Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod meyer » 16 říj 2021, 12:26

Si myslíš, že ve Slavkově nemrzne nebo co?
**
Teda asi tam mrzne , že jo - ale mají tam Soleil d'Austerlitz. To by je mělo hřát. :)
Jinak tam tedy jistě mrzne stejně jako v Brně- a co má být? Dobrý fík to přežije, mazánek ne. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 584
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Rudolf M » 16 říj 2021, 14:39

Aleq píše:Ahoj,
je tu ten Ruda, co by dokázal poradit něco k těm topným kabelům? Jaké, kde, jestli je k tomu potřeba nějaký termostat, kolik toho je potřeba, cokoliv?
Díky,
A.

Co? Jako já? Mimochodem sem běžně neklikám, byla to obří náhoda :) .

Kabely můžu doporučit tynhle, jen jaksi v dnešní době krizové se už blbě shání. Mají i malý termůstátek a mám vyzkoušené, že tenhle kabel rostliny nijak neohrožuje. Při mrazech je jen lehce teplý, nebo spíš vlažný. Pro dobrou ochranu je potřeba rostlinu pevně vyvázat do kokonu (jde jen u 1-2 letých výhonů) a kabel namotat tak, aby se nekřížil a návin na rostlině byl s 5 max 10 cm rozestupy. Přes to se musí hodit ještě silnější netkanka, nebo pytel. Při silných mrazech (-18°C) dávám pytle 2. Aplikuji hlavně u zimování palem, které mají bod omrznutí ještě výše než fíky, ale princip zůstává stejný.

https://www.electronic-star.cz/Zahrada/ ... 8-6-m.html

I tak je to jen půl práce, pokud rostlina omrzne na jaře při rašení je veškerá snaha k ničemu S6 . Tak buď ohlídat jarní rašení, nebo-jako to dělaj fíkový mistři, postavit na jaro nad fíkem foliáček a rostlinu ochránit a zároveň narychlit, v pohodě pak stíhá rostlina 2 násady i ve středních polohách.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 16 říj 2021, 19:04

Dobře, že jsi to napsal Rudo. S6
Přemýšlel jsem o tom, že přes to na jaře hodím takovou tu malířskou fólii, co se dá za pár korun koupit v každém hobbymarketu, a zatížím jí kameny, Ale nevěděl jsem, jestli bych tomu spíš neublížil. Akorát se bojím, že jak trochu foukne, tak to vítr roztrhá na kusy. Ale zkusím to a uvidíme, jestli se něco zlepší a urychlí se to. :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Rudolf M » 16 říj 2021, 23:12

Myslím, že tenhle igelit moc nepomůže, nebo jako jo, lepší než vzduch, ale proti mrazu to bez vytápění nepomůže a hlavně noci to na teplotě nepřidá. Chce to něco kvalitnějšího, například malý foliák, nebo polykarbonátovou boudu. Já vycházel od chlápka, co na jaře sundá z palem polykarbonátové boudy a nandá je na fíky, kde boudy nechá až do konce května, už takhle roky sklízí každý rok ze všech fíků u Kladna bedny fíků i z malých keřů. U vnitř je jen záložní vytápění, kdyby v noci mrzlo, jinak to ani nevětrá, nechá je hezky zapařit, klidně i 40°C, jedou pak jak draci a hlavně si o 2 až 3 měsíce urychlí listy, potažmo plody na rostlinách.
Je mi vzorem a stejně to neděláme jako on, já vždycky ty kryty s radostí v březnu z palem sundam a nechci je do listopadu vidět :lol: .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 17 říj 2021, 07:56

Mohla bych foto té polykarbonatové bedny a jakym zpusobem se vytápí? Tim kabelem? Děkuji.
Naposledy upravil Hanele12 dne 17 říj 2021, 22:19, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 17 říj 2021, 10:28

Rudolf M píše:Myslím, že tenhle igelit moc nepomůže, nebo jako jo, lepší než vzduch, ale proti mrazu to bez vytápění nepomůže a hlavně noci to na teplotě nepřidá. Chce to něco kvalitnějšího, například malý foliák, nebo polykarbonátovou boudu. Já vycházel od chlápka, co na jaře sundá z palem polykarbonátové boudy a nandá je na fíky, kde boudy nechá až do konce května, už takhle roky sklízí každý rok ze všech fíků u Kladna bedny fíků i z malých keřů. U vnitř je jen záložní vytápění, kdyby v noci mrzlo, jinak to ani nevětrá, nechá je hezky zapařit, klidně i 40°C, jedou pak jak draci a hlavně si o 2 až 3 měsíce urychlí listy, potažmo plody na rostlinách.
Je mi vzorem a stejně to neděláme jako on, já vždycky ty kryty s radostí v březnu z palem sundam a nechci je do listopadu vidět :lol: .

Díky Rudo! O ochranu proti mrazu mi nejde, to je mi jasné, že to moc nepomůže. Jde mi spíš o to urychlení na jaře, to by snad trošku mohlo pomoct. Největší strach jsem měl právě z toho zapaření. Bude se pod tím ve velkém kondenzovat voda a už jsem viděl plíseň na zelených vrcholcích fíkovníku, Ale bylo to při inverzi na podzim. Zkusím to a uvidím, sundat to pak budu moc vždycky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Marek1970 » 19 říj 2021, 08:29

K predchádzajúcej diskusii som našiel jedno video. Je síce k ochrane viniča ale nevidím najmenší problém to aplikovať aj na mrazovú ochranu figovníkov. Len neviem, či po zrátaní nákladov na inštaláciu a prevádzku takejto technickej vychytávky, nebude lacnejšie si voziť čerstvé figy súkromným lietadlom priamo zo stredomoria.
https://www.youtube.com/watch?v=REzTvgERD8k

Tu sú aj nejaké ceny:
https://shop.fenix.sk/e-shop/vonkajsie- ... -207.xhtml
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 19 říj 2021, 09:37

Topné kabely v této vzdálenosti od samotného výhonu jsou skoro naprd. To by musely mít ohromný tepelný výkon, což obvykle tento typ nemívá, protože by jsi potřeboval na jejich provoz malou elektrárnu.
Rok předtím, než jsem vykácel poslední meruňku jsem ji zkoušel na jaře omotat podobným kabelem - následný dubnový mrazík (resp. sérii několika mrazíků) přežily jen 4 plody, které se přímo dotýkaly toho kabelu. Nic ve vzdálenosti
větší jak 1cm nemělo šanci. To bys musel zkombinovat s nějakým typem krytí - pevnější plachta apod.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod pavell » 23 říj 2021, 19:02

Pokud bych udělal velkou bednu z 20cm polystyrenu dejme tomu 2x2m vysokou 2 metry a dal ji normálně na hlínu promrzla by při -15? Asi blbá otázka jen mě to tak napadlo.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 23 říj 2021, 19:20

To nemusí být vůbec 20 cm, stačí klidně 5-10 cm. Bude to skvěle izolovat a půdu budeš mít jako tepelný zářič.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod pavell » 23 říj 2021, 19:34

Pokud by to byla malá bedna tak ano, ale i při rozměru dvoumetrové krychle?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Luk » 23 říj 2021, 20:02

pavell píše:Pokud by to byla malá bedna tak ano, ale i při rozměru dvoumetrové krychle?

Co máš v zemi za fíkovník, že potřebuje sibiřskou ochranu?

Rozhodně jdi do toho. Vše nafoť a pak se poděl o zkušenosti. Jakékoli nové metody jsou vítány.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 23 říj 2021, 22:00

pavell píše:Pokud by to byla malá bedna tak ano, ale i při rozměru dvoumetrové krychle?


Záleží jak velkou teplotu potřebuješ udržet. Pak taky záleží na poměru vnitřního objemu a plochy půdy která bude vyzařovat teplo. Ještě bych dal odrazivou fólií co se dává za topení na vnitřní stěnu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod pavell » 23 říj 2021, 22:26

Luk jen tak mě to napadlo. Jestli nemá někdo něco podobného vyzkoušené.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 23 říj 2021, 22:49

Já vím, že takto někdo zimoval kaktusy a ty dají -5°C jen krátkodobě.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků