod jarek01 » 25 dub 2021, 19:48

RE: gr81 píše:
Kdy můžu dát ven fíkovník, s listy, přírustek cca 15cm.
až po zmrzlých? nebo ještě později?
dík

Pokud máš pár rostlin, tak už je můžeš zvykat na sluníčko nyní, ale musíš si hlídat noční teploty a pokud by měly jít k nule, tak je musíš schovat nebo aspoň přikrýt.
Mě se osvědčilo umístit na jaře rostliny ( pokud již mají listy ) na místě, kde svítí jen ranní slunce ( tak do 10-11 hodin ) a po týdnu až 10 dnech je už můžeš přemístit na plné slunce.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jibro » 04 čer 2021, 16:00

Fíkovník Příbice zasazený v zemi zabíral cca 2x2 m a u země měl cca 5 cm silné výhony po letošním minimu 2 noci za sebou -14°C vymrzl až k zemi, přežilo jen pár větví co šlo ohnout, ty byly kryty sněhem a větvemi thůji, zbytek KO, rašení začíná až od země...
Obrázek

Obrázek

Takže u mě má smysl držet ho jedině při zemi a pravidelně prořezávat aby pořád byly mladé výhony, které půjdou ohnout, jinak každé 3 roky totálka.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 12 zář 2021, 19:39

Tak už se to zase blíží :(
Přemýšlím, jak zabránit debaklu z letošního předjaří.
Napadli mě takové ty hřejivé polštářky: https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 7972%22%7D

Normálně se to dává do oblečení, ale dát to na zem do krytu z netkané textilie, tak by to mohlo trochu přitápět (pokud by se zase hnaly nějaké -15mrazy)

Co myslíte?
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 12 zář 2021, 19:48

To asi nebude fungovat :)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 12 zář 2021, 20:09

Někdo zde úspěšně myslím zkoušel topné kabely které se používají například do okapu aby tam nezmrzla voda fíky se stáhnout v sobě větve a pak se obalí těmi topnými kabely a na to ta textilie ale nevím jestli jste někdo uvede příklad že to zkoušel těch mrazy v minulém roce Také jsem nad tím dost uvažovala.
Osobně mám z minulého roku výbornou zkušenost s tím že za tluču čtyři latě kolem fíku stáhnu větve k sobě a obtočí. textilií. Okolo latí obtočím fólii kašírovanou, sponkovačkou připevním k latím a zasypu fíkovník hoblinami a ze shora natáhnu pytel aby to toho nepršelo jde to však dělat jenom o menších rostlin jinak těch hoblin potřebujete kvanta. Na jare to slouží jako kryt, spodem vytahám hobliny a mám malý foliovník. Ten pak sundam až po zmrzlých.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 12 zář 2021, 21:25

Na topné kabely do okapů jsem koukal, ale přijde mi to dost drahé. Za tolik korun fíků nesním za celý rok :)

... k hoblinám nemám přístup, leda listí, ale problém je, kde vzít na podzim suché (nemokré) a pak, aby do toho nepršelo, muselo by se to utěsnit a nebude to hnít?
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 12 zář 2021, 21:29

Také se k tomu nepoužívají kabely do okapů, ale na vyhřívání terárií. Více by k tomuto tématu napsal Ruda, protože tímto systémem vytápějí zimní kryty palem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 13 zář 2021, 14:48

Stanley_51 píše:Také se k tomu nepoužívají kabely do okapů, ale na vyhřívání terárií. Více by k tomuto tématu napsal Ruda, protože tímto systémem vytápějí zimní kryty palem.

Tak to se omlouvám za špatnou informaci ale stejně jsem přesvědčená o tom že jsem četla že jsou to topné kabely do okapů které udrží stálou teplotu a dokonce se umí sami zapnout a vypnout podle toho zda je chladno nebo ne A musela bych někde dohledat kde jsem to četla
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 13 zář 2021, 14:51

gr81 píše:Na topné kabely do okapů jsem koukal, ale přijde mi to dost drahé. Za tolik korun fíků nesním za celý rok :)

... k hoblinám nemám přístup, leda listí, ale problém je, kde vzít na podzim suché (nemokré) a pak, aby do toho nepršelo, muselo by se to utěsnit a nebude to hnít?

Jedině si dojet někam k truhláři tam je hoblin a určitě vám je dají. Listí a mokré to nevím. Je pravda že letos budu kromě mulče který tam byl z kamínků dávat ještě vyšší vrstvu úplně dolů k kmínku protože ty hobliny nahoru táhli vodu Pokud nasněžilo například a pak začalo hodně tát. A dostalo se to dole pod ten kryt Jinak s tím ale problém vůbec nebyl
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků