Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Rudolf M » 23 říj 2021, 23:34

pavell píše:Pokud bych udělal velkou bednu z 20cm polystyrenu dejme tomu 2x2m vysokou 2 metry a dal ji normálně na hlínu promrzla by při -15? Asi blbá otázka jen mě to tak napadlo.


Jo to bude fungovat, v praxi jsem tohle viděl, i s větší bednou a uvnitř banány. Přežívají to i bez vytápění. Háček je v tý ploše, čím větší plocha, tím více zemního tepla se uvolní. Bude to mít nějaký limit co se výšky týče, ale myslím že kolem těch 2 m to je v pohodě.

A ten topný kabel v odkazu je doost dobrý, hlavně cenově. Možná už jen doba pokročila, ale za tyhle ceny se dřív prodávaly 5 m kabely, tyhle mají 50 m :o . Jediné co, tak že hodně topí, bezpečná watáž je 10-12 w na metr. Jakmile to má 15 a víc, už to může a taky to udělá, no popálí to rostlinu, pokud se jí tedy kabel dotýká.

Jinak asi 30 w kabely o délce 3-5 metrů jsem používal roky na palmy, smotal jsem kabel na zem do tvaru šneka pod palmu a ta byla v polystyrenové bedně. Při -20°C bylo v bedně i nad nulou, musí to být spolu s termostatem. Ono se to nezdá, ale v uzavřeném prostoru to vytopit dokáže :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1281
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Luk » 24 říj 2021, 18:11

pavell píše:Luk jen tak mě to napadlo. Jestli nemá někdo něco podobného vyzkoušené.

Něco podobného má vyzkoušené tento člobrda. Tak se můžeš inspirovat. https://www.youtube.com/watch?v=TkWiGp-F_NM
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 02 pro 2021, 22:04

Balení mladého fíkovníku.

Konstrukce a 1. Vrstva netkané textilie:


Obrázek


Obrázek

Druhá konstrukce s vrstvou netkané textilie


Obrázek

Do meziprostoru piliny.


Obrázek

Dal isem tam čidlo. Zatím je tam 4°C a venku 1°C.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1167
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 03 pro 2021, 16:36

Minulý rok jsem balil fikovniky a stejně zmrzli až k zemi. Byla to zbytecni námaha na mráz -16°C to nestačilo. Tuto zimu to ponechám osudu a na jaře uvidíme..
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 03 pro 2021, 17:04

Jožko, mám opačnou zkušenost. Můj zabalený LdA přežil ve VDF v zábalu skoro -19°C. Sice těžce namrzl, ale přežilo i některé jednoleté dřevo. Takže buď ten zábal zabral nebo je ten můj LdA opravdu velmi odolný. :?
Jenom škoda, že jsem tam minulý rok nedal dovnitř čidlo. Letos přibyl další fíkovník, takže už nebudu balit sólo každý zvlášť, ale přikreju to plošně a zkusím využít tepelný výkon zdi baráku, ve kterém se topí. Vlastně něco podobného, jako má výše Jakub (kaossik), akorát bude zadní stěna zeď baráku a výplň tak 30 cm již zhutnělého listového mulče z kompostu. Takže takový polostan z dvojité vrstvy zesílené netkanky, ten vzduch mezi těmi dvěma vrstvami by mohl působit i jako slušný izolant. A čidlo tam dám taky, takže budeme moct porovnávat teploty vevnitř a venku a tím i účinnost celého krytu. Sám jsem na to velmi zvědavý, jak to dopadne. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 03 pro 2021, 18:10

Hofis- výhodou je mít fikovniky u zdi, ale já mám všechny v prostoru kde v zimě dost fouká. Jedna paní u nás má fikovnik u severní zdi od východu je zeď z cihel od jihu keře rakytníku a daří se mu dobře. Vůbec neomrza a plodí každoročně. Co je to za odrůdu nikdo neví. Nezakryva ho na zimu a je v pohodě, to je velká výhoda proti mojim rostlinám.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod EvaOstrava » 05 pro 2021, 16:59

Fíkovník ala sněhulák
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 881
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod francuesco » 06 pro 2021, 16:35

Zaizolované 4 metrové fíkovníky vrstvami textílie a igelitu.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod francuesco » 14 pro 2021, 17:07

A ostatní sněhuláci na zahradě. Před nedávnem zabaleno:
Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Luk » 14 pro 2021, 18:02

Ještě vánoční světýlka a bude to supr.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod francuesco » 20 pro 2021, 18:01

Dobrý nápad :-D
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 22 pro 2021, 11:09

Koukám, že jsem zaspal :)
ale mrazy čekám až tak konec ledna-únor. Takže čas :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 231
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 23 pro 2021, 22:03

Dal jsem nové teplotní čidlo na zem volně v zahradě - zajímaly mě přízemní teploty. Ne, že bych teoreticky nevěděl, že tam bude rozdíl, ale stejně mě překvapil.
Noční poklesy teplot při zemi zatím byly až o 5,5°C nižší než ve 2 m. Když bylo ve 2 m v noci kolem 0°C, tak u země to kleslo cca k -5°C. To jsem nečekal.
V noci na dnešek tu bylo -5,5°C, při zemi -10,5°C. Mikroklimatické rozdíly nahoře/dole, u zdi (i nevytápěné) jsou hodně velké. To čidlo u země je velmi dobrý indikátor změn - třeba při vyjasnění tam začne klesat teplota dříve (a výrazněji), než se to projeví u mého krytějšího čidla ve 2 m. Pro většinu zde asi nic nového.
Takže když se píše, že vyzrálý starší fíkovník přežije cca do -15°C, tak je otázka, o které teplotě se bavíme. Jestli o té oficiální, kterou jsem donedávna venku jedinou sledoval a zhruba odpovídá oficiálním meteorologickým údajům nebo o konkrétní teplotě, jíž je rostlina vystavena. Holt vidím, že to chce více sledovat a raději balit.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod gr81 » 23 pro 2021, 22:29

To je zajímavé, že tak velký rozdíl.
Já ve 2m na parapetu také měřím o cca 3 stupně vyšší teplotu než ráno v autě. Ale myslel jsem, že to je rozdílnou kalibrací/kvalitou čidel.
Ta teplota je, řekl bych, ta, které je rostlina vystavena. Jinak je to teplota o ničem.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 231
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mifin » 23 pro 2021, 23:02

No právě! Souhlasím. Teplota, které je rostlina vystavena. Já doteď cca počítal s o dost jinou teplotou.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 6 návštevníků