Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 23 pro 2021, 23:13

Proto je extrémně důležitý vysoký mulč na zimu, možná ještě daleko důležitější, než to celé zabalit, protože když je -15°C, úplně při zemi je kolem -19 až -20°C. Vrchní jednoleté dřevo může -15°C přežít, ale starší dřevo -20°C nedá. Pak se mluví o zmrznutí až k zemi, ale kdyby byl dole 30 cm vysoký mulč z listí, celý fíkovník by to přežil. Takto nízká teplota je opravdu jen nějakých 10 až max. 20 cm nad zemí, pak už se tolik od té ve 2 metrech neliší.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3794
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 24 pro 2021, 12:41

Hofis píše:Proto je extrémně důležitý vysoký mulč na zimu, možná ještě daleko důležitější, než to celé zabalit, protože když je -15°C, úplně při zemi je kolem -19 až -20°C. Vrchní jednoleté dřevo může -15°C přežít, ale starší dřevo -20°C nedá. Pak se mluví o zmrznutí až k zemi, ale kdyby byl dole 30 cm vysoký mulč z listí, celý fíkovník by to přežil. Takto nízká teplota je opravdu jen nějakých 10 až max. 20 cm nad zemí, pak už se tolik od té ve 2 metrech neliší.


Během poslední zimy, kdy bylo něco kolem -15 °C, fíkovníky neomrzly buď vůbec, nebo napůl - vrchní polovina mrtvá, spodní nikoli. A to jak jednoleté, tak víceleté, tedy vyzrálé dřevo. Takže nemohla být u země nižší teplota než výš. Myslím si, že to asi dost záleží na poloze. Pokud je rovina nebo dolinka, zřejmě se tam nějaká mrazivá vrstva nad zemí vytvoří (viz efekt radiačního ochlazování?). Ale já je mám na mírném svahu kopce, tak tam to může fungovat jinak. Je tam proudění, s kopce studený vzduch stéká dolů, takže tam tato mrazivá vrstva není.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 24 pro 2021, 12:54

Petr z H.: Jedná se o základní meteorologický jev, kdy země, přes léto pouze v noci, v zimě skoro pořád, vyzařuje teplo a tím se ochlazuje. Proto je přízemní teplota hlavně v zimě vždy výrazně nižší. Čím vyšší je rozdíl teplot mezi vzduchovou masou a zemí, tím výraznější je tento jev. De facto se jedná o takovou malou inverzi. To jsou fyzikální fakta, která platí prostě z principu. Pro nevěřící třeba následující odkaz: https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/ ... 14.7.2015/
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3794
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 24 pro 2021, 14:33

Vzduch je mizerný tepelný vodič, takže u země, kde je kmen tlustší si dřevo tahá teplo z půdy. Díky tomu vydrží i ty mnohem menší teploty u země, protože to více méně kompenzuje nižší přízemní teplotu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 24 pro 2021, 15:39

Moc zajímavé vysvětlení, takhle jsem nad tím nikdy neuvažoval, dává to smysl. Díky! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3794
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 26 pro 2021, 10:33

Tak dnes první pořádný test. Teploměr uvnitř zábalu na špičce větví, meteostanice hlásila minimum -10.1°C, tady už jsem nestihl úplné minimum navíc tyto čidla přeměřují o cca 0.5-1°C. Teplota 1. je u kiwi u baráku pod krytem z netkané textilie. 2. je na zaskleném balkóně, 3. na konstrukci vinné révy cca 2 metry nad zemí hned vedle krytého fíkovníku. Teplota 4. je pod krytem. Velice slušné.

Obrázek

kaossik píše:Balení mladého fíkovníku.

Konstrukce a 1. Vrstva netkané textilie:


Obrázek


Obrázek

Druhá konstrukce s vrstvou netkané textilie


Obrázek

Do meziprostoru piliny.


Obrázek

Dal isem tam čidlo. Zatím je tam 4°C a venku 1°C.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 26 pro 2021, 10:59

jojo, Praha -11, jdu balit.

edit večer: byla fakt kosa, na balení jsem se vybodl. dle předpovědi se má oteplit vysoko nad 0.
Naposledy upravil gr81 dne 26 pro 2021, 20:49, celkově upraveno 1
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 232
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 26 pro 2021, 11:56

Zatím nic nebalím, -10 jim neublíží a má se zase oteplovat. Vyčkávám až bude v předpovědi -10 pro Brno, to by to u mě k těm -15 spadnout mohlo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 26 pro 2021, 13:49

Tak tady bylo -10 (při zemi -15).
Trochu jsem je zabalil. Uvidíme na jaře, jestli to stačilo. :?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod jarek01 » 26 pro 2021, 23:09

U nás dosud min. -6°C, tak že zatím by to mělo být v pohodě.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod dzani696 » 27 pro 2021, 12:33

Ups...zabudol som na jeden,SD v kvetináči u južnej steny.Teplota min. 14,8°C možno len krátkodobá ale... Uvidím čo to sním urobilo.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 10 led 2022, 13:07

Tak první nesmělé zkušenosti se zakrytím větších rostlin fíkovníků u zdi pouze béžovou netkanou textilií používanou na zakrytí zeleniny proti mrazu. De facto se jedná o takový menší půlstan jehlanovitého tvaru z pouze jedné vrstvy netkanky se základnou odhadem tak 1,5 m2 a výškou cca 1,8 m. Ta netkanka je po straně a nahorě zaháknutá na malé háčky upevněné přímo ve zdi. Čidlo je umístěno ve větvích největšího fíkovníku přímo v prostoru, rozhodně blíže vnějšímu protředí, než vlastní zdi. Minimum bylo ve VDF od instalace čidla zatím pouze -5,1°C, což pro nějaké reálné testování nemá přílišnou výpovědní hodnotu. I tak ale bylo minimum v tomto jednoduchém krytu -3,7°C, což považuji za velmi překvapivé. Uvidíme. jak si to povede dále, až teploty klesnou ještě o něco níže. Celý víkend jsem to sledoval, a určitě to nějaký efekt udržování tepla má, protože v krytu byla v noci pořád teplota vyšší tak o 1,5°C v průměru. Když na chvilku vysvitlo slunce, byly to i 4°C rozdílu. Pokud se to odsvědčí i při větších mrazech, na jaře to nafotím pro inspiraci. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3794
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Petr z H. » 10 led 2022, 19:19

Jak to tipujete - bude letos potřeba chránit fíkovníky či nikoli? :wink:
Zatím to vypadá nadějně ... a zatraceně se mi do toho nechce.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 10 led 2022, 19:53

Ponechám to osudu, buď to vyjde nebo ne. Před rokem jsem balil a stejně to zmrzlo, tak proč se s tím unavovat.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2022, 16:08

Tak další update k letošnímu pokusu se zimováním pod netkankou u zdi. Nejnižší naměřená teplota venku byla od posledně -9,2°C, čidlo pod krytem mi ukazuje minimum -6,8°C. :shock:
Mám z toho obrovskou radost. Sice jsem tak nějak doufal v to, že s klesající teplotou venku se bude projevovat ten tepelný efekt zdi stále výrazněji a rozdíl teplot bude stoupat, ale že by to mohlo být i více jak o 2 stupně, to jsem opravdu nečekal. Tento pokus je pro mě zásadní v tom, jetli bude mít ve VDF smysl vysazovat další fíkovníky, protože balit je po jednom na zimu už by postrádalo smysl. Ale pokud takovéto celoplošné zakrytí funguje, není co řešit. S6
Nechám to takto zabalené až do zmrzlých a uvidím, co to udělá. Spálení se bát nemusím, protože to nějaké slunce propouští a navíc se nemusím bát ani pozdních jarních mrazíků. Zeď bude s přibývajícím sluncem makat čím dál lépe, takže to ta netkanka bezpečně ochrání. Navíc by to mohlo díky jistému akleníkovému efektu i podpořit včasnější probuzení. Takže bych mohl zabít ne dvě, ale hned tři mouchy jednou ranou. S6
No, uvidíme, jak to bude celé nakonec fungovat, ale nyní už jsem celkem optimista.
Zde foto toho krytu:
Obrázek
Foto: VDF, 06.02.22

K připevnění jsem použil sadu malých hačků s hmoždinkami (d 3 mm, 10 ks), které jsem rozmístil rovnoměrně po celém obvodu a netkanku za ně zahákl. Koupil jsem to v Baumaxu a ani nevím, kolik to stálo, takže to určitě žádný ranec nebyl. :)
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 06.02.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3794
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků