Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 13 kvě 2021, 07:36

zbynda píše:K tématu Ronde dB a breba: ano je to dost výjimka, ale je to možné. Letos se mi tak při urychlení od února nechtěně podařily na počátku května dopěstovat 4ks (nejde o přezimující main crop, ani záměnu :wink: ).


Zbynda, nechcem podrypovat, ale na RdB ten plod moc nevyzera. Ma napr. podozrivo zelenu pokozku, a to aj zvnutra, RdB-cko by malo byt zvnutra cele vyplnene duzinou a pokozka zvnutra bordova. Vonkajsia farba plodu moze byt rozdielna, podla podmienok pestovania, takze bordova nemusi byt, ale to vnutro plodu sa mi nezda. A aj to rebrovanie plodu je podozrive... Alebo je to tak urychlene, ze sa to poriadne nestihlo vyfarbit....
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 13 kvě 2021, 10:07

B.T. Satan breba vypadá dobře , ostatní fíkovníky jsou na tom špatně.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Bláža » 13 kvě 2021, 15:50

Tak jsem prohledala všechny stránky ze sekce Prodejci- polovina stránek už neexistuje, z ostatních nemá fíkovníky skoro nikdo.
A když hledám některé z Vámi zmiňovaných odrůd (ať už tady, nebo na stránkách Moonvila) které josu ranné, nenajdu skoro nic. Jen zde: https://www.prodejstromku.cz/produkt/tr ... y-fikovnik , ale za 1. vypadá jinak než vaše fotky. Za 2. je možný jen osobní odběr. Máte s tímto prodejcem zkušenost?
Nebo Dalmatie ze Spomyšle. Zdá se, že je to poměrně raná odrůda, dle tabulky u moonvila zraje o 9 až 10 dní později než první fík. Je Spomyšl spolehlivý co se týká fíků? Mě od nich přišly krásné rostliny.
Jinak když někdo prodává fíky, jsou to samé názvy o kterých nemůžu nic najít, příklad zde: https://www.netradicniovoce-eshop.cz/pe ... fikovniky/ - tady jsem si ríkala, že bych koupila alespoň ty Paw paw, je to dobrý volba?
Díky
Bláža
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2021, 16:11

Dalmatie není raná, tabulky s datem zrání jsou jen orientační pomucka.
Asi ti nezbyde nic jiného než si počkat do zimy na rizky, ranou odrudu a jeste k tomu velkou rostlinu proste nesezenes.
Leda by sis chtela dojet do Brna pro jedno trilety Campaniere co mam navic (cca 120cm).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 13 kvě 2021, 16:42

Brano70 píše:Zbynda, nechcem podrypovat, ale na RdB ten plod moc nevyzera...

Úplně v pohodě :wink:. V únoru byl pod zářivkami a následně pod 10mm Makrolonem (dost filtruje UV); letošní brzké jaro také nebylo co se týče tepla a slunečního svitu excelentní, takže prostě nemá svou barvu. Kupodivu chuť byla velmi dobrá, subjektivně dost lepší než EBT breba klasika v červenci.
No celkově jsem byl dost překvapený, že že se něco takového podařilo, celou dobu jsem počítal, že to shodí. Jinak je to Ronde jak podle letní násady, tvaru listů, tak i ranosti :)
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 13 kvě 2021, 18:49

Blažo - zkušenosti se zahradnictvím v Uh Ostrohu znám jelikož je to kousek ode mě. Ceny stále navyšuji a ne vždy je kvalita taková jak by měla být. Ale něco se tam koupit dá.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1175
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Bláža » 13 kvě 2021, 18:59

Noooo, to já bych si pro ni možná i přijela :-) Napíšu soukromou zprávu.
A já už bych brala i malý, ale neseženu žádný.
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan » 13 kvě 2021, 21:20

Paní Blážo , pozoruji Vaše trápení, mám volný EBT , asi 1,2 m výška, je v květináči, mám i Trnavský .
Napište SZ, pošlu Vám fotky.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 14 kvě 2021, 15:09

Poslední roky se jedné rostlině nedaří. Teď je mi to jasné. Kořenový systém provrtaný nějakým křečkem. Má někdo zkušenosti, jak se myší zbavit bez jedů? Zkusím dát do konve s vodou eukaliptový esenciální olej a díry pořádně provonět. Myši prý bylinné vůně odpuzují. Do jaké míry to pomůže, nevím... Pak díry zaleju tekutým bahnem, aby půda neprosychala.
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 14 kvě 2021, 15:18

Nezimovaný EBT Přibice se rozjel. Koncové pupeny přežily -13°C. V zákrytu jihozápadní strana.
Obrázek

Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 14 kvě 2021, 15:31

Luk:
Obdobnou melioraci nám u fíkovníků provádí krtek - je to o to horší, že na povrchu není nic poznat, ale odvodnění je dokonalé a fíkovník se trápí a člověk netuší proč.
Jedy do půdy my taky neradi, ale jsou ke koupi parafínové krychličky s návnadou a jedem na hlodavce, které se nerozpustí (kdysi jsme koupili v Unihobby - dáváme na zimu k fíkovníkům pod kryt). Zatím to vypadá, že fungují, ohlodané není nic, ani na zemi ležící loňské fíky. Na jaře to vždycky vyhodíme.
To zaplavení hlínou s vodou pomůže, ale odpuzování krtků nebo myší ne - nastěhují se jednoduše jinam, pomnoží se a je hůř.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 14 kvě 2021, 16:01

Luk píše:Poslední roky se jedné rostlině nedaří. Teď je mi to jasné. Kořenový systém provrtaný nějakým křečkem. Má někdo zkušenosti, jak se myší zbavit bez jedů? Zkusím dát do konve s vodou eukaliptový esenciální olej a díry pořádně provonět. Myši prý bylinné vůně odpuzují. Do jaké míry to pomůže, nevím... Pak díry zaleju tekutým bahnem, aby půda neprosychala.
Obrázek


Obycejne klapaci pasticky funguji skvele na nehmyzozravce. Plasice a smrady byly naprosto nefukcni, ac nektere sofistikovane. Univerzalni a dlouhodobe funkcni se ukazala az kombinace kocky a kocoura (vetsi sance, ze jeden z nich je lovec).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 14 kvě 2021, 20:01

Michale, loni zařízkovaný Trojano mi krásně nasadil ve skleníku brebu, kde ho urychluju, ale konce části fíků změkly a fíky odpadly. Nejhůř na tom byly fíky nejvýše, u horního byl plod jak uříznutý (jako mišpule), spodní 2 fíky zůstaly. Psal si o měknutí fíků Trojana při dozrávání. Já mám podezření, že se jim u mě nelíbila vysoká teplota ve skleníku, v těch vedrech to vyskočilo nahoru moc, ale je to jen dohad. Nemohla to být u tebe stejná příčina? Co si o tom myslíš?
Máte někdo podobnou zkušenost?
Nejspíš kvůli vysokým teplotám taky odpadla většina breby na LSU yellow. Ostatní fíkovníky to zvládli.
Je to nejspíš daň za urychlování. Uvažoval jsem nechat Trojana ve větší nádobě ve skleníku, ale jestli byl problém kvůli teplotám...
Časem mi skleník zastíní víno, ale letos je to všechno zpožděné.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 14 kvě 2021, 22:21

Dělaly mi to jen fíky na rostlinách v zemi, kontejnerované fíkovníky měly často větve ještě výše a tam jsem nic takového nepozoroval. Navíc teploty byly spíše podprůměrné a skleník mám od léta maximálně otevřený.
Přikláním se k tomu, že šlo o výživový problém - příliš vody v hutném jílovitém podloží. Vysokou teplotu by měly fíky bez problémů zvládat pokud nepřeschnou kořeny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Missi » 16 kvě 2021, 09:46

Bláža píše:


Nemrzne, nebydlíme v Jablonci ale v Praze E10 to je jako u vás. Ale chápu S14
A který byste doporučil?


Blážo nevím z jaké části Prahy jsi, ale i tady mrzne :(. Letos mi omrzly totálně 7 leté keře, raší max 10 cm nad zemí. Bohužel letos nebyly ničím zakrytý a stačily dvě noci kdy to spadlo na chvilku k - 16°C. Přitom loni byla parádní úroda.
Missi
ouško
ouško
 
Příspěvky: 54
Registrován: 17 srp 2007, 11:47
Bydliště: Praha 10

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Hanele12 a 7 návštevníků