Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 26 zář 2022, 15:33

moonvil píše:
... byly tvrdý jak šutr, neměl jsem odvahu něco takovýho kupovat ani z čiré zvědavosti. To muselo být zcela nepoživatelné ...

... Nebyly to žádné zbytky, jednalo se o plná plata (stovky kusů) a vše v absolutně nejedlém stavu ...


Já bych se nazvat fík bez ochutnání jako nepoživatelný asi neodvážil. Nemyslím si, že by fíkoví plantážníci nevěděli, v jakém stavu fíky česat, aby byly jedlé a prodejné. 8)
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Mirek » 26 zář 2022, 15:52

moonvil píše:Letošní závěr sezóny sice fíkům vůbec nepřeje, ale zase je to perfektní právě pro selekci těch správných typů. Už několik roků po sobě zcela vyhořely veškeré BT/EBT, proto se jich budu ve velkém zbavovat a věnuji je někomu, kdo bude cílit primárně na brebu. Naopak solidně si vedou např. Mt Etna typy, které i v tomto hnusu stále dozrávají (venku při neustálém mrholení).

Souhlas, HC je u nás aktuálně absolutní jednička, fíky stále dozrávají ve výborné kvalitě, před chvílí jsem si na nich pochutnával. EBT primárně pěstuji na brebu, v posledních dnech už v menší míře začíná dozrávat hlavní úroda u LaRadek EBT a Bornholm, ale s HC se nedají porovnávat. Bratislava 2 je také dobrá odrůda na hlavní sklizeň, ale hůře snáší vlhko, má otevřené oko a je náchylnější k praskání.
Mirek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 85
Registrován: 10 kvě 2014, 12:16
Bydliště: Brno-venkov, 377 m n.m., USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 26 zář 2022, 16:08

U nás ani v septembri moc nepršalo(občas sprchlo a max. denné úhrny 1 až 3 mm)- sucho pokračuje, figy nepraskajú ani nie sú "vodnaté"- a na to, že nie je moc teplo- dozrievajú v dobrej kvalite (stále sú aj veľmi sladké)
Obrázek
..."odpadu" je stále veľa- vtáky (vrabce a drozdy) ničia cca 80% úrody...najbližšie 3 dni je v predpovedi viac dažďa- uvidím čo to spraví s kvalitou...
...súhlasím- kupované figy sú fakt nejedlé....(a nielen figy)
Naposledy upravil ivan dne 26 zář 2022, 16:24, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 zář 2022, 16:14

Petr z H. píše:Já bych se nazvat fík bez ochutnání jako nepoživatelný asi neodvážil. Nemyslím si, že by fíkoví plantážníci nevěděli, v jakém stavu fíky česat, aby byly jedlé a prodejné. 8)


A to já se klidně odvážím - když vezmu fík do ruky a je vyloženě tvrdý, tak s takovým šmejdem se mohou plantážníci jít vycpat.
A takové případy brutálního podtržení se netýkají jen fíků, kolik avokád, manga a podobných věcí jsem už v minulosti musel doma hodit na kompost, to člověka časem vyškolí.
Ale jo, pokud si někdo pojídáním kupovaných syrových fíků plánuje léčit zácpu, tak prosím :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 26 zář 2022, 16:56

Ta poživatelnost je i otázkou kontrastu, poté co jsme si vypěstovali domácí ananas jsme nemohli ten z obchodu asi 2 roky jíst, takže by se dalo říct, že byly dočasně nepoživatelné. Fíky jsou také typ ovoce, který po utržení už nedozraje a kontrast domácích fíků nás k nákupu těch v obchodě už nemotivuje ani mimo sezónu. Letos jsme zkusili jednou, technicky poživatelné to je, ale to je asi fakt vše. Zvláště za tu cenu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 28 zář 2022, 13:03

Aj v centre mesta- pri južnej fasáde to zreje veľmi veľmi pomaly - nepomohlo ani veľmi horúce leto (tak ako som už písal, v apríli namrzli- mali oneskorený štart+ extrémne sucho= neochotne nasadzovali 2 úrodu- koncom júna až v júli...)- pred týmto figovníkom je dokonca parkovisko (a to je v lete riadne zohriate a sála teplo prakticky celú noc)- foto dnes:
Obrázek
Obrázek
Ani tento figovník- v uzavretom dvore v centre na tom nie je lepšie( tento figovník "pozorujem" cca 30 rokov...dokonca aj v 90- tych rokoch perfektne dozrievala 2 úroda v auguste a v septembri...vlani to bolo ešte horšie( to prakticky nedozrelo vôbec nič)- posledné roky je fakt počasie "akosi pokazené"-zlé... foto dnes( "žlto zelená odroda"):
Obrázek
...a to čo dozrieva u mňa- vypadá takto:
Obrázek
...robia to najmä vrabce- u susedov majú veľa hniezd- (tie lietali voľakedy do blízkej sýpky- dnes sú lenivé lietať do sýpky-tak žerú všetko ovocie)+ drozdy-( v lete nemali v suchu červíkov- tak žrali figy- ale už je popršané a "hmyz" a červíky sú- a chutia im viac figy S15 ....)...a samozrejme že lietajú ešte aj sršne a osy- a tie to zožerú tak, že len kúsok šupky ostane visieť....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Aleq » 28 zář 2022, 15:23

kaossik píše:Ta poživatelnost je i otázkou kontrastu, poté co jsme si vypěstovali domácí ananas jsme nemohli ten z obchodu asi 2 roky jíst, takže by se dalo říct, že byly dočasně nepoživatelné. Fíky jsou také typ ovoce, který po utržení už nedozraje a kontrast domácích fíků nás k nákupu těch v obchodě už nemotivuje ani mimo sezónu. Letos jsme zkusili jednou, technicky poživatelné to je, ale to je asi fakt vše. Zvláště za tu cenu.


To mi připomnělo moji koláž, kterou jsem svého času vyráběl 8)
Obrázek
(snad prominete pixelaci, postuju to kvůli tomu ananasu :))
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 28 zář 2022, 16:02

A jaké byste navrhovali řešení? Raději nedovážet vůbec?
No je to fakt, jablka jsou pro nás přirozenější a v obchodě mají kvalitu dobrou.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 28 zář 2022, 16:10

No jak se bude dovážet záleží na tom, zda to lidi budou kupovat. A lidi to asi kupují takže se to dovážet bude. Jen je škoda že to působí trochu jako antireklama na pěstování toho ovoce.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 28 zář 2022, 16:46

O tom kontrastu jsi to vystihl dobře. Já jsem si uvědomila, že jelikož jsme mívali domácí zabijačky, dodnes bych si nekoupila jitrnici z obchodu. No a moonvila tedy docela chápu. Já jsem vlastně nikdy nemohla vypěstovat supersladký fík, protože ty moje Pálavy dozrávaly stěží v říjnu, kdy už moc slunka není. Letos se mi to sice podařilo brzo, ale zase to byly mladé rostlinky. A v jižních zemích jsem už taky několik let nebyla. Takže proto ty moje nízké nároky. Ale teď se docela hodí, protože to, co mi dozrálo za okny, potřebuje hodně shovívavosti.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 28 zář 2022, 16:55

Satan letní fíky pořád dobré.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 28 zář 2022, 18:35

EvaOstrava píše:O tom kontrastu jsi to vystihl dobře. Já jsem si uvědomila, že jelikož jsme mívali domácí zabijačky, dodnes bych si nekoupila jitrnici z obchodu. No a moonvila tedy docela chápu. Já jsem vlastně nikdy nemohla vypěstovat supersladký fík, protože ty moje Pálavy dozrávaly stěží v říjnu, kdy už moc slunka není. Letos se mi to sice podařilo brzo, ale zase to byly mladé rostlinky. A v jižních zemích jsem už taky několik let nebyla. Takže proto ty moje nízké nároky. Ale teď se docela hodí, protože to, co mi dozrálo za okny, potřebuje hodně shovívavosti.


Zkušení pěstitelé říkají i to, že se s věkem chuť vyvíjí a čím starší je rostlina tím má kvalitnější chuť. To posoudit neumím, nejstarší rostliny mají 3 roky, nicméně pořád mi chutnají stejně. Také je důležité co je to za odrůdu. Každá chutná jinak a není to jen o sladkosti, naopak mi chutnají méně sladké s jinou výraznou chutí než cukrem. Údajnou Pálavu jsem ochutnal letos, ale nejsem si jist, zda to byla skutečně ona a přišla mi ta chuť právě taková hodně obyčejná.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 28 zář 2022, 21:19

Tak to je pravda, podle mě má Pálava čistě fíkovou chuť. To mám právě ráda. Třeba RdB mi až tak moc nevyhovuje. A ten jediný fík z LittleMF mi připomínal chutí švestky. Pak jsem to někde četla i o Negronne. Někdy člověka ta chuť překvapí. Jednou jsem si koupila hroznové víno a pak jsem jen žasla, jak má dokonalou chuť ananasu.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 28 zář 2022, 21:43

Nám přijde Negronne spíš jak jahodový džem. Nicméně i když každý fíkovník chutná trochu jinak, platí, že ty nejlepší fíky jsou ty co dozrají za největší teploty a nejvíce slunce.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 29 zář 2022, 09:25

kaossik píše:Nám přijde Negronne spíš jak jahodový džem.

To je pravda S6
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků