Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2024, 18:25

Nakladením vajíček do květů dojde pravděpodobně k nějakým hormonálním změnám, které způsobí, že fíky neopadnou.
Oblafnout to jde chemickým postřikem (název té látky teď z hlavy nevím, dá se to dohledat) ve správnou fázi násady.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Milan Kulka » 13 úno 2024, 21:51

moonvil píše:Nakladením vajíček do květů dojde pravděpodobně k nějakým hormonálním změnám, které způsobí, že fíky neopadnou.
Oblafnout to jde chemickým postřikem (název té látky teď z hlavy nevím, dá se to dohledat) ve správnou fázi násady.

to už zní dost zajímavě :-)
Milan Kulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 29 led 2024, 20:53

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaaja-el » 13 úno 2024, 22:07

Nevím tedy, co konkrétně máš na mysli, ale nepřipadá mi, že by kecal mimo mísu. Má to zajímavé a nabité informacemi.

Milan Kulka píše:jo, jen kdyby ten dotyčný pán tolik nekecal mimo mísu :-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod moonvil » 13 úno 2024, 22:13

Vím o takových pokusech jak donutit smyrenské odrůdy plodit, ale spíš se to hodí pro šlechtění. On to bude nejspíš nějaký sajrajt a to nechceš jíst. U caprifíků by to asi tak nevadilo, ty se jíst nemusí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Milan Kulka » 13 úno 2024, 22:59

kaaja-el píše:Nevím tedy, co konkrétně máš na mysli, ale nepřipadá mi, že by kecal mimo mísu. Má to zajímavé a nabité informacemi.

což o to informace tam jsou a je i dost aktivní, myslel jsem na to, že hodně věcí je opisovaných z jiných stránek a velmi zeširoka popisuje některé věci, které už s pěstováním fíkovníku nemají nic společného, ale jako zdroj informací je samozřejmě dobrý :-)
Milan Kulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 29 led 2024, 20:53

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mirka » 24 úno 2024, 21:26

Tož nevím, mám či nemám odbalit zazimované venkovní fíkovníky. Jednu část jsem odbalila co byli zabalené do -5 a níž, zbytek jsem nechala.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2024, 10:27

Po odbalení krytu z dvojité protimrazové netkanky mě celkem překvapila narašenost fíkovníků ve Varnsdorfu. Ta netkanka působí opravdu dobře, nejenže uchrání od mrazu, ale hodně pomůže i při rychlení na jaře. V Praze nemám takto narašené fíkovníky ani náhodou, ještě se ani nezačaly pořádně klubat, i když pupeny už se otvírají. Dokonce se mi zdá, že i přežil zimu jeden plod na Rače a je zatím zelený a tvrdý, takže třeba ještě dozraje, viz druhé foto níže. Minimum bylo u mě -14,5°C, v krytu necelých -9°C, poloha čidla je viditelná z první fotografie, cca 30 cm od zdi. Ten nejvíce narašený na druhé fotce je RdB.
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 30.03.24

Jinak Beecane zimované bezmraze s citrusy si opět krásně udrželo fíky přes zimu. Mám ho dané už od začátku března v Praze u jižní zdi, fíky se již zvětšují a začíná rašit.
Obrázek
Foto: Praha, 01.04.24
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaaja-el » 02 dub 2024, 15:47

Já jsem včera konečně po všech těch peripetiích (cca 11m x 1,2m záhon, hloubka 0,5m, dolů hnůj...atd..) sázel fíkovníky k jižní stěně domu a dal jsem je cca 70cm od zdi. Ale ty tvé jsou mnohem blíže. Je mi jasné, ža takhle se lépe ohřejí o tu zeď, ale nebudou s nimi takhle blízko nějaké problémy, např poškození zdi? A ještě 3kusy takto blízko u sebe, to jsem se bál, i když bych to taky nejradši udělal - moc odrůd, málo místa... A jak si vede Pražský Venkovní?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2024, 16:22

Problémů se úplně nebojím, tato část domu není podsklepená, to je až ta druhá půlka o dost více vzadu. Navíc je to pod římsou a u toho baráku je dost sucho, tak jen doufám, že se ty kořeny potáhnou spíše za vlhkem směrem ven. Ale viděl jsem už celkem dost fíkovníkových špalírů takto u baráku, byly obrovské a barák furt stál. :) Jinak místa moc nebylo, tak uvidíme, jak se s tím ty 3 kusy poperou, je to takový pokus.
PV zatím vypadá u mě v Praze ze všech mých fíkovníků nejlépe, letos se probouzí jako první. Začínají se mu pomalu otevírat pupeny nahoře a už se mírně zvětšuje breba.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kasta » 03 dub 2024, 08:57

Muj Becane na pude tedy vetsinu lonske nedozrale nasady poshazoval, ale fiky uz byly vetsi (uz skloneny dolu) a v zime to tam na chvili spadlo cca k -5°C. Nechal si na konci kazde vetvicky jeden lonsky fik :) Puda uz se ted pres den prohriva, takze ho tu necham min. do konce dubna prirychlit, pak pujde pred dum na jizni stranu.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaaja-el » 03 dub 2024, 10:06

Tak já nevím. Mám je přendat blíž ke zdi?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 03 dub 2024, 11:17

Hofis píše:Po odbalení krytu z dvojité protimrazové netkanky mě celkem překvapila narašenost fíkovníků ve Varnsdorfu. Ta netkanka působí opravdu dobře, nejenže uchrání od mrazu, ale hodně pomůže i při rychlení na jaře.


Vypadají moc dobře, pokusně venku mám letos také LdA a M10 a zatím ani náznak, nejsou ale u zdi. Zabalené na zimu byly stejně. Zato venkovní DK začíná nalévat brebu. Tak váhám, zda to LdA nevykopnout a nedat do skleníku, ať z něj něco letos je....
Urychlené v podkroví od 15.3. již mají první pár listů rozvinutých, ve skleníku zatím praskají pupeny, listy jsou vidět a nalévá se breba. Tak uvidíme jaký to bude rok.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Tom » 17 dub 2024, 09:51

Zdar všichni,tak jsem se dnes registroval na toto skvělé kiwiforum :D
Jsem sice palmař,palmy pěstuju ve volné půdě +nějaká ta exotika,ale chuť čerstvích fíků,mě dostala natolik,že jsem nakonec před 2 lety začal i s fíky.
Až nyní zjištuju kolik je druhů fíků co tady kolegové pěstují :D Já mám jen Pálavu z Přibic ve skleníku,roste jak blázen z 50 cm měl hned první sez.2 m takže stříhání atd...
plodí fíky dobré.Letos mám cca 80ks násadu breba má už 3cm+ cca,škoda,že počasí na prd.dobrá otočka,takže jsem připraven přes termostat přitápět případě mrazíku.
Letos u nás kolem -17st ve skleníku-(polykarbonát 4mm) jen -7st což bylo super,ani jsem nečekal,sleduju každý den.počasí...asi ty barely 200L co jsem tam přidal něco pomohli +sníh na střeše :)
Květen 2023 jsem ještě teda vysadil k domu- jížní strana-slunko skoro celý den další Pálavu(cca 80cm při sadbě)v řijnu i nějaký ten fík dozral...ku podivu,ono podzim byl luxusní počasí..
Zimování premiéra volně vysazeného F. dopadlo skvěle, ani tenké vrcholové větvičky -bez poškození ,nyní mají již brebu 1-1,5cm a i lístky sem tam..ale narychluju v polykarbonát.budce)
Zimování 3 kameny cca 30cm :D( na přenos zemního tepla :D u kmenu fík) obalený zlehka textilie béžová,zesílená + zimovací budka 4 nožky obalené zesílenou textilkou.více vrstev...střecha polykarbonát+polystyrén a v největších mrazech na 3-4
dny omotáno bublinou,kolem do výšky 50cm sníh.Hned po oteplení rozbalit větrat..letos žadná dlouhá zima,letos dobrý ,přiště to může být jiné.. :(
Mám ještě nějaké i kontajnerované fíky z cest po jižním sk+jižní morava. Do země půjde Veslý a chtěl bych někde získat RdB čtu,tady o dozrávání,což v mojí oblasti bude důležité u nás bývá chladněji :(
Tom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 16 dub 2024, 16:10
Bydliště: Vsetín 402 m.n.m

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Stanley_51 » 17 dub 2024, 21:22

Tom píše:Zdar všichni

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Předchozí

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků